یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۸

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۸

گزارش تظاهرات ۲۳ سپتامبر در برابر شورای اروپا

در این آکسیون کانون تلاش نمود با دعوت از شخصیت های ایرانی و بلژیکی صدای اعتراضات حق طلبانه اکثریت مردم ایران را برای جلب همبستگی جهانی با مبارزات داخل کشور، پیش برد

 

کانون مدافعان حقوق بشر در ایران- بلژیک

امروز ۲۳ سپتامبر در بروکسل تظاهراتی اعتراضی توسط کانون مدافعان حقوق بشر در ایران- بلژیک، نسبت به حضور رئیس جمهور کودتائی حکومت ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد. در این تظاهرات در حدود صد ایرانی شرکت کردند. در این آکسیون کانون تلاش نمود با دعوت از شخصیت های ایرانی و بلژیکی صدای اعتراضات حق طلبانه اکثریت مردم ایران را برای جلب همبستگی جهانی با مبارزات داخل کشور، پیش برد. در شروع همایش بروکسل، خانم مرجان مجری برنامه اعلام برنامه کردند و سپس از خانم سهیلا شفقی مسئول هماهنگی کانون دعوت کردند تا صحبت کوتاهی را برای حاضرین ایراد کنند. ایشان پس از خوشامدگویی به حاضرین در تظاهرات متذکر شدند که بجای سخنرانی ترجیع می دهند که سخنرانی خود را با خواندن نامه ای از ایران که توسط دختر جوانی بنام مرجان نوشته شده است پیش ببرند. در نامه مذکور آمده است:” سلام به همهٔ شما عزیزانم،امیدوارم همگی خوب باشید.میدونم که خواه نخواه همتون از جریانات ایران خبر دارید. آنچه که شما میدونید ذره ای از فشار و ظلمی است که بر جوانهای ما و همهٔ ملت ما میشه. ما همونطور که تمام دنیا هم باور نداشت، پریروز روز بزرگی را ساختیم، به کمک همه ی شما نیاز داریم همه اینجا جوونها رو کف دست میذارند اما اونجا هیچ خطری شماهارو تهدید نمیکنه، ازتون خواهش میکنیم در مراسمی که چند روز آینده که در همه جا برپاست بخصوص دوستهای خوبم که در نیو یورک هستند تمنّا داریم شرکت کنید و دیگران را هم خبردار کنید. نهایت با یک دهنبند ساده باشید که مشکلی هم نیادش. به ما کمک کنید. حتا اگر میتونید از شهرهای دیگه هم به اونجا برید .دوستاتونو خبر کنید زیاد وقتی نمونده. دنیا چشمش به ماست و ما هم در این مرحله چشممون به شماست. به ما کمک کنید چشم ندا هنوز به روی حامی ما بازه … یادتون که نرفته مارو هم بیخبر نذارید دوستتون دارم و به خدا می سپارمتون”.

در ادامه آقای جلیل گادانی از پیش کسوتان قدیمی و مبارز منطقه کردستان ایران به سخنرانی پرداختند. ایشان در چارچوب وضعیت حقوق بشر متذکر شدند که وضعیت موجود توسط رژیم ایران بر مردم کشورمان تحمیل شده است. ایشان از نهادهای بین المللی خواستند که در مقابل ظلمی که بر مردم ایران وارد شده به خاطر مسائل و منافع اقتصادی سکوت نکنند و به موضعگیری بپردازند. در واقع سکوت ارگان های بین المللی باعث می شود که احمدی نژاد و خامنه ای دیکتاتور به کارهای خود ادامه دهند. آقای گادانی در بخشی دیگر از صحبت های خود تاکید داشتند که تمام احزاب و گروهای ایرانی می بایست بخاطر مملکت و نجات مردم از این دیکتاتورهای اسلام نما حرکت کنند و بسوی اتحاد و همبستگی، حرکت و تلاش کنند. چنین اتحادی هم باعث هماهنگی میان خودشان و هم باعث بالا بردن اعتبار مردم می شود و هم اینکه آلترناتیو بوجود می آید و بدین طریق مایه امید مردم در داخل کشور می شوند. اگر اینکار صورت گیرد اعتبار بین المللی مردم ایران بالا خواهد رفت. ایشان در بخشی دیگر از سخنان خود از کشتار و ظلمی که بر علیه مردم کردستان ایران و نیز در دیگر مناطق قومی توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران انجام شده صحبت کردند و بشدت نقض خشن حقوق بشر را در آن مناطق محکوم کردند. در آخر آقای گادانی از سازمان دهندگان همایش بابت اینکه چنین فرصتی را برای گفتگو برای ایشان فراهم کردند، تشکر کردند.

درادامه برنامه آقای ابراهیم نبوی نویسنده، روزنامه نگار و طنزنویس ایرانی مقیم بلژیک پیرامون “جنبش سبز، جنبش احقاق حقوق مدنی”، به سخنرانی پرداختند. ایشان در بخش های از صحبت های خود متذکر شدند که:” جنبش سبز، بیش از هر چیز و پیش از هر چیز، یک جنبش احقاق حقوق پایمال شده یک ملت است. مردم ما، با حضور در انتخابات خرداد ۸۸ با خردمندی و هشیاری، موفق شدند فرصت کوتاه دموکراسی انتخاباتی را به امکانی برای طرح مطالبات جدی مدنی خود، بدل سازند. فرصتی که به مردم ما نشان داد تا چه میزان قدرت یک ملت بی شمار است و تا چه حد قدرت استبداد از بین رفتنی و ضعیف است. آری، ما بی شماریم، و ما ریشه داریم. جنبش سبز ایران، نه خواسته گروهی از طرفداران یک نامزد انتخاباتی، که حاصل تلاش صدهاهزار ایرانی هوشمندی است که در پس زندگی نفرت انگیز و حقارت آمیز دوران احمدی نژاد، تصمیم گرفته بودند که نه متکی به این و آن سیاستمدار، یا این و آن حزب، یا این گروه سیاسی، بلکه متکی به جامعه بزرگ ایران شوند. ما، تصمیم گرفتیم جنبشی بسازیم تا ایران آینده را برآن بنا کنیم. ما تصمیم گرفتیم و خواستیم و می خواهیم سرنوشتی را که اتحاد زشت چکمه پوشان و دین فروشان برای ما رقم زده اند، واژگون کنیم و طرحی نو دراندازیم که در خور تاریخ و فرهنگ مان باشد. جنبش سبز ایران یک جنبش ایرانی و مدرن و تازه است که با رفتاری مسالمت آمیز خواهان احقاق حقوق خود است”. آقای نبوی در بخشی دیگر از سخنان خود گفتند:” آنان زدند و مردم ایستادیم، آنان کشتند و مردم با تنی برهنه روبروی گلوله ها ایستاد، آنان شکنجه کردند و ملت ما شبهای شهر را به تابوت دیکتاتوری تبدیل کردند که حالا دیگر در خواب هم فریاد مرگ بر دیکتاتور را می شنود، آنها به عزیزترین عزیزان ما، شریف ترین مردم ما، به دختران و پسران نازنین و شجاع ما تجاوز کردند تا مردم را بترسانند و بترسانند و بترسانند و دیدیم و به عیان دیدیم که چهار روز قبل، بعد از سه ماه وحشت مدام، در روز قدس، ملت ایران با قامتی برافراشته و سری بلند به خیابانهای شهر آمد، به خیابانهای تمام شهرهای ایران آمد، تا بگوید ما زنده ایم و همچنان و همچنان حق مان را می خواهیم. حالا دیگر ما هم رای مان را می خواهیم، هم دولت و قدرت به غارت رفته مان را می خواهیم، هم توقف کامل ماشین کشتار و له کردن آدمها را می خواهیم، هم آزادی همه زندانیان مان را می خواهیم. ما خواستار حقوق مدنی مان، حقوق قانونی مان و حقوق بشر بطور کامل هستیم، ایران به عنوان یکی از امضا کنندگان بیانیه حقوق بشر، موظف است که بی پیشوند و بی پسوند، حقوق بشر را در تمامی ابعاد آن رعایت کند. امروز احمدی نژاد، از روی جسدهای کشتگان ما عبور کرده و به نیویورک رفته است، تا مشروعیت از دست رفته اش را توسط ملت، از توافق با آمریکا گدائی کند. من نه تنها مخالف برقراری رابطه ایران و آمریکا نیستم، بلکه طرفدار جدی این رابطه ام، اما محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ما نیست، او می تواند در شهر نیویورک به عنوان توریست بگردد و تفریح کند، اما ما گفته های او را در نیویورک به رسمیت نمی شناسیم.

آقای نبوی در پایان سخنان خود متذکر شدند که:”… ما سبزیم چون ریشه مان در خاک سرزمین ایران است، ما سبزیم چون در قلب یک یک ملت جوانه زده ایم، ما سبزیم چون هر روز بزرگتر و پربارتر می شویم و ما سبزیم بی زمستان، سبزیم بی خزان و سبزیم بی آنکه سختی و دشواری نابودمان کند…”.

در این قسمت از برنامه از طرف آقای پاتریک موریو نماینده پارلمان از حزب سوسیالیست بلژیک نماینده ای برای سخنرانی در همایش کانون فرستاده شده بود. ایشان در پیام خود متذکر شدند که حزب سوسیالیست حوادث ایران را با دقت دنبال می کند و نسبت به وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران به دولت ایران هشدار می دهد. دولت ایران از امضاکنندگان منشور جهانی حقوق بشر در ایران است و می بایست در عمل به آن عمل کند. حزب سوسیالیست بشدت در ماه های اخیر دستگیری، کشتار فعالین مدنی و سیاسی را در ایران محکوم می کند و همواره از مبارزین و خواسته های دمکراتیک مردم ایران برای آزادی و دمکراسی در ایران حمایت همه جانبه کرده و می کند.

در این قسمت از برنامه آقای بابک دعایی هنرمند و نوازنده سنتور قطعاتی را از جمله موزیک سرود ای ایران را برای حاضرین اجرا کردند. که با تشویق حاضرین مواجه شد.

در ادامه برنامه رئیس کمیته هماهنگی سازمان های یهودی در بلژیک آقای ژول روبنفلد به سخنرانی پرداختند و در سخنان خود از مبارزه مردم ایران برای دمکراسی و حقوق بشر حمایت کردند و گفتند از خواست اکثریت مردم ایران که احمدی نژاد رئیس جمهور قانونی ایران نیست حمایت کرده و نیز سرکوب آزادیخواهان و فعالین مدنی را در ایران محکوم می کند. ایشان متذکر شدند که تشکل ایشان از وزیر امور خارجه بلژیک خواسته است که در هنگامی که احمدی نژاد برای سخنرانی به اجلاس سازمان ملل می آید، نمایندگان بلژیک به عنوان اعتراض محل اجلاس را ترک کنند.

در این قسمت از برنامه توسط خانم سهیلا شفقی متنی بزبان فرانسه خوانده شد و در آن متن نسبت به حضور احمدی نژاد در سازمان ملل و نیز نسبت به نقض شدید حقوق بشر در ایران اعتراض گشت. ایشان از ارگان های بین المللی و از دولت بلژیک خواستند که که احمدی نژاد را به عنوان رئیس جمهور ایران برسمیت نشناسند و جمهوری اسلامی را بابت سرکوب و دستگیری آزادیخواهان، جوانان و زنان مبارز کشور تحت فشار قرار دهند. ایشان متذکر شدند که اگر موضوع حقوق بشر و دمکراسی در ایران پیش رود مسائل دیگر بدنبال خود حل خواهد شد.

در بخش هایی از همایش خانم مرجان به عنوان مجری برنامه بخش هایی از گفته های سخنرانان را بفارسی و فرانسه ترجمه می کردند. در طول برنامه صدها اعلامیه بزبان فرانسه در برابر شورای اروپا توسط جوانان حاضر در تظاهرات پخش شد. در میان این اعلامیه ها نامه ۱۸ تشکل ایرانی به رهبران اروپا، قطعنامه تظاهرات و یک تحلیل کوتاه از وضعیت حقوق بشر در ایران پخش شد و دوستان با بسیاری از کارکنان ارگان های اروپائی و مردمی که از محل پر رفت و آمد منطقه ای که اتحادیه اروپا در آن واقع است، می گذشتند به صحبت و گفتگو پرداختند. مصاحبه هایی با تلویزیون آسوشیود پرس، آژانس خبری بلگا انجام شد و در آن مصاحبه ها به وضعیت نقض حقوق بشر در ایران و حضور احمدی نژاد در سازمان ملل اعتراض شد.

در این قسمت از برنامه خواسته های کانون که بصورت یک قطعنامه تهیه شده بود از پشت تربیون توسط خانم مرجان خوانده شد که در اینجا به آن خواسته ها می پردازیم:”

۱ – تصریح کنید که اتحادیه اروپا نقض منشور حقوق بشر سازمان ملل، به شمول پیمان حقوق مدنی و سیاسی، که ایران هم جزو امضأ کنندگان آن است، را به اندازه نقض پیمان عدم گسترش سلاحهای اتمی جدی تلقی خواهد کرد؛

۲- برای پایان دادن به سرکوب مردم، آزادی همه زندانیان سیاسی و همچنین محاکمه کسانی که در کشتارهای اخیر دست داشته اند، به دولت جمهوری اسلامی ایران فشار آورید؛

۳- تحریم ها (مثل بلوکه کردن دارائی ها، ممنوعیت سفر، …) را علیه تمام اعضای نیروهای امنیتی و نه فقط افراد مربوط به پرونده هسته ای اعمال کنید؛

۴- ارائه پیشنهاد به دوازدهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل، منقعده در ۱۴ سپتامبر تا ۲ اکتبر ۲۰۰۹، دایر بر انتصاب گزارشگر ویژه با اختیارات وسیع برای تحقیق در موارد نقض حقوق بشر در ایران، به شمول و نه محدود به موارد واقع شده از پس از ۱۲ ژوئن ۲۰۰۹.

۵ – احمدی نژاد را به عنوان رئیس جمهور ایران برسمیت نشناسید.

در اینجا برنامه به پایان خود رسید و مجری از تمام حاضرین و شرکت کنندگان تشکر کرد و بار دیگر از هنرمند ایرانی اقای بابک دعایی دعوت کرد که مجدداً قطعاتی را با سنتور خود بنوازند.

ما بسیاریم و قدرت ما در همبستگی ماست!

گزارش: کانون مدافعان حقوق بشر در ایران بلژیک

۲۳ سپتامبر ۲۰۰۹

آدرس تماس: iranianbelgique@yahoo.fr

تاریخ انتشار : ۱ مهر, ۱۳۸۸ ۱۰:۴۷ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

انتخابات! کدام انتخابات؟

با عنایت به این وضع و شرایط عملا موجود آنچه در ایران برگزار میشود فاقد حداقل شرایط برای شناخته شدن بعنوان یک انتخابات است. با تمام محدودیت ها و کنترل های نظام امنیتی و سیاسی انتخابی در کار نیست و دقیقا با استعاره از آقای خمینی « در این رژیم آزادی های فردی پایمال و انتخابات واقعی و مطبوعات و احزاب از میان برده شده اند.

مطالعه »
یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

بی اعتمادی ۸۰ درصد مردم نسبت به نظام حاکم گویای آن است که حکومت با همین سیاست ها و برنامه ها که علیه مصالح ملی و منافع مردم است ، پیش می راند. از این رو برای نجات کشور راهی جز ایستادن در کنار….

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

جمهوری اسلامی اکنون در شرایطی قرار دارد که ادامۀ وضع موجود بدون تغییرات در ساختار نظام هر روز سخت‌تر می‌شود. پروسه و روند تحولات تاکنونی و تجربه نشان میدهد که انتظار هیچ تغییر مثبتی از حکومت به شکل امروزی آن برای بهتر شدن اوضاع کشور متصور نیست، بلکه برعکس وضع بدتر از امروز خواهد شد. از این‌ رو عدم شرکت در انتخابات، آغاز راهی دشوار برای فشار مدنی بیشتر مردم به نظام برای تغییرات است. تنها نافرمانی مدنی و اعتراضات گسترده، یک‌پارچه و متحد مردم در مقیاس وسیع است که می‌تواند جمهوری اسلامی را در برابر پرسش سخت تن دادن به خواست مردم، یا سرنوشتی نا معلوم و تلخ برای خودش قرار دهد.

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

ما خواهان توقف، ممنوعیت و لغو صدور و اجرای احکام اعدامیم! تنها با اعتراض گستردۀ مردمی و مبارزات پی‌گیر جامعۀ مدنی می‌توان صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف  و در راستای ممنوعیت و لغو اعدام از قوانین کشور گام برداشت.

سلطه بدون هژمونی

در چنین شرایطی ، مشارکت نصف و نیمه اصلاح طلبان و میانه روها در کلان شهرها ، راه به جایی نخواهد برد . مقاله انتقادی تند محمد قوچانی خطاب به حزب اتحاد ملت و تاکیدش بر لزوم ” اصلاح اصلاحات ”  هم چیزی بیش از مرثیه زود هنگام  شکست اصلاح طلبان ، در این انتخابات نیست.

یادداشت

در مورد انقلاب بهمن ۵۷

اگر امروز شعار حق من کو، برقرار باد جمهوریت و همبستگی برای استقرار دموکراسی، از خواسته های مهم مردم شده که نشان از زنده بودن انقلاب ۵۷ و نیاز مبرم ترمیم آن توسط خود مردم دارد. اگر در این مبارزه زنان ایرانی در مبارزه علیه حجاب اجباری روسری خود را پرچم مبارزه قرار داده اند قبل از هر چیز بخاطر این است که در انقلاب تمامی زنان از هر قشری وارد صحنه شدند…..

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
پيام ها

باید یکی شویم و قلب‌مان را سرود و پرچم‌مان سازیم تا بهاران خجسته به ارمغان به میهن‌مان فراز آید!

کرامت و خسرو دو جوان روشنفکر انسان‌دوست چپ بودند و غم مردم فقرزدهٔ میهن و جهان به دل داشتند. آنان شیفتۀ جنبش فداییان خلق بودند. خسرو گلسرخی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: «من یک فدایی خلق ایران هستم و شناسنامه من جز  عشق به مردم چیز دیگری نیست … شما آقایان فاشیست‌ها که فرزندان خلق ایران را بدون هیج مدرکی به قتل‌گاه میفرستید، ایمان داشته باشید که خلق محروم ایران، انتقام خون فرزندان خود را خواهد گرفت». تاثیر ایستادگی جانانه آنان در برابر نظام حاکم و پشتیبانان جهانی آن موجی از شور و ایمان در جنبش فداییان پدید آورد

مطالعه »
بیانیه ها

پاس‌داشت زبان مادری، غنابخش تنوع و تکثر زبانی و فرهنگی است!

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) با باور عمیق به مبانی حقوق بشر و قائم به ذات بودن این حقوق و با توجه به جایگاه تعیین‌کنندهٔ زبان مادری در هستی هر یک از آحاد بشر، تأمین و تضمین و تحقّق حق قانونی هر ایرانی در دست‌رسی و قوام ودوام بخشیدن به زبان مادری خود را از حقوق بنیادین بشر می‌داند و همۀ نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه کشور را به حمایت فعال از حق آموزش زبان مادری و حفظ و زنده‌داشت این میراث گران‌قدر ایرانی فرامی‌خواند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

عدم شرکت در انتخابات، همراهی با مردم و در جهت حفظ مصالح ملی است

«انتخابات» نمایشی برای مشروعیت بخشی به تمامیت ‌خواهی نظام و تمرکز و خالص سازی قدرت

صدور و اجرای احکام اعدام را متوقف کنید!

سلطه بدون هژمونی

هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان اکثریت خاطی برنامە سازمان

۲۹ بهمن روز ستایش زن در فرهنگ ایران