جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۲

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۲

هشدار درباره مشارکت انتخاباتی؛ مراقب دام‌های حکومت باشید

تن ندادن به سناریویی که حکومت برای انتخابات تدارک دیده است در واقع محور اصلی اظهارات اخیر موسوی خوئینی ها بود. او روز جمعه( ۱۷ خرداد) در دیدار با جمعی از اعضای «کمپین ائتلاف عارف ـ روحانی برای فردای ایران» گفت که با شرکت در انتخابات در هر حال و به هر قیمتی موافق نیست و چنین مشارکتی به زیان جریان اصلاحات و به زیان تفکر اصلاح‌طلبانه می‌داند.

: شرکت یا عدم شرکت هواداران جنبش سبز در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بدل به یکی از موضوع‌های اصلی در فضای سیاسی ایران شده است. بسیاری از جریان‌های منتقد حکومت پس از اعلام نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی، خود را برای حمایت از او در میدان انتخابات آماده می‌کردند و این انتظار را داشتند که با ریاست جمهوری احتمالی او به حداقلی از مطالبات اصلاح‌طلبانه جامع عمل پوشانده شود اما رد صلاحیت هاشمی توسط شورای نگهبان قانون اساسی، همین امیدهای حداقلی را نیز از میان برد و باعث تقویت تحلیل‌ها درباره مهندسی دوباره انتخابات شد.

اظهارات اخیر آیت الله موسوی خوئنینی ها دبیرکل مجمع روحانیون مبارز مبنی بر این که نباید به هر قیمتی در انتخابات شرکت کرد و همچنین بیانیه های شورای هماهنگی راه سبز امید و بیانیه شاخه برون مرزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی حکایت از این دارد که در نظر گروهی از اصلاح طلبان و هواداران جنبش سبز، احتمال مهندسی انتخابات یا تقلب در انتخابات پیش رو بسیار پر رنگ و هزینه شرکت در انتخابات بسیار بالاست.

شرکت به هر قیمت ممنوع

تن ندادن به سناریویی که حکومت برای انتخابات تدارک دیده است در واقع محور اصلی اظهارات اخیر موسوی خوئینی ها بود. او روز جمعه( ۱۷ خرداد) در دیدار با جمعی از اعضای «کمپین ائتلاف عارف ـ روحانی برای فردای ایران» گفت که با شرکت در انتخابات در هر حال و به هر قیمتی موافق نیست و چنین مشارکتی به زیان جریان اصلاحات و به زیان تفکر اصلاح‌طلبانه می‌داند. او ضمن تاکید بر رعایت پرنسیب های اصلاح طلبی برای مشارکت در انتخابات گفت که «شرکت در انتخابات باید در چارچوب پیشبرد اهداف اصلاح‌طلبانه باشد و ما نباید به جریانی که حضور مؤثر اصلاح طلبان در حاکمیت را برنمی‌تابد اجازه دهیم ما را به راهی بکشاند که بن بست است.»

موسوی خوئینی از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی در شورای نگهبان قانون اساسی به عنوان یکی از اجزای اصلی سناریوی حکومت جهت مهندسی انتخابات یاد کرد و به اصلاح طلبان هشدار داد که نباید در این وضعیت اعتبار خود را با ورود به انتخابات به هر قیمت مخدوش کنند. به عقیده او : «مخالفان با همه هنر مهندسی که در انتخابات سال هشتاد و هشت بکار بستند ناگزیر شدند نزدیک به پانزده میلیون رای را برای اصلاح طلبان بپذیرند و امروز مهندسی بر این اساس پیش می‌رود که نه تنها اصلاح طلبان پیروز انتخابات نباشند بلکه اعتبار گذشته خود را نیز از دست بدهند. »

جمهوریت در مسلخ

بیانیه های تحلیلی شورای هماهنگی راه سبز امید و شاخه برون مرزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم دارای همپوشانی با اظهاراتی است که از سوی دبیرکل مجمع روحانیون مبارز بیان شده است. در این بیانیه‌ها هم از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی به عنوان نشانه ای بارز از اراده حکومت به مهندسی در انتخابات ریاست جمهوری یاد شده و از هواداران جنبش سبز خواسته شده که تن به این سناریو ندهند. در بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید آمده است که «روند رد صلاحیت خیل عظیمی از نامزدهای عضویت در شوراهای شهر و روستا و نیز آقای هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری، نشان داد که حاکمان اقتدارگرا به چه میزان از تدبیر و عقلانیت و اعتدال و مدارا، در فاصله هستند و تا چه حد به منافع ملی بی‌توجهی نشان می‌دهند. »

به عقیده نویسندگان این بیانیه «اقتدارگرایان حاکم همچنین نشان دادند که حاضرند برای حفظ و تداوم اقتدار غیردموکراتیک خود، دست به هر کاری بزنند؛ هم جمهوریت نظام را به مسلخ قدرت ببرند و هم اسلامیت آن را بر باد دهند.»

شورای هماهنگی راه سبز در پایان نتیجه گرفته است «در شرایطی که حبس دو نامزد معترض انتخابات گذشته و بازداشت بسیاری از فعالان ستادهای انتخاباتی آنان، به‌صورت غیرقانونی ادامه دارد؛ نشریات زیر سانسورند و روزنامه‌نگاران تحت تهدید مستمر؛ و نیز منتقدان سیاسی و تغییرخواهان در معرض احضار و ارعاب پیوسته، ادعای برگزاری انتخابات آزاد را هیچ شهروند آگاه، ناظر منصف و داور مستقلی نخواهد پذیرفت. چنان که ادعای برگزاری انتخابات آزاد و رقابتی، وقتی حتی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آن رد صلاحیت شده، به گونه ای غیر قابل باور می‌شود که مورد اعتراض سیاستمداران با تجربه و مورد اعتماد حاکمیت نیز قرار می‌گیرد. »

آب پاکی روی دست هواداران تغییر

بیانیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم با اشاره به تاثیر رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی بر تقویت استبداد سیاسی و ریزش بیش از پیش مشروعیت نظام، از همه گروه های اصلاح طلب خواسته است که از شرکت در این انتخابات امتناع کنند. شاخه برون مرزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در عین این که اعلام کرده «تنها راه انتقال قدرت و اصلاح امور نهایتاً از انتخابات و صندوق‌های رأی می‌گذرد» اظهار داشته که « مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ به دلیل ماهیت و فرجام آمرانه و استبداد مأبانه آن» ناصواب است و بنابراین این سازمان « نه تنها از هیچ نامزدی حمایت نمی‌کند بلکه مشروعیتی برای این انتخابات قائل نیست. » این بیانیه در پایان به احزاب و چهره‌های برجسته صلاح طلب پیشنهاد کرده است که از ورود به انتخابات و حمایت و معرفی نامزد اجتناب کنند چرا که نتیجه این انتخابات از هم اکنون روشن است. بنابه اعتقاد نویسندگان این بیانیه » رد صلاحیت آقای هاشمی یک دلیل بیشتر نداشت و آن پیروزی قطعی ایشان در انتخابات بود. بنابراین تصور این که با حمایت از یکی از نامزدهای متفاوت موجود حداقل شانسی برای پیروزی در انتخابات وجود داشته باشد، منتفی است. »

سناریو آماده است کنار هم قرار دادن استدلال‌های طرح شده در بیانیه های شورای هماهنگی راه سبز امید و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و همچنین اظهارات اخیر آیت الله موسوی خوئینی ها نشان دهنده تاکید آن‌ها بر حداقل‌های ضروری جهت انجام انتخاباتی سالم و عادلانه است. نقطه کانونی این اعلام نظرها در پایبندی به اصول اصلاح طلبی و هشدار نسبت به افتادن در دام سناریوهایی است که به زعم آن‌ها حاکمیت برای انتخابات در پیش گرفته است. تشدید فضای پلیسی و امنیتی در خیابان‌ها، تهدید و بازداشت فعالان ستادهای انتخاباتی و اعمال سانسورهای مضاعف بر رسانه‌ها در آستانه انتخابات از دیگر مواردی است که به عنوان اجزای پازل سناریوی مهندسی انتخابات مورد اشاره قرار گرفته است و بسیاری از هواداران اصلاحات را به این باور رسانده که حکومت برنامه خود برای انتخابات را از پیش آماده کرده و سناریوی خود را مانند انتخابات گذشته به هر ترتیب پیاده خواهد کرد.

 

تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد, ۱۳۹۲ ۱:۳۵ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز
اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران

کارزار علیه انحلال قانونی نهاد وکالت در برنامه هفتم توسعه را امضا کنید!

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، کانون وکلا باید صدور و ابطال پروانه وکالت را از طریق درگاه ملی مجوزهای وزارت اقتصاد انجام دهد. به گفته رئیس کانون وکلای گلستان “ماده ۴ لایحه برنامه هفتم توسعه، خسارت‌بارترین مقرره پس از انقلاب و به منزله انحلال قانونی نهاد وکالت است.”
امضا کنید: کارزار اعتراض به طرح‌ها و لوایح ضد استقلال کانون‌های وکلا و امنیت قضائی (karzar.net)

مطالعه »
یادداشت

جنبش زن زندگی آزادی، به مثابه جنبش علیه سلطه و استبداد

یک سال از روزهایی که زنان به اعتراض به قتل حکومتی مهسا “ژینا” روسری های خود را بعنوان نماد و  سمبل اقتدار جمهوری اسلامی به آتش کشیده و با شعار “زن، زندگی، آزادی” همبستگی عمیق جهانیان را بخود جلب کردند،  گذشت. جنبشی که در یک سال گذشته شاهدش بودیم، یکباره آغاز نشده و پیش زمینه های آن به سال های سال قبل به  خصوص بعد از انقلاب ۵۷ بر میگردد.

مطالعه »
آخرین مطالب

جنبش مهسا، زمانه‌ی خستگی از خستگی‌ها

واقعیت هستی‌شناسانه در جنبش «زن، زندگی، آزادی» به ما نشان داد که با ویژگی‌های نسل جدید آشنا نیستیم و حتی محمل‌های نوین جامعه‌ی مدنی را که از سوی آنها خلق می‌شود به رسمیت نمی‌شناسیم.

بیانیه‌ی جمعی در اولین سالگرد جنبش انقلابی «ژن، ژیان، ئازادی»

دفاع از آرمان‌های ظلم‌ستیز و رهایی‌بخش جنبش «زن، زندگی، آزادی» در هر زمان و مکانی قالب خودش را می‌یابد. تحقق این آرمان‌ها، نیازمند تعمیق مشفقانه‌ و سازمان‌یافته‌ی همبستگی‌ها و پیوندهای معطوف به کنش‌های جمعی است. این یعنی ظرفیت‌سازی برای ترسیم چشم‌اندازی بدیل در مبارزات رهایی‌بخش در ایران، خاورمیانه و بطور کلی جنوب‌جهانی.

نامه ناصر زرافشان به زندانیان سیاسی منتقل شده به زندان قزل‌حصار که در اعتصاب غذا به سر می برند

از روزی که این ماراتن مرگ را آغاز کردید، مبارزه و مقاومت شما را در بند دنبال کرده ایم. این را درک می کنیم که وقتی همه راههای مبارزه و مقاومت را بر آدمی بستند و او جز جان و هستی  خود چیز دیگری نداشته باشد، ناگزیر است با همین وسیله ای که در اختیار دارد، به مقاومت ادامه دهد.

تعبیر گویای ویتگنشتاین

قصه‌ی مردی که هرگاه در خلوتِ قبرستان و «اهل قبور» می دیدمش؛ پرسش‌هایم را بی‌پاسخ نمی‌گذاشت…

بزرگ‌داشت سال‌روز جنبش «زن، زندگی، آزادی»: سلامی و کلامی بر آن آبی بیکرانه

یک سال از جنبش «زن، زندگی، آزادی» که با جان باختن خانم مهسا (ژینا) امینی آغاز شد و اوج گرفت، گذشت. جنبشی که سپهر میهن را در نوردید و در گسترهٔ جهانی پژواک یافت. در بزرگداشت سال‌روز این جنبش، بررسی فراز و فرودها و تاثیر و دستاوردهای ماندگار آن، در بستر رخداد یکساله، تجربه‌ای گرانبها برای فعالان مدنی، کنشگران سیاسی، احزاب و سازمان‌های ایرانی است در راستای ترسیم افق آینده و تداوم آن.

یادداشت

جنبش زن زندگی آزادی، به مثابه جنبش علیه سلطه و استبداد

یک سال از روزهایی که زنان به اعتراض به قتل حکومتی مهسا “ژینا” روسری های خود را بعنوان نماد و  سمبل اقتدار جمهوری اسلامی به آتش کشیده و با شعار “زن، زندگی، آزادی” همبستگی عمیق جهانیان را بخود جلب کردند،  گذشت. جنبشی که در یک سال گذشته شاهدش بودیم، یکباره آغاز نشده و پیش زمینه های آن به سال های سال قبل به  خصوص بعد از انقلاب ۵۷ بر میگردد.

مطالعه »
بیانیه ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
پيام ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
بیانیه ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

جنبش مهسا، زمانه‌ی خستگی از خستگی‌ها

بیانیه‌ی جمعی در اولین سالگرد جنبش انقلابی «ژن، ژیان، ئازادی»

نامه ناصر زرافشان به زندانیان سیاسی منتقل شده به زندان قزل‌حصار که در اعتصاب غذا به سر می برند

تعبیر گویای ویتگنشتاین

بزرگ‌داشت سال‌روز جنبش «زن، زندگی، آزادی»: سلامی و کلامی بر آن آبی بیکرانه

عصای عیسی