جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۰

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۰

گزارش شرکت در تظاهرات صلح با نمادهای سبز و پرچم ایران در بروکسل

در این تجمع کانون مدافعان حقوق بشر در ایران- بلژیک حضور خود را با آرم کانون، پرچم ایران، نمادهای سبز و مشعل های روشن، برجسته کرد و بدین طریق حضور ایرانیان در این مراسم کاملاً به چشم می خورد و ایرانیان نشان و اثر خود را بر مراسم آغاز "مارش موندیال" به روشنی نهادند

امشب دوم اکتبر۲۰۰۹، برابر با تولد ماهاتما گاندی، راهپیمایی برای صلح و جهان بی خشونت از استرالیا آعاز شد و همزمان در بروکسل در برابر مجسمه گاندی در پارک ماری ژوزه بروکسل مراسمی بر پا شد. در این مراسم که با افروختن مشعل جلوه خاص یافته بود، بعد از اعلام برنامه، نخست نماینده ای از سفارت کشور هندوستان به عنوان کشور زادگاه مهاتما گاندی به سخنرانی پرداخت و سپس دو تن از مسئولین مارش موندیال (راهپیمایی جهانی) در بروکسل سخن گفتند. در ادامه نماینده کانون مدافعان حقوق بشر در ایران- بلژیک، خانم سهیلا شفقی به زبان فرانسه سخنرانی پرداختند و گفتند: “بسیار مایه خوشبختی وخوشحالی است که امشب در میان شما به همراه دیگر دوستانم حضور دارم. من برای امشب تصمیم گرفتم به اختصار با آغاز راهپیمایی جهانی برای صلح و جهان بی خشونت با شما بر سر دو موضوع صحبت کنم. من در صحبت خود بر سر مسئولیت ما در برابر صلح به عنوان یک انسان در جهان امروز و نیز نسبت به وضعیت سیاسی ایران، مسائلی را با شما مطرح خواهم کرد. به نظر م دریافتن، فهمیدن، حرکت و تلاش در مسیر صلح، دارای مزیت و امیدواری بسیاری است. ما همه این سیاره کوچک را که کره زمین نامش باشد در میان خود تقسیم کرده ایم و می بایست یاد بگیریم که با تفاهم در کنار یکدیگر و با طبیعت، در صلح زندگی کنیم.

دارا بودن فرهنگ صلح یکی از محورهای اصلی دو کانون حقوق بشری ایرانیان در بلژیک است. موضوع صلح همواره می تواند همه سازمان ها را در عرصه جهانی حساس و متاثر کند. اما موضوع دفاع از صلح نباید تنها در انحصار سازمان های صلح دوست قرار گیرد. در واقع صلح موضوع مرکزی و حیاتی همه شهروندان جهان چه بصورت فردی و جمعی و حتی می تواند به عنوان هم وسیله و هدف تلقی شود، باشد. صلح در اصل یک نوع حق زندگی به روشی مسالمت آمیز و بدون خشونت است”.

ایشان در ادامه به وضعیت ایران و انتخابات ۱۲ ژوئن و وضعیت دولت کودتایی پرداختند. ایشان در بخشی از سخنان خود گفتند:” خانم ها و آقایان، انتخابات در کشور ما جایگاه ویژهای دارد که متفاوت از سایر کشورها است. در ایران انتخابات نه دمکراتیک است و نه آزاد و نه سالم. در این انتخابات تنها نیروهای درون جمهوری اسلامی که از صافی شورای نگهبان گذشتهاند، امکان مشارکت دارند. با این وجود انتخابات محل چالش نیروهای درون حکومت است و امکانی است برای جابجائی قدرت بین آنها. لذا انتخابات در مواقعی فرصتهایی برای تاثیرگذاری مردم بر روندهای سیاسی کشور فراهم میکند و مردم میتوانند با حضور در انتخابات به کاندیدای مورد حمایت نظام “نه” بگویند و کاندیدای مورد نظر خود را از میان کاندیدای حکومتی برگزیند.

در انتخابات اخیر گروههای مختلف مردم و به ویژه جوانان با شور و نشاط به خیابانها آمدند، علیه احمدی نژاد شعار دادند و تمایل خودشان را نسبت به میرحسین موسوی نشان دادند. آنها امیدوار بودند که با حرکت مسالمت آمیز و کم هزینه و با ریختن رای خود به صندوقها قادر خواهند شد که وضعیت موجود را تغییر دهند و احمدی نژاد را از صندلی ریاست جمهوری پائین کشند. این امید آنچنان در جامعه گسترش یافت که به مشارکت بیسابقه مردم در انتخابات انجامید.

اما گروهبندی نظامی ـ امنیتی به رای مردم تن نداد، آرای مردم را کنار گذاشت و آرای ساختگی را اعلام نمود. در جمهوری اسلامی بارها در انتخابات تقلب صورت گرفته است. اما اقدام بلوک حاکم در این انتخابات به مراتب فراتر از تقلب معمولی بود. آنها تصمیم سیاسی گرفتند که با تقبل تمام هزینه ها همچنان در قدرت بمانند، اعتراضات مردم را سرکوب کنند و اجازه ندهند که قوه مجریه به دست اصلاح طلبان حکومتی بیافتد. آنها در انتخابات قبلی ریاست جمهوری و انتخابات مجلس توانستند با مدیریت انتخابات، به نتیجه مورد نظر خود برسند. اما این بار هجوم مردم به صندوقها و تفاوت آرای احمدی نژاد با موسوی آنچنان زیاد بود که نه مهندسی انتخابات جوابگو بود و نه تقلب متداول. لذا آنها به کودتای انتخاباتی دست زدند و کاندیدای خود را پیروز اعلام کردند. تمام شواهد حاکی از آن است که مردم در این انتخابات به گروهبندی حاکم و کاندیدای آن “نه” گفتند. “نه” مردم به عملکرد احمدی نژاد در طی چهار سال گذشته بر میگردد”. ایشان در بخشی دیگر از سخنان خود متذکر شدند که:” از دوازدهم ژوئن ۲۰۰۹ به این سو بیش از پنج هزار نفر دستگیر، بیش از یک صد نفر کشته و بیش از یک صد نفر ناپدید شده اند. به منظور تحقیر و ارعاب مردم هم محاکمات نمایشی ترتیب داده شده است. علاوه بر واقعیت های فوق می توان تعداد بیشماری اعدام، دستگیری های سیاسی و نقض خشن حقوق بشر در ایران را در سال های گذشته به موارد فوق اضافه کرد”.

ایشان از ارگان های بین المللی خواستند که برای پایان دادن به سرکوب مردم، آزادی همه زندانیان سیاسی و همچنین محاکمه کسانی که در کشتارهای اخیر دست داشته اند، دولت جمهوری اسلامی ایران را به اشکال گوناگون تحت فشار قرار دهند. خانم سهیلا در آخر تاکید کردند که:” جنبش شهروندی «رای ما کجاست؟» در ایران جنبشی برای تغییر و امید است. این جنبش تاکنون نشان داده است که می تواند با وجود سرکوب همچنان مقاوم و پایدار بماند. امروز این جنبش بیش از هر زمانی نیاز به همبستگی دمکرات ها و صلح طلبان بلژیکی و کلاً به افکار عمومی بین المللی دارد. بیاری این جنبش برخیزیم!”.

لازم به تاکید است در این تجمع کانون مدافعان حقوق بشر در ایران- بلژیک حضور خود را با آرم کانون، پرچم ایران، نمادهای سبز و مشعل های روشن، برجسته کرد و بدین طریق حضور ایرانیان در این مراسم کاملاً به چشم می خورد و ایرانیان نشان و اثر خود را بر مراسم آغاز “مارش موندیال” به روشنی نهادند. البته هم زمان چنین مراسم هایی در دیگر کشورها و شهرهای جهان به اشکال گوناگون برپا شد. در انتها موزیک بسیار زیبا و ملایمی حاضرین در تجمع را به شوق آورد و همه دست در دست هم به گرد آتش روشن مشعل ها رقصیدند و مصمم به ادامه فعالیت های خود در چارچوب صلح و حقوق بشر شدند.

ما بسیاریم و قدرت ما در همبستگی ماست!

گزارش از طرف: کانون مدافعان حقوق بشر در ایران- بلژیک

دوم اکتبر ۲۰۰۹

آدرس تماس: iranianbelgique@yahoo.fr

عکس از تظاهرات صلح در بروکسل:

http://www.youtube.com/watch?v=Iek_XuFQnx4

سایت اطلاعاتی مربوط به راهپیمای برای صلح و جهان بی خشونت:

http://marchemondiale.bloguez.com/

برای اطلاعات بیشتر از سایت خبرنگاران صلح، اینجا را کلیک کنید

http://www.jour4peace.com/default.asp

تاریخ انتشار : ۱۱ مهر, ۱۳۸۸ ۱۰:۴۹ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

سخن روز

حملۀ تروریستی در مسکو را محکوم می‌کنیم!

روشن است که چنین حمله‌ای نیاز به تیمی حرفه‌ای و سازماندهی و تدارکی نسبتاً طولانی و گسترده دارد. در عین حال، زود است که بتوان تحلیل جامع و روشنی از ابعاد پشت پردۀ این جنایت و اهداف سازمان‌دهندگان آن ارائه داد. هدف از این یادداشت کوتاه نیز  در وهلۀ نخست مکثی است بر قربانیان این حمله و حملاتی از این دست. قربانیانی که تنها سهم‌شان از سازمان‌دهی و تدارک چنین جنایاتی و علل پشت پردۀ آن، هزینه‌ای است که با جان و سلامتی‌شان می‌پردازند.

مطالعه »
یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
آخرین مطالب

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

اعتراضات علیه حجاب اجباری که بعد از قتل مهسا (ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، سراسر ایران را فراگرفت، با وجود سرکوب، به یک معضل برای حکومت تبدیل شده است. گشت ارشاد نمونه کوچکی از جنگ هر روز حاکمیت با زنان بوده و سرکوب هر روزه زنان در خیابان یعنی اعتراف به تداوم جنبش زن زندگی آزادی.

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!

مقیاس و گستره نیروهای متحد ایران نیز برای اولین بار مشاهده می‌شد. متحدان غیردولتی ایران ‌توانستند حملات را به طور همزمان هماهنگ کنند، از موشک‌های بالستیک دوربرد و متوسط و موشک‌های کروز شلیک شده توسط حوثی‌ها در یمن تا موشک‌های ۱۲۲ میلی‌متری گراد که توسط حزب‌الله در جنوب لبنان پرتاب شد، تا موشکهای پرتاب شده توسط شبه‌نظامیان عراقی.

دیوید هرست: نحوه حمله ایران ضعف اسرائیل را آشکار کرد!

پس از چنین حمله‌ای، تصاویر بصری بد به نظر می‌رسند: اسرائیل به دیگران برای دفاع از خود نیاز دارد و در انتخاب نحوه عکس العمل نیز آزاد نیست. این حمله اگر صورت گیرد باعث می‌شود که حامی اسراییل، ایالات متحده، گزینه‌های سیاسی دیگری را انتخاب کند.

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی –
جمعه، ٣١ فروردین ١۴٠٣ (١٩ آپریل ٢٠٢۴ میلادی)،
ساعت: ٢١:٣٠ به‌وقت ایران (٢٠ به‌وقت اروپای مرکزی)

نظام مالی جهانی و بازارهای مالی و پولی و ابزار آن

درک و دریافت و آموزش اقتصاد سرمایه داریِ جهان امروز׳ بدون شناخت لایه های پنهان یا کمتر شناخته شده نظام مالی و تجارت جهانی و گردانندگان و سوداگران آن و آشنایی با سویه ها و دگرگونی های شتابنده و یا گام به گام آن شدنی نیست و نیازمند واکاوی سنجشگرانه است׳ که در این بخش کوشش می شود تنها به گونه ای فشرده به آنها اشاره شود.

یادداشت
تظاهرات آتش بس در آمریکا

شعبده بازی بایدن بر روی جنگ غزه

ممکن است به اشتباه کسی را با تیر زد یا جایی را تصادفی بمباران کرد ولی امکان ندارد که دو میلیون نفر را تصادفی با قحطی و گرسنگی بکشید.
قحطی در غزه قریب الوقوع است و پیامدهای آنی و بلندمدت سلامتی نسلی را به همراه خواهد داشت.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
پيام ها

از قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و برقراری آتش‌بس فوری و پایدار در غزّه حمایت می‌کنیم!

ما فداییان خلق ایران از نخستین روز آغاز جنگ ضمن محکوم کردن و غیرقابل توجیه خواندن عملیات مسلحانه و نظامی علیه مردم بی‌دفاع غیرنظامی، همراه و هم‌صدا با آزادی‌خواهان جهان خواهان آتش‌بس فوری و تأمین حقوق حقّهٔ مردم فلسطین شدیم. با این رویکرد ما مهار مقاومت آمریکا و تصویب قطعنامهٔ شورای امنیت را یک پیروزی بزرگ برای مردم بی‌گناه غزّه و فلسطین و تمامی آزادی‌خواهان جهان می‌دانیم.

مطالعه »
بیانیه ها

افزایش تشنج در منطقه و ادامۀ ماجراجویی‌های دولت‌های اسرائیل و ایران را محکوم می‌کنیم!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) یک‌بار دیگر مخالفت اکید خود را با ماجراجویی‌های خطرناک پیش‌آمده از سوی اسرائیل و واکنش متقابل جمهوری اسلامی ایران و ادامۀ حملات نظامی  چه از سوی جمهوری اسلامی و چه از سوی اسرائیل، اعلام و قاطعانه از تلاش‌های دیپلماتیک برای رفع اختلافات منتج به این حوادث حمایت می‌کند. 

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

طرح نور، سرکوب شدید زنان خواهان پوشش اختیاری

عمر آشور: چگونه حملات ایران به اسرائیل چشم انداز مناقشه خاورمیانه را بازتعریف کرد!

دیوید هرست: نحوه حمله ایران ضعف اسرائیل را آشکار کرد!

یادمان ۴٩مین سالگرد جانباختگان تپه‌های اوین به‌دست دژخیمان سلطنت پهلوی

نظام مالی جهانی و بازارهای مالی و پولی و ابزار آن

اینترسپت: گزارش نظامی درگیری ایران-اسراییل!