سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۵۳

سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۴:۵۳

گزارش ماهانه (بهمن ۱۳۸۷) در مورد نقض گسترده، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر در ایران

در اين گزارش بخش بسيار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ايران را که توسط اين شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانيم.

ihrnena@gmail.com

 

نهادهای مدافع حقوق بشر !
ایرانیان مدافع حقوق بشر !
در این گزارش بخش بسیار کوچکی از موارد نقض حقوق بشر در ایران را که توسط این شبکه گرد آوری شده است به اطلاع می رسانیم.

بین المللی
۱ ـ سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای از مقام های جمهوری اسلامی ایران خواست تا تخریب گورستان خاوران را متوقف کنند. سازمان عفو بین الملل می گوید: این گورستان باید برای انجام تحقیقات مستقل درباره کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ در ایران حفظ شود. عفو بین الملل افزوده: این نگرانی وجود دارد که مقام های جمهوری اسلامی می کوشند با تخریب این گورها، شواهد و اسنادی را که ممکن است در تحقیقات مستقل بکار رود، از میان ببرند. عفو بین الملل از جمهوری اسلامی ایران خواسته است که به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل اجازه بازدید از گورستان خاوران و جمع آوری اطلاعات برای انجام تحقیقات را بدهد. (رادیو فردا ۲/۱۱/۸۷)
۲ ـ دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: جایزه بین المللی “هلمن ـ همت” سال ۲۰۰۹ را به محمد صدیق کبود وند روزنامه نگار زندانی و فعال حقوق بشر در ایران اهدا می کند. دیده بان حقوق بشر هر سال این جایزه را به نویسندگانی اهدا می کند که به خاطر ابراز دیدگاههای مخالف انتقاد از مقامها و اقدامات حکومت و یا گزارش موضوعاتی که حکومت با انتشار آنها مخالف است، مجازات می شوند. مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده بان حقوق بشر می گوید: کبودوند با وجود نیاز اضطراری به مراقبت های پزشکی امکانات کافی در اختیار ندارد. وی می افزاید: تجربه او گواهی ناگوار مخمصه روزنامه نگاران، دگر اندیشان و سایر منتقدین مسالمت آمیز در ایران امروز است. محمد صدیق کبودوند بنیانگذار سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان، مدیر مسئول نشریه توقیف شده “پیام مردم” و نویسنده کتابهای “نیمه دیگر”، “برزخ دمکراسی” و “جنبش اجتماعی” با تائید شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران به ۱۰ سال حبس محکوم شده و از اول ژوئیه ۲۰۰۷ در زندان بسر می برد. (دیده بان حقوق بشر ۳/۱۱/۸۷)
۳ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای تصمیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای اعلام ممنوعیت فعالیت تلویزیونی فارسی بی بی سی در ایران و همچنین ممنوعیت همکاری روزنامه نگاران ایرانی با رسانه های خارجی را محکوم کرد. در این اطلاعیه آمده است: دولت ایران نه تنها مانع پوشش خبری رویدادهای ایران از سوی خبرنگاران داخلی می شود که تلاش می کند رسانه های خارجی را هم به سکوت وادار کند. دولت جمهوری اسلامی ایران با موج تازه تشدید فشار بر مدافعان حقوق بشر و روزنامه نگاران وارد مرحله ای تازه ای از سرکوب شده است. در نگاه آنها رسانه های خارجی شاهدانی مزاحم هستند. (گزارشگران بدون مرز ۴/۱۱/۸۷)
۴ ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: “به شدت به اقدام دولت جمهوری اسلامی در تخریب گورستان خاوران در تهران و از بین بردن علائم قبرهای این گورستان احساس نگرانی می کنند و از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهند هر چه سریعتر این اقدامات را متوقف کنند. با توجه به اطلاعات به دست آمده، قبرهای هزاران قربانی در سرکوب های سیاسی سال ۱۹۸۸ که زیر عنوان “کشتار زندانیان” شناخته می شود در حال تخریب است. قسمتی از این گورستان پوشیده از درختانی است که توسط مسئولان کاشته شده. این نهادهای حقوق بشری معتقدند که قبرها و علائم گذاشته شده توسط خانواده قربانیان باید حفظ شوند تا بتوان در مورد شرایط اعدام زندانیان سیاسی تحقیق بعمل آورد و هر گونه تخلف احتمالی در زمینه حقوق بشر را مشخص کرد. فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهند که در حفظ این مکان بکوشند و تحقیقاتی جامع، مستقل و بی طرف را در مورد کشتار زندانیان سیاسی بعمل آوردند تا میزان جنایت عاملان این اقدامات مشخص گردد. این دو سازمان مصرا از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهند که به در خواست گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره اعدام غیر قضایی، اعدام های فوری یا خودسرانه پاسخ مثبت دهند تا زمینه ورود او به ایران و انجام تحقبقات آزاد در سراسر کشور مهیا شود.” (ایران امروز ۷/۱۱/۸۷)
۵ ـ جمهوری چک رئیس دوره ای اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای اعدام یک شهروند افغان به نام ملاگل حسن که در زمان ارتکاب جرم ۱۷ ساله بوده را شدیدا محکوم کرد. در این بیانیه از مقامات ایرانی خواسته شده است مجازات مرگ را برای مجرمان کاملا لغو کنند و تا زمان لغو این نوع مجازات براساس دو قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل تمام احکام اعدام در ایران را به حال تعلیق در آورند. اتحادیه اروپا در بیانیه خود تاکید می کند که مجازات مرگ برای افرادی که در نوجوانی مرتکب جرم شده اند، مطلقا توجیه ناپذیر است و خلاف قوانین بین الملل. این اتحادیه همچنین اقدام جمهوری اسلامی ایران به اعدام دست کم ۹ مجرم نوجوان در سال ۲۰۰۸ را محکوم کرده و خواستار آن شده است که ایران مجازات مرگ در مورد این مجرمان را فورا متوقف کند. کشور های عضو اتحادیه اروپا در بیانیه از جمهوری اسلامی ایران خواسته اند قوانین خود را با کنوانسیونهای بین المللی حقوق بشر که ایران خود آزادانه آنها را تایید کرده منطبق سازد. (رادیو فردا ۸/۱۱/۸۷)
۶ ـ گزارشگران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای موج تازه مسدود سازی سایت های اینترنتی اطلاع رسانی را که از تاریخ ۵ بهمن در ایران آغاز شده است را محکوم کرد. سایت های فارسی رادیو دویچه وله آلمان، رادیو بین المللی فرانسه و سایت فارسی شبکه تلویزیونی العربیه مسدود شده اند. همچنین سایتهای خبری فردا و پارسینه و سایت ادبی هفتان مسدود شده اند. در این اطلاعیه آمده است: دولت جمهوری اسلامی ایران بعد از حمله به مدافعان حقوق بشر و روزنامه نگاران در داخل کشور، سانسور بر روی اینترنت تنها فضای آزاد برای شهروندان را تشدید می کند. مسدودسازی سایت های اینترنت امری تازه در ایران نیست اما سانسور رسانه های بین المللی به شکل سراسری نگران کننده است. ما خواهان پایان دادن به ایجاد محدودیت برای منابع اطلاع رسانی هستیم. (گزارشگران بدون مرز ۹/۱۱/۸۷)
۷ ـ فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه با انتشار اطلاعیه ای تشدید سیاست فشار و سرکوب بر ضد مدافعان حقوق بشر در ایران را به شدت محکوم کردند. در این اطلاعیه آمده است: خانم ژینوس سبحانی، منشی اداری کانون مدافعان حقوق بشر همچنان در حبس بسر می برد و امکان ملاقات با او وجود ندارد. این در حالیست که وی حتی نمی تواند با وکیل خود تماس بگیرد. عبدالکریم لاهیجی نایب رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در این رابطه اظهار داشت: هدف از تشدید شیوه های گوناگون سرکوب این است که گروه های جامعه های مدنی مستقل ایرانی را مرعوب و محکوم به سکوت سازند. در این اطلاعیه از دولتمردان جمهوری اسلامی ایران خواسته شده که موارد ذیل را در چهار چوب تعهدات بیم المللی شان رعایت کنند. تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمانی خانم ژینوس سبحانی، خانم عالیه اقدام دوست و خانم نفیسه آزاد را تضمین کنند. هر چه سریعتر محل حبس ژینوس سبحانی را مشخص و آنرا بصورت عمومی اعلام کنند. بلا فاصله و بدون هیچگونه قید و شرطی، خانمها اقدام دوست، آزاد و سبحانی را آزاد کنند، زیرا بازداشت آنان کاملا خودسرانه است و صرفا به هدف سرکوب فعالیتهای آنان در زمینه حقوق بشر صورت گرفته. سریعا هرگونه اقدام تهدیدآمیز و آزار دهنده بر ضد اعضای کانون مدافعان حقوق بشر و مدافعان حقوق زنان و بطور کلی تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران، پایان دهند. هر چه سریعتر امکان باز شدن مجدد “کانون مدافعان حقوق بشر” را فراهم کنند، زیرا تعطیل شدن این کانون کاملا خودسرانه و در تناقض با عهدنامه های بین المللی حقوق بشر، در آزادی تشکیل انجمن می باشد. بطور کلی مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر، اعلامیه بین المللی حمایت از مدافعان حقوق بشر و دیگر عهدنامه های حقوق بشر که ایران متعهد آنهاست را رعایت کنند. (عصرنو ۱۵/۱۱/۸۷)
۸ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای توقیف هفته نامه « همت» را محکوم کرد. در این اطلاعیه آمده است: توقیف یک نشریه برای استفاده از طنز و سینما در شکل انتشاراتی آن به شوخی شبیه است. در ایران نه تنها اطلاع رسانی، که نگاه طنز نشریات به مسائل نیز مشمول مجازات می شود. هفته نامه همت آخرین شماره خود را در تاریخ ۱۳ بهمن ماه، تحت عنوان “احمدی نژاد کشون” به انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داده بود. در این شماره نشریه که صفحه اول آن بصورت آفیش فیلم های سینمائی تهیه شده بود، با انتشار تصویر و نام بردن از برخی مقامات رسمی جمهوری اسلامی، آنها را تهیه کننده و یا بازیگر اصلی سناریوی “احمدی نژاد کشون” معرفی کرده بود. (گزارشگران بدون مرز ۱۷/۱۱/۸۷)
۹ ـ سازمان عفو بین الملل همزمان با سی امین سالگرد انقلاب ایران با انتشار بیانیه ای نگرانی عمیق خود را از موارد متعدد نقض حقوق بشر در ایران ابراز کرده است. در این بیانیه از استمرار موارد نقض حقوق بشر در ایران طی سی سال گذشته “علیرغم وعده های خمینی مبنی بر آزادی برای همه ایرانیان” ابراز نگرانی کرده است. در این بیانیه سازمان عفو بین الملل به موراد دستگیریهای خود سرانه، افزایش اعدامها، شکنجه، اعمال سیاست تبعیض گرایانه علیه اقلیت های قومی و مذهبی پرداخته و از عدم مجازات عاملان نقض حقوق بشر در ایران سخن گفته است. این سازمان با هشدار به مقامات جمهوری اسلامی ایران، خواستار آزادی سریع تمامی کسانی شده است که به خاطر مسائل عقیدتی، سیاسی، قومی و مذهبی در زندان بسر می برند. این سازمان همچنین از مسئولان حکومت ایران خواسته است که در بازبینی پرونده های زندانیان سیاسی که از سالهای گذشته تاکنون در یک روند ناعادلانه محکوم شده اند، آنان را براساس معیارها و استانداردهای بین المللی محاکمه نماید. تحقیق در مورد پرونده قتل عام زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ و معرفی عاملان آن از دیگر خواسته های سازمان عفو بین الملل است. پایان دادن به اعمال شکنجه و مجازات عاملان آن، متوقف کردن دستگیریهای خودسرانه و محاکمه های غیرعادلانه از دیگر مواردی است که این سازمان از مقامات حکومت ایران خواسته است. (رادیو فرانسه ۱۹/۱۱/۸۷)
۱۰ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار اطلاعیه ای زندانی کردن امید میر صیافی وبلاگ نویس را محکوم کرد. نامبرده به اتهام توهین به خمینی و خامنه ای و تبلیغ علیه نظام به دو سال و نیم زندان محکوم شده است. “این بازداشت نشانگر شدت سرکوب آزادی بیان در ایران است. به امیدرضا میرصیافی با تاخیر در ارسال حکم محکومیت برای وکلای مدافع اجازه فرجام خواهی و دادگاه تجدید نظر داده نشد. در این اطلاعیه آمده است ما خواهان آزادی وی هستیم”. (گزارشگران بدون مرز ۲۱/۱۱/۸۷)
۱۱ ـ دیده بان حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه ای از دادگاه تجدید نظر در تهران خواستند که احکام صادره برای چهار روزنامه نگار و وبلاگ نویس بنامهای امید معماریان، روزبه میر ابراهیمی، شهرام رفیع زاده و جواد غلام تمیمی را پس بگیرند و خواستار تحقیق درباره شکنجه های مورد ادعای این وبلاگ نویسان شدند. این چهار وبلاگ نویس اعلام کرده اند در مهرماه ۱۳۸۳ در دوران بازداشت تحت شکنجه های جسمی و روحی بوده اند. (عصر نو ۲۲/۱۱/۸۷)
۱۲ ـ گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه ای تصمیم مقامات ایران مبنی بر ممنوع الخروج کردن عبدالرضا تاجیک روزنامه نگار مستقل و همکار کانون مدافعان حقوق بشر را محکوم کرد. ما از این اقدام غیر قانونی متاسفیم ممنوع الخروج کردن روزنامه نگاران اقدامی است از سوی مقامات جمهوری اسلامی که معمولا علیه صداهای معترض بکار گرفته می شود. اتخاذ این سیاست نخست برای قطع کردن رابطه روزنامه نگاران با جهان خارج و سپس تنبیه آنان به دلیل داشتن رابطه با سازمانهای مدافع حقوق بشر و رسانه های جهانی است. عبدالرضا تاجیک برای سخنرانی در کنفرانسی که از سوی بنیاد “سه فرهنگ” به مناسبت سی امین سالگرد انقلاب ایران برگزار می شد، عازم اسپانیا بود. (گزارشگران بدون مرز ۳۰/۱۱/۸۷)

اخبار دانشجویی
۱۳ ـ شورای دفاع از حق تحصیل با انتشار گزارشی اعلام کرد: در شهریور ۱۳۸۵ با اجرای طرح گزینش عقیدتی و سیاسی آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی، تعداد ۱۴۲۱ فعال دانشجوئی با سپردن تعهدات سفت و سخت مبنی بر عدم فعالیت سیاسی، در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شدند. فارغ از احکام کمیته های انضباطی، محکومیت های سنگین قضائی، بازداشت های متعدد چند ماهه، چند روزه و چند ساعته، همچنین ۵۸ دانشجو در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از تحصیل در مقطع کارشناس ارشد محروم شده اند. (ادوارنیوز ۱۲/۱۱/۸۷)
۱۴ ـ جمال انصاری رئیس دادگستری استان زنجان گفت: دکتر حسین مددی رئیس هیات نظارت دانشگاه زنجان و معاون دانشجویی این دانشگاه که در خرداد ماه سال جاری در حال تعرض به یکی از دانشجویان دختر توسط سایر دانشجویان دستگیر شده بود، در دادگاه تجدید نظر به ۳۰ ضربه شلاق تعزیری و ۳۰ ضربه تعلیقی و دختر دانشجو هم به ۳۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند. (ایلنا ۱۹/۱۱/۸۷)

دانشجویان: بازداشت شده
۱۵ ـ خانم آلما رنجبر و حمدالله نامجو دانشجویان دانشگاه شیراز، علی رغم صدور قرار وثیقه و تامین قرار وثیقه همچنان در بازداشت بسر می برند. اداره اطلاعات شیراز مانع آزادی این دو دانشجو می باشد. (امیرکبیر ۲/۱۱/۸۷)
۱۶ ـ رحیم محمدی و محمد صادقی، دانشجو، به همراه یک جوان ۱۸ ساله بنام بهزاد با ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی در شهرستان روانسر از توابع کرمانشاه بازداشت شدند. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۷/۱۱/۸۷)
۱۷ ـ امیر مصباح قاضی دانشجوی دانشگاه آزاد مهاباد که در زمینه اشاعه فرهنگ و ادبیات کردی فعال بود، ۳۶ روز پیش توسط نیروهای امنیتی در مهاباد بازداشت و به دادگاه اطلاعات ارومیه منتقل گردید. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۷/۱۱/۸۷)
۱۸ ـ سحر یزدانی پور دانشجوی دانشگاه شیراز و همسر یونس میرحسینی دانشجوی بازداشت شده این دانشگاه بدنبال مراجعه برای پیگیری وضعیت اعتصاب غذای همسرش در دادگاه انقلاب شیراز بازداشت شد. این فعال دانشجویی از سوی کمیته انضباطی به تعلیق از تحصیل محکوم شده است. (ادوار نیوز ۲۴/۱۱/۸۷)
۱۹ ـ اسماعیل جلیلوند دانشجوی دانشگاه شیراز توسط مامورین اداره اطلاعات بازداشت شد. منزل یونس میر حسینی مورد تفتیش قرار گرفت، کیس کامپیوتر، کتابها و لوازم شخصی این دانشجو توسط مامورین امنیتی ضبط گردید. وی پس از ۱۱ روز با قرار کفالت از زندان آزاد شد. (امیرکبیر ۲۸/۱۱/۸۷)
۲۰ ـ محمد پورعبداله از دانشجویان چپ گرای دانشگاه تهران و علیرضا داودی از دانشجویان چپ گرای دانشگاه اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. منزل نامبردگان مورد تفتیش قرار گرفت وسائل شخصی و دست نوشته های این دو دانشجو را نیروهای امنیتی با خود بردند. (بامداد خبر ۲۴/۱۱/۸۷)
۲۱ ـ هادی جعفری دانشجوی دانشکده خبر که در اعتراض به مشکلات صنفی و آموزشی، در مقابل این دانشکده تحصن کرده بود، به درخواست مسئولان دانشگاه توسط مامورین کلانتری ۱۰۴ عباس آباد بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت. (امروز ۲۵/۱۱/۸۷)
۲۲ ـ یونس میر حسینی دانشجوی دانشگاه شیراز در تاریخ ۱۸ بهمن توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت شد. وی برای اعتراض در زندان دست به اعتصاب غذای خشک زده است. او سال گذشته در مراسم روز دانشجو بازداشت و در دادگاه به ۳ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود. (امیرکبیر ۲۹/۱۱/۸۷)

توقیف سایتها و نشریات دانشجویی
۲۳ ـ امتیاز نشریات دانشجوئی “پیک آزادی”، “ایران آرمانی”، “توتم”، “راه سوم”، “رهپویه”، “نسیم شمال”، “طلایه” و “ایده نو” به صاحب امتیازی انجمن های اسلامی دانشجویان دانشکده های پرستاری، پزشکی، پیراپزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی و بهداشت و تغذیه دانشگاه شیراز بدستور محمد هادی ایمانیه لغو گردید. (امیرکبیر ۳/۱۱/۸۷)
۲۴ ـ هفته نامه دانشجویی “پویش” به مدیر مسئولی حمید صحرائی به اتهام تشویش اذهان عمومی و توهین به مدیران دانشگاه بدستور دکتر خلج مدیر فرهنگی دانشگاه برای مدت ۳ ماه توقیف گردید. (امیر کبیر ۲۴/۱۱/۸۷)

دانشجویان: احضار
۲۵ ـ هشت دانشجوی دانشگاه سیستان و بلوچستان به جرم شرکت در تحصن صنفی، جهت بازجوئی به کمیته انضباطی احضار شدند. (ادوارنیوز ۱/۱۱/۸۷)
۲۶ ـ محمد صادق چناری از فعالان دانشجوئی دانشکده خبر به کمیته انضباطی احضار شد. (امیر کبیر ۳/۱۱/۸۷)
۲۷ ـ ایرج حکیم زاده و علی اصغر یاغی تبار دانشجویان دانشگاه مازندران به کمیته انضباطی احضار شدند. پیش از این ۱۳ دانشجوی دیگر این دانشگاه به اتهام برگزاری تجمع ۱۷ آذر و ۲ دی به کمیته انضباطی احضار شده بودند. (امیرکبیر ۶/۱۱/۸۷)
۲۸ ـ حمید رضا صحرایی مدیر مسئول هفته نامه دانشجویی “پویش” به اتهام شرکت در تجمع جلوی درب ریاست و هم چنین نوشتن در نشریات دانشجویی جهت بازجویی به کمیته انضباطی دانشگاه علم و صنعت احضار شد. (امیرکبیر ۶/۱۱/۸۷)
۲۹ ـ بیست نفر از دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه تربیت معلم سبزوار جهت بازجویی به کمیته انضباطی احضار شدند. (امیرکبیر ۷/۱۱/۸۷)
۳۰ ـ محمد علمی، ایمان صدیقی، سیاوش سلیمی نژاد، علی کیایی، نیما نحوی، حمید جهان تیغ و معین اسلامی جم دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به کمیته انضباطی احضار شدند. (امیر کبیر ۷/۱۱/۸۷)
۳۱ ـ نسیم سلطان بیگی دانشجوی رشته ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و از دانشجویان “آزادیخواه و برابری طلب” به اتهام اقدام علیه امنیت ملی جهت محاکمه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران احضار شد. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی ۲۵/۱۱/۸۷)
۳۲ ـ پانزده تن از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر به علت شرکت در مراسم روز دانشجو با شکایت مسئولین دانشگاه تهران به کمیته انضباطی احضار شدند. (امیرکبیر ۲۷/۱۱/۸۷)
۳۳ ـ سهراب کریمی فعال دانشجویی و عضو سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان به شعبه سوم دادگاه انفلاب تهران احضار شد. نامبرده در ۱۶ آذر سال ۸۶ در جریان سخنرانی در دانشگاه تهران بازداشت شد و مدت ۷۶ روز را در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین بسر برد، با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.
(سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۹/۱۱/۸۷)

دانشجویان: محاکمه
۳۴ ـ مهدی خدایی دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد شهرری و مسئول کمیته دانشجویی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سلمان سیما مدیر مسئول نشریه دانشجویی توقیف شده “سخن تازه” در دانشگاه آزاد تهران جنوب و مجید اسدی دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱/۱۱/۸۷)
۳۵ ـ معصومه منصوری دانشجوی دانشگاه امیرکبیر به اتهام محاربه با نظام و تبلیغ علیه نظام در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شد. پدر نامبرده آقای محمد علی منصوری بدلیل شرکت در مراسم نوزدهمین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی سال ۶۷ توسط مامورین امنیتی بازداشت شده بود. خانم منصوری بدلیل مراجعه مکرر به دادگاه انقلاب برای آگاهی یافتن از وضعیت پدرش، بدستور قاضی راسخ رئیس شعبه یک دادگاه انقلاب بازداشت و به مدت ۳ هفته در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار گرفت. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۱/۱۱/۸۷)

دانشجویان: احکام صادر شده
۳۶ ـ امین نظری و سیاوش حاتم دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا همدان به جرم برگزاری مراسم روز دانشجو در کمیته انضباطی به یک ترم تعلیق از تحصیل با احتساب در سنوات محکوم شدند. (بوعلی سینا ۱/۱۱/۸۷)
۳۷ ـ عزت الله تربتی دبیر سیاسی و حبیب فرخزادی نایب دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دمکراسی خواه دانشگاه تهران به جرم شرکت در مراسم اعتراضی روز دانشجو در کمیته انضباطی به دو ترم محرومیت از تحصیل با احتساب در سنوات و عدم اجازه ورود به دانشگاه در طول دوران محرومیت محکوم شدند. (امیرکبیر ۳/۱۱/۸۷)
۳۸ ـ بهرام واحدی و سورنا هاشمی از دانشجویان دانشگاه زنجان که به اتهام افشای رسوایی اخلاقی معاونت دانشجویی دانشگاه در خرداد ماه بازداشت شده بودند به همراه علیرضا فیروزی بدستور نهادهای امنیتی از تحصیل محروم شدند. (روز آنلاین ۵/۱۱/۸۷)
۳۹ ـ محسن بزرگر، احمد محمد نیا و حسام باقری دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به اتهام ایجاد آشوب و اغتشاش ممنوع الورود به دانشگاه شدند. (امیر کبیر ۷/۱۱/۸۷)
۴۰ ـ سجاد رادمهر، فراز زهتاب، آیدین خواجه ای، امید مردانی و احسان نجفی نسب دانشجویان دانشگاه تبریز، داریوش حاتمی و منصور امینیان فارغ التحصیلان این دانشگاه به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام جهت براندازی از طریق راه اندازی کروهگ در شعبه ۴ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر به یکسال حبس تعزیری و ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شدند. این دانشجویان در تابستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند و پس از تحمل مدتها سلول انفرادی با قرار وثیقه های سنگین از زندان آزاد شدند. (بامداد خبر ۸/۱۱/۸۷)
۴۱ ـ علی باقری دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان، کامران جلیل عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان، ابراهیم اسکافی مدیر مسئول نشریه دانشجوئی “پنجره”، علی نمازی مدیر مسئول نشریه “شورا”، شهریار حسین بر مدیر مسئول نشریه دانشجوئی “سیاه و سپید”، علی صالحی، صابر رستاد و میلاد همتی پور بدستور مسئولان دانشگاه ممنوع الورود شدند. (اخبار روز ۱۱/۱۱/۸۷)
۴۲ ـ نورالله ایدی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ایلام به اتهام تحریک دانشجویان و اخلال در برنامه های دانشگاه از سوی شورای انضباطی تجدید نظر به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شد. (امیرکبیر ۱۳/۱۱/۸۷)
۴۳ ـ احسان مازندرانی فعال دانشجوئی دانشکده خبر در کمیته انضباطی به یک ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شد. (امیرکبیر ۱۶/۱۱/۸۷)
۴۴ ـ جمال رحمانی دانشجوی دانشگاه اصفهان به اتهام ارتباط با احزاب کردی در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به تحمل ۳ سال حبس تعلیقی و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده از ۲۳ خرداد سال جاری در زندان سنندج بسر می برد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۹/۱۱/۸۷)
۴۵ ـ چهار دانشجوی دانشگاه سیستان و بلوچستان، جهت بازجوئی به کمیته انضباطی دانشگاه احضار شدند. قبلا ۱۱ دانشجو در کمیته انضباطی محاکمه شده بودند که ۸ نفر از آنها ممنوع الورود به دانشگاه شده بودند. (امیرکبیر ۲۷/۱۱/۸۷)
۴۶ ـ سجاد حسینی فخر مدیر مسئول نشریه دانشجوئی “خانه متروک” به اتهام اعتراض به عملکرد ریاست دانشگاه، در کمیته انضباطی دانشگاه علم و صنعت به یک ترم محرومیت از تحصیل به صورت معلق، توبیخ کتبی و درج در پرونده محکوم شد. (امیرکبیر ۲۸/۱۱/۸۷)

جلوگیری از برگزاری مراسم و منحل کردن نهادهای مدنی
۴۷ ـ مراسم چهاردهمین سالگرد درگذشت مهندس مهدی بازرگان دبیر کل نهضت آزادی، در حسینیه ارشاد بدستور مقامهای امنیتی لغو گردید. در این مراسم قرار بود احمد صدر حاج سید جوادی، ابوالفضل بازرگان، وحید میرزاده، ماجد غروی و خالد توکلی سخنرانی کنند. (ادوارنیوز ۳/۱۱/۸۷)
۴۸ ـ محمد حسینی قائم مقام وزیر علوم گفت: در نامه هیات های مرکزی نظارت بر تشکلهای اسلامی دانشگاهیان وزارتین علوم و بهداشت، دفتر تحکیم وحدت طیف علامه غیر قانونی اعلام شده است. (ایسنا۸/۱۱/۸۷)
۴۹ ـ دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه نوشیروانی بدستور مسئولان دانشگاه پلمپ شد. (امیرکبیر ۱۷/۱۱/۸۷)
۵۰ ـ ماموران امنیتی و نیروی انتظامی برای دومین بار از برگزاری مراسم چهاردهمین سالگرد در گذشت مهندس مهدی بازرگان جلوگیری کردند. و تعدادی بازداشت شدند. (میزان نیوز ۱۷/۱۱/۸۷)
۵۱ ـ به حکم مهرنوش معتمدی آذر از اعضای ائتلاف رایحه خوش خدمت و دبیر هیات نظارت دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر غیرقانونی اعلام شد و دفتر این انجمن پلمپ گردید. (امیرکبیر ۲۱/۱۱/۸۷)

فیلتر کردن سایتهای خبری
۵۲ ـ سایت مدرسه فمینیستی در عمر یک ساله خود، برای نهمین بار فیلتر شد. (مدرسه فمینیستی۱۵/۱۱/۸۷)
۵۳ ـ محمد حسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فعالیت بی بی سی فارسی در داخل کشور غیرقانونی است و همکاری با آن ایجاد مشکل می کند. وی افزود: اگر شبکه بی بی سی انگلیسی برای شبکه فارسی فرآورده تهیه کند، با آن برخورد می شود. (ایلنا ۲/۱۱/۸۷)

مطبوعات توقیف شده
۵۴ ـ نشریه همت پس از انتشار پنج شماره، در دوره جدید به اتهام توهین و اهانت به مقامات عالی رتبه نظام بدستور هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد. (ایلنا ۱۶/۱۱/۸۷)

مطبوعات: احضار روزنامه نگاران
۵۵ ـ مصطفی کواکبیان مدیر مسئول روزنامه “مردم سالاری” به اتهام نشر اکاذیب، تبلیغ علیه نظام، توهین به مسئولان رسمی کشور و چاپ مطالب خلاف واقع با شکایت مدعی العموم جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۱۶/۱۱/۸۷)
۵۶ ـ رضا تهرانی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده “کیان” جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۱۸/۱۱/۸۷)
۵۷ ـ فریدون وردی نژاد و بهزادی مدیران مسئول اسبق نشریه توقیف شده “ایران جوان” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، افتراء و توهین با شکایت مدعی العموم جهت محاکمه به شعبه ۱۰۸۳ دادگاه عمومی تهران احضار شد. (ایسنا ۱۸/۱۱/۸۷)
۵۸ـ مدیران مسئول نشریات “تهران امروز”، “جوان”، “گل”، “لیان” و “موج” جهت محاکمه به شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران احضار شدند. (ایسنا ۲۳/۱۱/ ۸۷)
۵۹ ـ ابوالفضل عابدینی نصر خبرنگار و مسئول روابط عمومی مجموعه فعالان حقوق بشر، به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با رسانه های خارجی به شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان دزفول احضار شد.
(فعالان حقوق بشر در ایران ۲۸/۱۱/۸۷)
۶۰ ـ عبدالرضا تاجیک روزنامه نگار که برای سخنرانی در سمینار «ایران ۳۰ سال پس از انقلاب » عازم کشور فرانسه بود، در فرودگاه بین المللی خمینی تهران ممنوع الخروج شد. پاسپورت وی ضبط گردید از نامبرده خواسته اند که به دادگاه انقلاب مراجعه کند. محور سخنرانی وی “ساخت دولت ـ ملت” و “مدرنیزم” است که با عنوان “مدرنیزم ایرانی در تعلیق” به سمینار ارائه شده است. عبدالرضا تاجیک در مقاطعی دبیری سرویس سیاسی روزنامه های توقیف شده شرق، کارگزاران، خبرگزاری ایلنا و روزنامه اعتماد را به عهده داشته است. نامبرده همکار مطبوعاتی روزنامه های توقیف شده دیگری چون خرداد، فتح، بنیان، بهار و روزنامه های صدای عدالت، توسعه، همبستگی و همشهری ضمیمه نیز بوده است. (امیر کبیر ۲۹/۱۱/۸۷)

مطبوعات: بازجویی روزنامه نگاران
۶۱ ـ مرتضی سجادیان مدیر مسئول روزنامه توقیف شده “کارگزاران” به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در شعبه ششم دادسرای کارکنان دولت مورد بازجوئی قرار گرفت. (ایسنا ۷/۱۱/۸۷)

مطبوعات: محاکمه روزنامه نگاران
۶۲ ـ عبدالحمید محتشم مدیر مسئول روزنامه یا لثارات به اتهام نشر مطالب خلاف واقع، توهین به مسئولان و قوه قضائیه از طریق انتشار و درج کاریکاتور با شکایت مدعی العموم در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی محاکمه شد. (ایلنا ۶/۱۱/۸۷)
۶۳ ـ علی صالح آبادی مدیر مسئول اسبق روزنامه “همبستگی” به اتهام نشر مطالب خلاف واقع، افترا و توهین در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی محاکمه شد. (ایسنا ۶/۱۱/۸۷)
۶۴ ـ مدیران مسئول ماهنامه توقیف شده “نامه”، هفته نامه “تاک” و روزنامه “ایران” به اتهام نشر اکاذیب، توهین، افترا به مقامهای جمهوری اسلامی، نشر مطالب مخالف موازین اسلامی، تحریص و تشویق افراد و گروهها به اعمالی علیه امنیت نظام در دادگاه کیفری تهران محاکمه شدند. (رادیو زمانه ۲۰/۱۱/۸۷)
۶۵ ـ علی اصغر جمشیدنژاد مدیر مسئول نشریه “نسیم غرب” با شکایت اداره مخابرات و شهرداری همدان در شعبه ۷ دادگستری کرمانشاه محاکمه شد. همچنین شهسوار بسطامی مدیر مسئول نشریه “نوای وقت” با شکایت معاونت اطلاعات سپاه پاسداران منطقه کرمانشاه و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شعبه ۷ دادگستری کرمانشاه محاکمه شد. (انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران ۲۸/۱۱/۸۷)

مطبوعات: احکام صادر شده توسط دادگاهها
۶۶ ـ محمد نعیمی پور مدیر مسئول روزنامه توقیف شده “یاس نو” در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی به پرداخت جزای نقدی محکوم شد. (ایسنا ۱۱/۱۱/۸۷)
۶۷ ـ روزبه میر ابراهیمی، امید معماریان، شهرام رفیع زاده و جواد غلام تمیمی متهمین پرونده موسوم به “وبلاگ نویسان” به اتهام عضویت در جمعیت های غیر قانونی، فعالیت های تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری، نشراکاذیب و اخلا ل در نظم عمومی در شعبه ۱۰۵۹ دادگاه جزایی تهران به زندان، شلاق و جریمه نقدی محکوم شدند. احکام صادره به این شرح است: روزبه میرابراهیمی به ۲ سال و دو روز زندان و ۸۴ ضربه شلاق. امید معماریان به ۲ سال و شش ماه زندان، ۱۰ ضربه شلاق و ۵۰۰ هزارتومان جریمه نقدی. شهرام رفیع زاده به ۹ ماه زندان و ۲۰ ضربه شلاق. جواد غلامی تمیمی به ۳ سال و سه ماه زندان و ۱۰ ضربه شلاق. این روزنامه نگاران در سال ۸۳ بازداشت شده بودند. (گویا ۱۶/۱۱/۸۷)
۶۸ ـ شهرام رفیع زاده از متهمان پرونده موسوم به “وبلاگ نویسان” که در تاریخ ۱۶ بهمن در شعبه ۱۰۵۹ دادگاه جزایی و انقلاب تهران به ۹ ماه زندان و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شده، متن دفاعیات خود را منتشر کرد. این روزنامه نگار در دفاعیات خود نوشته است: در ساعت ۴ بعدازظهر روز ۱۷ شهریور ۱۳۸۳ توسط چهار مامور امنیتی لباس شخصی که خود را مامورین اداره اماکن نیروی انتظامی معرفی کرده بودند، بازداشت شده است. در بازداشتگاه مرا به سلول انفرادی منتقل کردند، سلولی به ابعاد یک مترو نیم در دو متر و ۷۳ روز در چنین سلولی که تجسم زنده به گوری مطلق بود، ماندم. در تمام این مدت با چشم بند بودم و تنها روزی ۳ بار برای رفع حاجت به دستشویی برده می شدم وپس از آن به مدت ۱۳ روز نیز به بند انفرادی زندان اوین منتقل شدم. ضرب و شتم، توهین و تحقیر و فحاشی و انواع شکنجه های روحی که از تهدید به مرگ خودم آغاز می شد و تا به مرگ فرزندانم و خانواده ام و بازداشت دوستان و همکارانم ادامه یافت و در طول تمام دوران بازداشت ادامه داشت. علاوه بر انواع شکنجه های روحی و جسمی، درمرحله اعتراف گیری اجباری، محور تمام اعترافات از سوی بازجو ارائه می شد. کانون نویسندگان ایران، فعالان حقوق زنان، روزنامه نگاران و چند چهره سیاسی اصلاح طلب از شمار کسانی بودند که هدف بازجویی ها و اعترافات اجباری و تک نویس ها بودند. در هنگام بازداشت، تحت فشار بازجو وادار شدم تا از پذیرش وکالتنامه وکیل محترم و انساندوست، دکتر محمد سیف زاده خودداری کنم. پس از آزادی ظاهری از بازداشت تحت فشار دادستان سعید مرتضوی و بازجو مجبور به ایراد شهادت کذب تلویزیونی شدم. تداوم تهدید و احضار خیابانی، که منجر به تصمیم خودکشی شد، و بازجو تنها پس از شنیدن این که من در نامه ای همه چیز را نوشته و تصمیم به خود کشی دارم تا اندازه ای از فشار بر من کاست. (روزآنلاین ۲۱/۱۱/۸۷)

اخبار مربوط به فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی
۶۹ ـ مسئولان پنج روزنامه اصلاح طلب بنامهای آفتاب یزد، اعتماد ملی، حیات نو، صدای عدالت و مردم سالاری با ارسال نامه سر گشاده ای به رئیس جمهور، از وضعیت نابسامان و نحوه توزیع یارانه های دولت به مطبوعات و میزان آگهی های دولتی در روزنامه های منتقد دولت، انتقاد کردند و خواستار اجرای عدالت در توزیع امکانات عمومی و رعایت رسم و رسوم تحمل منتقدان شدند. در این نامه آمده است: سیستم بسته دولتی به ما اجازه نمی دهد که از نحوه امتیاز بندی و تقسیم یارانه ها در بین جراید شیفته دولت، حامی دولت، منتقد دولت و مخالف دولت اطلاعاتی کسب کنیم. ظلمی که در روند توزیع آگهی های دولت وجود دارد تنها با صرف چند دقیقه وقت قابل اثبات است. (امروز ۲/۱۱/۸۷)
۷۰ ـ کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد: گورستان خاوران محل دفن قربانیان کشتار غیرقانونی زندانیان سیاسی دهه ۶۰ و بویژه سال ۱۳۶۷ توسط برخی ماموران به گونه ای تخریب شده است که ظاهرا قصد محو آثار گورستان و تبدیل آن به پارک یا فضای سبز را داشته اند. همگان می دانند، گرامیداشت یاد در گذشتگان از هر دین و مسلکی که باشند از حقوق اولیه شهروندان است. کانون مدافعان حقوق بشر ضمن محکوم کردن این عمل زشت و ناپسند اعلام می کند. حفظ حرمت در گذشتگان وظیفه همگان از جمله مسئولان حکومتی است و هتک حرمت آنان در واقع زیر پا گذاشتن کرامت انسانی شهروندان و نقض حقوق انسانی آحاد ملت و از مصادیق نقض حقوق بشر ارزیابی می شود. (کانون مدافعان حقوق بشر ۶/۱۱/۸۷)
۷۱ ـ بنیاد هوشنگ گلشیری اعلام کرد: بدلیل سانسور گسترده کتابهای ادبیات داستانی و کمبود کتاب دارای ارزش بررسی در سال جاری هیئت داوران هیچ یک از آثار معرفی شده در سه بخش مجموعه داستان، مجموعه داستان اول و رمان اول، حائز شرایط دریافت جایزه هوشنگ گلشیری نمی داند. (بی بی سی ۱۱/۱//۸۷)
۷۲ ـ کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: حضور و مداخله نظامیان در انتخابات در سطح جهان یکی از مهمترین دلایل نقص انتخابات آزاد، سالم و عادلانه محسوب می شود. به همین دلیل در تمامی کشورهای مدعی برگزاری انتخابات آزاد، کنترل جدی بر هر گونه مداخله نظامیان در روند انتخابات صورت می گیرد. متاسفانه با فاصله چند ماهه تا انتخابات آتی و به ویژه طی هفته های اخیر، مقامات نظامی به گونه ای کاملا آشکار مواضع صریح و جانبدارانه ای را به سوی نامزدی رئیس فعلی قوه مجریه در انتخابات اعلام کرده اند. در این بیانیه نسبت به هر گونه مداخله نظامیان در انتخابات ابراز نگرانی شده است. (کمیته دفاع از انتخابات آزاد سالم و عادلانه ۱۴/۱۱/۸۷)

احضار فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به دادگاه ها
۷۳ ـ سعید محمودی، یاور شریفی و علی اکبری به اتهام اخلال در نظم عمومی جهت محاکمه به شعبه ۱۰۴ دادگاه جزائی ارومیه احضار شدند. (ساوالان سسی ۷/۱۱/۸۷)

بازجویی فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به دادگاه ها
۷۴ ـ نعمت احمدی حقوقدان بدلیل نوشتن مقاله بازگشت مگس مدیترانه ای به اتهام نشر اکاذیب با شکایت وزیر جهاد کشاورزی در شعبه ۱۰ دادیاری دادسرای ناحیه ۶ مورد بازجویی قرار گرفت. (ایلنا ۲۰/۱۱/۸۷)

محاکمه فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به دادگاه ها
۷۵ ـ حمید والائی و غلام نجفی از فعالین آذربایجانی به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی بیات محاکمه شدند. (ساوالان سسی ۱۴/۱۱/۸۷)
۷۶ ـ عباس عزیزی بهرام ساکن سقز به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون فعال در کردستان در شعبه اول دادگاه انقلاب سقز محاکمه شد. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۷/۱۱/۸۷)

بازداشت فعالین سیاسی، فرهنگی، اجتماعی به دادگاه ها
۷۷ ـ اسماعیل کرباسیان عضو شورای مرکزی سندیکای فروشندگان جراید، حبشی و آیت از اعضای این سندیکا به علت اعتراض به تصمیم غیر قانونی شهرداری تهران جهت تعطیلی دکه های فروش جراید به اتهام اخلال در نظم بازداشت شدند. اخیرا شهرداری تهران کلیه امور مرتبط به اجرای دکه های روزنامه فروشی را به شرکتی خصوصی (شرکت سازماندهی مشاغل شهری) واگذار کرده است، که اعضای اصلی آن مدیران رده بالای شهرداری می باشند. این شرکت اقدام به افزایش اجاره دکه ها نموده است. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱/۱۱/۸۷)
۷۸ ـ عباس جلیلیان نویسنده در حوزه ادبیات کردی توسط ماموران امنیتی در اسلام آباد غرب بازداشت و به اداره اطلاعات کرمانشاه منتقل گردید. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱/۱۱/۸۷)
۷۹ ـ محمود یوسفی ۴۴ ساله، غلامعلی یوسفی ۳۱ ساله و حمزه یوسفی ۲۱ ساله اهل روستاهای کامیاران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲/۱۱/۸۷)
۸۰ ـ مسعود شفیعی وکیل مدافع برادران اعلایی اعلام کرد: دکتر آرش علایی و دکتر کامران علایی به اتهام ارتباط با پرونده موسوم به براندازی نرم در دادگاه به ترتیب به تحمل ۶ سال و ۳ سال حبس محکوم شدند. (رادیو فردا ۲/۱۱/۸۷)
۸۱ ـ تعداد ۲۰ نفر از دهها شهروند تهرانی که در ۲۶ دی ماه در میدان انقلاب بازداشت شده بودند به زندان عمومی اوین منتقل گردیدند. دستگیریهای اخیر در تداوم تجمعات مدنی و مسالمت آمیز و خود جوشی صورت گرفته که هر از گاهی در نقاط مختلف شهر تهران و برخی شهرستانها از جمله در کرمانشاه، شیراز، اهواز، کرج، مشهد و دیگر شهرها در اعتراض به وضعیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی موجود برگزار می شود. (سازمان دفاع از حقوق بشر در کردستان ۳/۱۱/۸۷)
۸۲ ـ در طی هفته گذشته چندین تجمع اعتراضی به دعوت اپوزیسیون خارج از کشور در تهران برگزار گردید. تعداد بسیار زیادی از شهروندان حاضر در تجمعات توسط نیروهای انتظامی و امنیتی بازداشت شدند. بازداشت شدگان به بازداشتگاه میدان حر، بازداشتگاه پلیس امنیتی و بندهای ۲۴۰ و ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. بدنبال آتش سوزی در زندان اوین، ۲۵۰ نفر از بازداشت شدگان از بند قرنطیه به اندرزگاه شماره ۷ زندان اوین منتقل شدند. این اقدام به اقدام علیه امنیت ملی از طریق اخلال در نظم عمومی متهم شده اند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۳/۱۱/۸۷)
۸۳ ـ اصغر محمودی اهل روستای “درازان” از توابع شهرستان آمل به دلیل تماس با رسانه های فارسی خارج از کشور توسط اداره اطلاعات آمل بازداشت گردید. (فعالان حقوق بشر در ایران ۳/۱۱/۸۷)
۸۴ ـ نیروهای وزارت اطلاعات در تاریخ ۲۷ دی ماه سال جاری ۱۸ فرد سالخورده که قصد دیدار با فرزندانشان در قرارگاه اشرف در عراق را داشتند، در فرودگاه مهرآباد تهران بازداشت کردند. اسامی بازداشت شدگان عبارتند از: سکینه سلیمان زاهد، زهرا جوادی، فردوس محبوبی، عزت نوری، فاطمه صادقی، کبری امیرخیزی، خانم و آقای پوراقبال، پریسا پوراقبال، عزیزه شفیعی نیا، جمیله محمدزاده، کبری بادی رودی، عاطفه بهرامی، آقای بهرامی و شماری از اعضای خانواده رضایی، اکثر این افراد حدود ۶۰ تا ۸۰ سال سن دارند. افراد مذکور تمام مراحل قانونی سفر را طی نموده و مرتکب هیچ گونه عملی برخلاف قانون نگردیده بودند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۷/۱۱/۸۷)
۸۵ ـ حسن اسدی ۳۰ ساله فعال مدنی آذربایجانی توسط مامورین اداره اطلاعات تبریز بازداشت شد. نامبرده قبلا در ۱۹ بهمن ۸۵ و خرداد ۸۷ توسط مامورین امنیتی بازداشت و در زندان مورد شکنجه قرار گرفته و سپس با قرار وثیقه از زندان آزاد شده بود. (ساوالان سسی ۸/۱۱/۸۷)
۸۶ ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد: ژینوس سبحانی منشی کانون مدافعان حقوق بشر به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام بازداشت شده است. (ایسنا ۸/۱۱/۸۷)
۸۷ ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه گفت: یک شهروند مسیحی (خادم کلیسای جماعت ربانی) و ۶ بهائی به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام در بازداشت بسر می برند. (ایسنا ۸/۱۱/۸۷)
۸۸ ـ هیوا پورمند، وهاب فتاحی و جلال عزیز مرادی از اهالی روستای قم قطعه از توابع شهرستان مهاباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (موکریان نیوز ۹/۱۱/۸۷)
۸۹ ـ زهرا عبدالله وند ۳۱ ساله و مریم قاسمی ۳۲ ساله از هواداران آیت الله کاظمینی بروجردی بدستور دادگاه ویژه روحانیت بازداشت و به بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۰/۱۱/۸۷)
۹۰ ـ سجاد خاکساری فرزند محمد خاکساری عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران به جرم عکسبرداری از ساختمان بازرسی کل کشور برای ایجاد اخلال در امنیت ملی توسط نیروی انتظامی بازداشت شد. سجاد خاکساری توسط قاضی حداد در دادگاه انقلاب مورد بازجوئی قرار گرفت. (کانون زنان ایرانی ۱۱/۱۱/۸۷)
۹۱ ـ کاوه عبداللهی ۳۰ ساله و قادر پور قدم توسط نیروهای امنیتی در مهاباد بازداشت و به اداره اطلاعات منتقل شدند. این دو شهروند در سالهای پیش به اتهام ارتباط با احزاب اپوزسیون فعال در کردستان، به حبس محکوم شد. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۲/۱۱/۸۷)
۹۲ ـ علی اکرمی عضو دفتر سیاسی نهضت آزادی ایران اعلام کرد: نیروهای امنیتی با شرکت کنندگان در مراسم سالگرد در گذشت مهندس بازرگان درگیر شده و ۲۰ نفر از آنان را بازداشت کرده اند. با پیگیریهای صورت گرفته توسط اعضای نهضت آزادی و خانواده مهندس بازرگان ۱۲ نفر از دستگیر شدگان تا روز شنبه ۱۹ بهمن از زندان آزاد شدند. اما ۸ نفر به اسامی حسین ترکاشوند، مجید توکلی، اسماعیل سلمان پور، کورش دانشیار از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، علی اصغر شفیعیان دبیر سیاسی سابق خبرگزاری ایسنا، حیدری، پاکرخ و خانجانی همچنان در بازداشت بسر می برند. علی اکرمی این فشارها را با نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری و درخواست نهضت آزادی ایران برای نظارت بین المللی بر این انتخابات مرتبط می داند. (دویچه وله ۱۹/۱۱/۸۷)
۹۳ ـ محمد بهرام زهی ۳۷ساله فرزند محمدحسن و ملک محمد آرامش ۲۰ساله فرزند سعید به علت یک سفر کوتاه مدت به پاکستان به اتهام داشتن “خانه تیمی” اوائل دی ماه توسط اداره اطلاعات چابهار بازداشت شدند. نامبردگان ممنوع الملاقات می باشند. (دیده بان حقوق بشر بلوچستان ۱۹/۱۱/۸۷)
۹۴ ـ در جریان تجمعاتی که روز ۲۷ دیماه در تهران، کرمانشاه، شیراز، اصفهان و چند شهر دیگر صورت گرفت دها تن دستگیر شدند که تعدادی از آنها همچنان در بازداشت بسر می برند. شهروندان قصد داشتند در اعتراض به وضعیت وخیم اقتصادی، اجتماعی و سیاسی موجود تجمعاتی به طور کاملا مسالمت آمیز و آرام برگزار نموده و نارضایتی خود را ابراز و اعلام نمایند. نیروهای امنیتی پیش از شگل گیری تجمع در محل معین شده اقدام به دستگیری گسترده شهروندان، عابرین و حتی کسبه محل کرده اند. اسامی یازده نفر از بازداشت شدگان در تهران که به زندان اوین منتقل شده اند به شرح ذیل می باشد: حجت اسدی، محمد روز بهانی، رضا رواس، حمید رضا فلاحی، علی بیات، امیر محمد ملکیان، اسفندیار آغالو، غلام عباس مهرجویی، شهرام حسینیان، نوید فرزان و هدایت بیژنی. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۹/۱۱/۸۷)
۹۵ ـ داریوش ممبینی از اعضای شورای شهر اهواز در روز ۷ بهمن توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید. وزارت اطلاعات با تحت فشار گذاردن خانواده نامبرده، آنها را به عدم انتشار خبر بازداشت وی تهدید کرده است. داریوش ممبینی از زمان بازداشت تا کنون در اعتصاب غذا بسر می برند. وی یکی از جانبازان جنگ هشت ساله ایران و عراق است. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۰/۱۱/۸۷)
۹۶ ـ علی الله ویسی از فعالان مدنی شهر سنندج به اتهام انتقاد از دستگاه های قضایی و امنیتی در مراسم سالگرد مرگ ابراهیم لطف اللهی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اداره اطلاعات منتقل گردید. لازم به یادآوری است که ابراهیم لطف اللهی دانشجوی سنندجی سال گذشته هنگام بازداشت در سلول انفرادی اداره اطلاعات سنندج به طرز مشکوکی در گذشت و شبانه توسط ماموران امنیتی بدون اطلاع خانواده اش دفن گردید. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۰/۱۱/۸۷)
۹۷ ـ دو برادر بنامهای رامین و ابراهیم صادقی اصل از فعالین فرهنگی آذربایجانی در اردبیل که از تاریخ ۱۷ بهمن در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برند، در اداره اطلاعات اردبیل تحت شکنجه های شدید جسمی و روحی قرار دارند. نامبردگان برای «اعتراف کردن» به اتهامات از پیش آماده شده تحت انواع شکنجه ها شامل شوک الکتریکی، ضرب و شتم شدید، بی خوابی، ایجاد آلودگی صوتی برای ساعتها توهین و تحقیر کلامی و جلوگیری از توالت رفتن، قرار گرفته اند. ماموران امنیتی هنگام بازداشت ضمن تفتیش خانه، کامپیوتر، کتابها و دیگر اشیاء شخصی متعلق به آنها را با خود بردند. (ساوالان سسی ۲۵/۱۱/۸۷)
۹۸ ـ فتاح بنگینی، وهاب بنگینی، حاصل بنگینی، لقمان سعیدی، شوانه باپیری، شاهو بابکری و محمد امین شیخه از اهالی روستای “کانی رش” از توابع شهرستان اشنویه توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شدند. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۲/۱۱/۸۷)
۹۹ ـ مامورین انتظامی و امنیتی لباس شخصی نزدیک به ۱۵۰۰ نفر از علاقمندان سینما که برای تماشای فیلم “درباره ی الی” به کارگردانی اصغر فرهادی در مقابل سینما استقلال در صف ایستاده بودند حمله کرده و با پرتاب گاز اشک آور و اسپری فلفل اقدام به ضرب و شتم نمودند. تعدادی از دختران و پسران جوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (خرداد ۲۲/۱۱/۸۷)
۱۰۰ ـ مختار همیلی و بهروز رحیمی توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شدند. منزل نامبردگان مورد تفتیش قرار گرفت. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۲/۱۱/۸۷)
۱۰۱ ـ فاروق حسین پناهی ۳۴ ساله مسئول شورای روستای قروچای از توابع شهرستان قروه توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید. دلیل بازداشت وی پیگیریهای مکرر در خصوص پرونده دو متهم سیاسی محکوم به اعدام بنامهای انور حسین پناهی و ارسلان اولیایی می باشد. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۲/۱۱/۸۷)
۱۰۲ ـ جمشید رفیق دوست مدرس دانشگاه و کاندیدای دوره هشتم مجلس شورای اسلامی از مریوان که از تاریخ ۱۵ آبان در بازداشت بسر می برد، مدت ۹۲ روز در سلول انفرادی بسر برده و مورد ضرب و شتم بلند مدت و مکرر قرار گرفته است. عبدالله مردوخی متهم دیگر به مدت ۹۲ روز در انفرادی بسر برده و بطور مستمر تحت بدرفتاری و شکنجه قرار داشته است متهم سوم این پرونده جمیل جمال سعید تبعه کردستان عراق می باشد که دارای همسر ایرانی می باشد. نامبرده در زندان تهدید به تجاوز جنسی شده در زندان بصورت مستمر تحت بدرفتاری و شکنجه قرار گرفته بطوریکه بدن وی بوسیله آب جوش سوخته و از ناحیه کمر و مفاصل دچار ناراحتی گشته و همسر وی بازداشت و مورد شکنجه قرار گرفته است اتهام نامبردگان اقدام علیه امنیت ملی اعلام شده است. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۵/۱۱/۸۷)
۱۰۳ ـ عارف صلواتی اهل روستای صلوات آباد در حومه سنندج، به اتهام ارتباط با احزاب کردی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. منزل وی مورد بازرسی قرار گرفت. تعدادی کتاب، کیس کامپیوتر و وسائل شخصی نامبرده را مامورین با خود بردند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۶/۱۱/۸۷)
۱۰۴ ـ احمد محمودی، مظهر حسینی و امید پاداشی شهروندان ساکن سقز توسط نیروهای امنیتی در سقز بازداشت شدند. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۷/۱۱/۸۷)
۱۰۵ ـ کامل محمودیان شهروند سقز توسط مامورین اداره اطلاعات سقز بازداشت شد. نامبرده از بازداشت شدگان مرداد ۸۴ سقز می باشد که با قید وثیقه از زندان آزاد شده بود. وی در دادگاه به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۸/۱۱/۸۷)

فعالین سیاسی، فرهنگی و اجتماعی: احکام صادره شده توسط دادگاه ها
۱۰۶ ـ بهروز ریشه صاحب و ئه هون مراد رئیسی اهل سقز به اتهام همکاری با احزاب اپوزیسیون کرد در دادگاه تجدید نظر سنندج هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۳/۱۱/۸۷)
۱۰۷ ـ امید ولی زاده نویسنده وبلاگ « جوانرود نیوز» به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان جوانرود از توابع کرمانشاه بازداشت شد. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۰/۱۱/۸۷)
۱۰۸ ـ دکتر رضا جلالی دانش آموخته علوم سیاسی و روابط بین الملل، استاد دانشگاه و روزنامه نگار منتقد به اتهام شرکت در تجمع غیرقانونی، سخنرانی غیرقانونی در جلوی فرمانداری گرگان، اخلال در نظم عمومی و توهین به معاونت دادستان گرگان و فرماندار وقت گرگان در شعبه ۱۰۵ دادگاه عمومی ـ جزایی گرگان به ۱۰ ماه حبس، ۳۰ ضربه شلاق و جریمه نقدی محکوم شد. نامبرده از مجرومین جنگ ایران و عراق است و جانباز بالای ۷۰ درصد است. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۴/۱۱/۸۷)
۱۰۹ ـ حسین حسینی، اردشیر کریمی خیاوی، بهروز علیزاده، ودود سعادتی و رحیم غلامی از فعالان سیاسی آذربایجانی به اتهام تشکیل گروه غیر قانونی جهت برهم زدن امنیت ملی، در شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل به زندان و تبعید محکوم شدند. نامبردگان هریک به پنج سال زندان و تبعید به زندانهای کرمان، هرمزگان، بجنورد، سمنان و همدان محکوم شدند. (ساوالان سسی ۱۵/۱۱/۸۷)
۱۱۰ ـ کامیار محمد زاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق برهم زدن نظم عمومی در شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان بانه به ۳ ماه حبس محکوم گردید. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۵/۱۱/۸۷)
۱۱۱ ـ دیاکو قبادی شهروند کامیارانی به اتهام ارتباط با یکی از احزاب کردی در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی طاهریان به تحمل سه سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده در آبان ماه سال جاری توسط نیروهای اطلاعات بازداشت گردید و در دادگاه فاقد وکیل مدافع بود. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۸/۱۱/۸۷)
۱۱۲ ـ امید رضا میر صیافی وبلاگ نویس “وبلاگ روزنگار” که به اتهام توهین به رهبران جمهوری اسلامی و توهین به مقدسات در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل دوسال و نیم حبس تعزیری محکوم شده بود، بازداشت و روزانه زندان شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۹/۱۱/۸۷)
۱۱۳ ـ فاطمه قاسمی، علیرضا محمد حسینی، حمیدرضا سالاران، افشین صادقی و مهدی عطایی از بازداشت شدگان اول آذر ماه در گورستان بهشت زهرا به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه انقلاب تهران هرکدام به ۲ سال حبس و ۸۰ ضربه شلاق محکوم شدند. احکام صادره به مدت سال تعلیقی شده است. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۹/۱۱/۸۷)
۱۱۴ ـ ۲۱ نفر از کشاورزان سنی مذهب روستای قیزیل خنیهه (خانقاه سرخ) در ارومیه که بخاطر اعتراض به تغییر مسیر آبهای زیر زمینی در این روستا بازداشت شده بودند، به اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد در مقابل مامورین دولتی در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری نازلو به ریاست قاضی هیکلی به زندان، شلاق، تبعید و جریمه نقدی محکوم شدند. اسامی محکومان عبارتند از: سلیمان ابراهیمی، محمد صمدزاده، مرتضی جعفری، الله ورودی اصلانی، محمد مناف زاده، ایوب عزیزپور، اکبر رستمی، معراج علی پور، سعید جعفرپور، مجید قلی زاده و زیاد جعفر پور حبس تعزیری، یکسال تبعید به شهرستان میناب و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند. بهروز مجیدی به یکسال حبس تعزیری، یکسال تبعید به میناب و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد. بارزاد نظامی افشار، مقداد نظامی افشار و محمد اشرفی هر یک به تحمل شش ماه و دو روز حبس تعزیری محکوم شدند. حیدر علی علیپور، حسین وهاب زاده، سلیمان احمدی، حبیب الله احمدی و محمد جعفری هر یک به پرداخت ۳۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شدند. (ساوالان سسی ۱۹/۱۱/۸۷)
۱۱۵ ـ بهرام جندوی اهل سلماس به اتهام عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام در دادگاه انقلاب مهاباد به ۲ سال زندان محکوم شد. وی حدود ۲ ماه پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردید. (موکریان نیوز ۲۱/۱۱/۸۷)
۱۱۶ ـ شورش امین زاده ۲۵ ساله اهل بانه به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون فعال در کردستان در شعبه اول دادگاه انقلاب سقز به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده دو ماه پیش توسط اداره اطلاعات بانه بازداشت و به زندان اداره اطلاعات سقز منتقل گردید. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۲/۱۱/۸۷)
۱۱۷ ـ امیر حسین کیانی، مرتضی رجبی، داود پارسا و مرتضی پیروزی از بازداشت شدگان تجمع اول آذر ماه در گورستان بهشت زهرا به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی در دادگاه انقلاب تهران هریک به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شدند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۲/۱۱/۸۷)
۱۱۸ ـ کمال شریفی روزنامه نگار به جرم عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران در دادگاه انقلاب سقز به ۳۰ سال زندان محکوم شد. نامبرده از تیر ماه سال جاری در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد و از حق ملاقات با خانواده محروم است. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۲/۱۱/۸۷)
۱۱۹ ـ مولوی عبدالمجید صلاح زهی فرزند حاجی نوازخان، مولوی عابد گهرازهی فرزند محمدکریم و عبید زردکوهی فرزند کریم بخشی از بازداشت شدگان ۲۷ خرداد سال جاری به اتهام وابستگی به “گروه جندالله” در دادگاه انقلاب زاهدان هر یک به تحمل ۲۲ سال زندان محکوم شدند. (دیده بان حقوق بشر بلوچستان ۲۲/۱۱/۸۷)
۱۲۰ ـ علی اکبر اقدسی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در یک سازمان سیاسی در شعبه ۲۱ دادگاه تجدید نظر استان تهران به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شد. نامبرده بازداشت و به اندرزگاه ۷ زندان اوین منتقل گردید. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۱۱/۸۷)
۱۲۱ ـ دکتر فاطمه صادقی استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آزاد کرج و عضو هئیت علمی این دانشگاه، توسط گزینش مرکزی دانشگاه آزاد رد صلاحیت شده و از تدریس در دانشگاه آزاد محروم گردیده است. (اداورنیوز ۲۶/۱۱/۸۷)
۱۲۲ ـ سمیه (سوزان) زندلشتی و همسرش سعید قاعدرحمت (حسام مهربد) دانشجوی رشته حقوق و از فعالان اجتماعی به همراه محمدرضا میرزایی، ناصر داود پور و سیاوش طراقه از بازداشت شدگان اول آذر ماه در بهشت زهرا به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی و تبانی جهت براندازی نرم هر کدام به ۲سال حبس تعلیقی محکوم شدند. نامبردگان پس از ابلاغ حکم در ۲۶ بهمن از زندان آزاد شدند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۷/۱۱/۸۷)
۱۲۳ ـ احمد قابل با انتشار نامه ای سر گشاده اعلام کرد: به گفته دفتر نهاد ریاست جمهوری (اداره اطلاعات) بدستور دادسرای ویژه روحانیت از تاریخ ۱۹/۶/۱۳۸۴ ممنوع الخروج می باشد. وی افزود: بیش از ۶ سال و ۹ ماه است که سند آپارتمان شخصی ام در تهران با قرار وثیقه، بازداشت شده است و مرا از فروش ملک مشروع خود بازداشته اند. (ادوارنیوز ۲۸/۱۱/۸۷)
۱۲۴ ـ مهرداد طاهری و محمد سلیمی پس از بازداشت اول آذر ماه در گورستان بهشت زهرا، به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق شرکت در تجمع غیر قانونی، در دادگاه تهران هر یک به ۲ سال حبس، تعلیق در ۳ سال محکوم شدند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۸/۱۱/۸۷)
۱۲۵ ـ حامد ثابتی، اسماعیل اکبری، عبدالرضا جباری، و شیرزاد صفری از بازداشت شدگان تجمع اول آذر ماه در گورستان بهشت زهرا، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در امور امنیت از طریق شرکت در تجمع غیر قانونی در شعبه ۲۲ دادگاه تهران هر یک به ۲ سال حبس، تعلیق در ۵ سال محکوم شدند. حامد ثابتی و اسماعیل اکبری علاوه بر حکم زندان هر یک به ۸۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۹/۱۱/۸۷)
۱۲۶ ـ نازیلا دشتی ۵۰ ساله و فرزندش هود یازرلو دانشجویی که از خرداد ماه در بازداشت بسر می برد، به جرم سفر قانونی به عراق و ملاقات با بستگان خود در “قرار گاه اشرف” در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی هرکدام به ۳ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان گوهردشت کرج محکوم شدند. فریبا دشتی و هود دشتی خواهر و برادر نازیلا دشتی در جریان قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ اعدام شدند. نامبرده به همراه همسرش هانی یازرلو از زندانیان سیاسی دهه ۶۰ می باشند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۳۰/۱۱/۸۷)

صدور قرار وثیقه برای آزادی زندانیان سیاسی
۱۲۷ ـ حسین حسینی ۲۱ ساله از فعالان مدنی آذربایجانی پس از تحمل ۶۸ روز زندان با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. (ساوالان سسی ۳/۱۱/۸۷)
۱۲۸ ـ وحید شیخ بگلو فعال دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز پس از تحمل ۴۹ روز بازداشت موقت با وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (ساوالان سسی ۲۴/۱۱/۸۷)
۱۲۹ ـ سعید رضوی فقیه عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و دبیر کل اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا که از فرانسه به ایران سفر کرده بود، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سخنرانی در تجمعات دانشجویی در اعتراض به حکم اعدام هاشم آقاجری به صورت غیابی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۴ سال زندان محکوم شده بود. وی بدستور دادگاه انقلاب بازداشت و به زندان اوین منتقل گردیدو پس از ۱۶ روز حبس با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. (ادوارنیوز ۳۰/۱۱/۸۷)

اخبار مربوط به زندانیان سیاسی
۱۳۰ـ نازنین داوودی همسر زندانی سیاسی ارژنگ داوودی، طی نامه ای خطاب به قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اعلام کرد: همسرش در زندان رجائی شهر، بدستور مدیریت زندان، توسط ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. بر اثر استفاده از دستبند قپانی شانه چپ ارژنگ داوودی آسیب دیده است. این زندانی سیاسی از زندان اوین به زندان رجائی شهر تبعید شده و حق استفاده از کتابخانه زندان را ندارد. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی ۱/۱۱/۸۷)
۱۳۱ ـ اسحاق شه بخش ۱۹ ساله فرزند حاجی محمد ۴ روز پیش در مقابل پزشکی قانونی زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، در بازداشتگاه اداره اطلاعات مورد شکنجه قرار گرفته از ناحیه کمر و پا آسیب دیده است. (دیده بان حقوق بشر بلوچستان ۱/۱۱/۸۷)
۱۳۲ ـ منصور رادپور از زندان سیاسی از اوائل دی ماه به بند ۸ زندان گوهردشت معروف به بند سپاه منتقل گردید. نامبرده در اردیبهشت ۸۶ در شعبه ۸ دادگاه انقلاب کرج بدون داشتن وکیل به ۳ سال زندان محکوم گردید. خانم رادپور روز اول بهمن ماه برای ملاقات به زندان گوهردشت مراجعه می کند و به وی اجازه ملاقات نمی دهند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۳/۱۱/۸۷)
۱۳۳ ـ سیلویا هارتونیان ۳۳ ساله ایرانی- ارمنی که برای سازمان بین المللی آریکس در حوزه روشهای زایمان در ایران کار می کرده است، به همراه محمد احسانی فیلمساز ۳۴ ساله، فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تبریز، از متهمین پرونده موسوم به براندازی نرم هستند که در مرداد ماه سال جاری به همراه برادران اعلائی بازداشت شدند. خانم سیلویا هارتونیان و آقای محمد احسانی بر اثر فشارهای ماموران امنیتی در بند ۲۰۹ زندان اوین دچار مشکلات روحی و روانی شدید شده اند و در مقابل دوربین تلوزیونی مجبور به مصاحبه و به اصطلاح اعتراف شده اند. (فعالین حقوق بشر در ایران ۵/۱۱/۸۷)
۱۳۴ ـ عباس خرسندی زندانی سیاسی که به تحمل ۸سال حبس تعزیری محکوم شده، علیرغم ابتلا به بیماری قلبی، بیماری اعصاب و رنج درد های متداوم چون سردردهای مزمن و مشکلات دستگاه گوارشی کماکان از رسیدگی پزشکی مورد نیاز محروم است. (فعالان حقوق بشر در ایران ۶/۱۱/۸۷)
۱۳۵ ـ علی صارمی از شرکت کنندگان در مراسم سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ و محمد حسن فلاحیه زاده خبرنگار زندانی بدستور بزرگ نیا رئیس بند ۳۵۰ زندان اوین مدت ۳ ماه است که از ملاقات با خانواده های خود محروم هستند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۷/۱۱/۸۷)
۱۳۶ ـ احمد دانش پذیر فعال سیاسی پس از تحمل یکسال زندان امروز از زندان اوین آزاد شد. نامبرده به شعبه اجرای احکام دادسرای انقلاب منتقل شده و طبق حکم صادره متعهد شد که خود را ماهی یکبار به وزارت اطلاعات معرفی نماید. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۹/۱۱/۸۷)
۱۳۷ ـ مهندس عبدالله عباسی جوان استاد دانشگاه رجایی و از فعالین آذربایجانی که از ۲۳ آبان در بازداشت بسر می برد، پس از سپری نمودن ۶۸ روز در سلول انفرادی به بند عمومی بازداشتگاه ۲۰۹ منتقل گردید. در این مدت وی از حق ملاقات با وکیل خود محروم بوده است. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۴/۱۱/۸۷)
۱۳۸ ـ جواد علیزاده فعال حقوق بشر و دانشجوی محروم از تحصیل مقطع کارشناسی ارشد حقوق بشر دانشگاه علامه طباطبایی، در تاریخ ۲۶ دیماه سال جاری بدلیل ایراد سخنرانی با موضوعیت حقوق بشر در مراسم سالگرد ابراهیم لطف اللهی، دانشجوی سنندجی که در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به طرز مشکوکی فوت نموده بوده، توسط نیروهای اطلاعات ناجا بازداشت شد. وی به مدت ۲۱ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات و اطلاعات ناجا در سلول انفرادی بسر برده است. این فعال حقوق بشر در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و در بازداشتگاه اطلاعات ناجا نیز این رویه غیرقانونی ادامه یافت و منجر به شکستگی سرآقای علیزاده گردید. در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج نامبرده بصورت مکرر تحت بدرفتاری و شکنجه قرار گرفت بطوریکه در چندین نوبت توسط ماموران بازداشتگاه از پله ها با چشم بسته به پایین پرت شد. آسیب دیدگی مهره های گردن، پا و شکستگی سر مستند گردیده است. وی در روز ۲۶ بهمن در زندان مرکزی سنندج مورد ضرب و شتم قرار گرفته، دست چپ، صورت، چشم و ستون فقرات وی آسیب دیده است. این فعال حقوق بشر در اعتراض به شکنجه های اعمال شده دست به اعتصاب غذا زده است. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۶/۱۱/۸۷)
۱۳۹ ـ محمد برزویی وکیل مدافع محمد اسماعیل سلمانپور عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیر کبیر و یکی از بازداشت شدگان در مراسم سالگرد مهندس مهدی بازرگان اعلام کرد: موکل وی به همراه کورش دانشیار، حسین ترکاشوند و مجید توکلی سایر دانشجویان بازداشت شده در مراسم مذکور در بند ۲۴۰ زندان اوین در اعتصاب غذا بسر می برند. مجید توکلی در اعتصاب غذای خشک بسر می برد. (امیر کبیر۳۰/۱۱/۸۷)

نقض حقوق اقلیتهای مذهبی
۱۴۰ ـ جمشید لک از دارویش نعمت اللهی گنابادی به اتهام افتراء با شکایت اداره اطلاعات لرستان در شعبه هفتم دادگاه تجدید نظر استان لرستان به ۷۴ ضربه شلاق محکوم و این حکم در شهرستان درود اجرا شد. وی در بهمن ۸۴ از سوی مامورین اداره اطلاعات شهرستان درود مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود، به دادستانی شکایت کرد ولی از سوی دادستانی به اتهام افتراء تحت پیگرد قرار گرفت. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۴/۱۱/۸۷)
۱۴۱ ـ نرگس غفارزاده و مریم عظیمی از هواداران آیت الله کاظمینی بروجردی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، اغتشاش، جاسوسی، حمل سلاح سرد و حمایت از آقای بروجردی در دادگاه ویژه روحانیت محاکمه شدند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۴/۱۱/۸۷)
۱۴۲ ـ سمین اشرافی و جلایر وحدت، از اعضای جمعه بهائیان مشهد، توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شدند. همچنین مامورین اطلاعاتی به منزل سیروس ذبیحی، عزت الله احمدیان و داور نبیل زاده مراجعه نموده و اقدام به تفتیش منازل و ضبط کامپیوترها، کتاب و عکسهای مذهبی آنها نموده اند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۸/۱۱/۸۷)
۱۴۳ ـ علی روراست مغازه دار ۶۰ ساله، فایق روراست دانشجوی سال اول رشته حقوق دانشگاه ارومیه و هاجر روراست معلم و فعال مدنی در مرکز کودکان بی سر پرست اداره بهزیستی مهاباد توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند. از سرنوشت این خانواده بازداشتی اطلاعی در دست نیست. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۹/۱۱/۸۷)
۱۴۴ ـ ثمین احسانی اعلام کرد: در کنکور سراسری سال ۸۶ شرکت کرده اما وقتی نوبت به اعلام نتایج رسیده، سازمان سنجش اعلام کرده: نقصی در پرونده وجود دارد. نامبرده به همراه حدود ۸۰۰ دانشجوی دیگر بعلت بهائی بودن از تحصیل محروم شده اند. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۱/۱۱/۸۷)
۱۴۵ ـ قنبر بلالی و بابک مبینی از دراویش گنابادی به اتهام اخلال در نظم عمومی توسط نیروهای امنیتی در شهر کرد بازداشت شدند. (ادوارنیوز ۱۳/۱۱/۸۷)
۱۴۶ ـ نادر آبی از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی جهت بازجویی به اداره اطلاعات شهرستان گناوه احضار شد. (سایت مجذوبان نور ۱۳/۱۱/۸۷)
۱۴۷ ـ نیما حقار از اعضای جامعه ی بهایی در تهران توسط مامورین وزارت اطلاعات بازداشت شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۴/۱۱/۸۷)
۱۴۸ ـ ماموران امنیتی از برگزاری مراسم آیین مذهبی دراویش طریقت قادری در شهر بانه جلوگیری بعمل آوردند به دنبال اعتراض دراویش، ۷ نفر از آنها بطور موقت بازداشت و پس از بازجویی با قرار کفالت و وثیقه آزاد شدند. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۱۵/۱۱/۸۷)
۱۴۹ ـ حامیک خاچیکیان ۵۱ ساله از خادمین کلیسای فارسی زبان جماعت ربانی در تهران، پس از یک هفته بازداشت با تعهد و ضمانت یکی از رهبران کلیسای مذکور از زندان آزاد شد. همچنین نادره جوادی ۴۴ ساله از مسیحیان نوکیش پس از دو هفته بازداشت با سپردن سند منزل از زندان آزاد شد. اما همسر نامبرده جمال قالی شورانی ۴۹ ساله همچنان در بازداشت بسر می برد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۷/۱۱/۸۷)
۱۵۰ ـ فواد نعیمی زندانی بهایی که مدت ۹ ماه از حبس ۳۰ماهه خود را در زندان عمومی ساری سپری نموده در پی درخواست اداره اطلاعات، بدستور دادستان ساری به زندان اداره اطلاعات ساری و سپس قائمشهر منتقل گردید. این زندانی از حق ملاقات با وکیل و خانواده محرم است. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۹/۱۱/۸۷)
۱۵۱ ـ یکی از نوکیشان مسیحی بنام “محمود آزاده” ۵۰ ساله ساکن شهر نیشابور پس از گذشت ۶ ماه حبس و بلاتکلیفی جهت محاکمه از زندان نیشابور به زندان وکیل آباد مشهد منتقل گردید. (فعالان حقوق بشر در ایران ۱۹/۱۱/۸۷)
۱۵۲ ـ آپارتمان محل سکونت ۳ خانواده بهایی بنام خانجانی در شهر سمنان با کوکتل مولوتوف مورد حمله قرار گرفت. همچنین ۷۰ متر از باغ امام علی راسخی از بهائیان روستای “خبر” از توابع شهر کرمان به آتش کشیده شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۳/۱۱/۸۷)
۱۵۳ ـ قاضی حداد معاون امنیت دادسرای تهران از صدور قرار مجرومیت برای ۷ تن از بهائیان خبر داد. اسامی این ۷ بهایی عبارتند از: فریبا کمال آبادی، مهوش ثابت، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی و وحید تیزفهم که از ۲۶ اردیبهشت در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت نظر وزارت اطلاعات در بازداشت بسر می برند. قاضی حداد گفت: نامبردگان به اتهام “جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام” در شعبه اول بازپرسی دادسرای امنیت تحت بازجویی قرار داشته اند. (ایسنا ۲۳/۱۱/۸۷)
۱۵۴ ـ مغازه انور مسلمی به علت اعتقاد به آئین بهائیت توسط نیروهای انتظامی در ساری تعطیل گردید. نامبرده در آذر ماه سال جاری به مدت ۲۳ روز در اداره اطلاعات ساری در بازداشت بسر برد و سپس به قید ضمانت آزاد گردید. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۵/۱۱/۸۷)
۱۵۵ ـ سامان ثابتی بورخیلی از مسئولان جامعه بهائی در قائم شهر، توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۶/۱۱/۸۷)
۱۵۶ ـ حسین کریمی ۲۷ ساله از مسیحیان فارسی زبان ساکن کرج، توسط مامورین امنیتی لباس شخصی بازداشت شد. کیس کامپیوتر، کتابهای مسیحی و جزوات الهیاتی وی توسط ماموران ضبط گردید. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۷/۱۱/۸۷)
۱۵۷ ـ خانم صهبا رضوانی از بهائیان سمنان، به اتهام تبلیغ علیه نظام، تشکیل و عضویت در گروه غیر قانونی جمع “خادمین سمنان” در دادگاه انقلاب سمنان به ۳ سال و ۸ ماه حبس تعزیری توام با تبعید محکوم شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۸/۱۱/۸۷)
۱۵۸ ـ محمد اسماعیل صلاحی از دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی که هم اکنون با شکایت اداره کل اطلاعات یزد، در زندان اردکان یزد، دوران محکومیت خود را می گذراند، از سوی کمیته مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی به اتهام توهین به خمینی و خامنه ای به محرومیت از تحصیل در کل واحدهای دانشگاهی محکوم شد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۸/۱۱/۸۷)
۱۵۹ ـ قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل کشور، طی نامه ای خطاب به غلام حسین اژه ای وزیر اطلاعات اعلام کرد: تشکیلات فرقه ضاله بهائیت در تمامی رده ها، غیر قانونی و غیر رسمی بوده و وابستگی آنها به اسرائیل و ضدیت آنها با اسلام و نظام اسلامی محرز و خطر آنها برای امنیت ملی مدلل و مستند است و لازم است با هر نوع تشکیلات جایگزین نیز که در حکم بدل از اصل عمل نمایند، طبق مقررات برخورد شود. (ایلنا ۲۸/۱۱/۸۷)
۱۶۰ ـ زهره شریفی به همراه همسرش محمد انصاری و فرزند ۵ ساله اش بنام امیر مهدی انصار ی از هواداران آیت الله کاظمینی بروجردی توسط مامورین دادسرای وِِیژه روحانیت و وزارت اطلاعات بازداشت شدند. منزل آنان مورد بازرسی قرار گرفت. (فعالان حقوق بشر در ایران ۲۹/۱۱/۸۷)
۱۶۱ ـ طاهره تقی زاده از مسئولان جامعه بهایی در شهر ساری بدستور دادگاه انقلاب بازداشت شد و منزل وی مورد بازرسی قرار گرفت. (فعالان حقوق بشر در ایران ۳۰/۱۱/۸۷)
۱۶۲ ـ خانمها آرزو قنبری، ریحانه عبدالکریمی و هدی پرویزی از زنان جمعیت آل یاسین توسط مامورین دایره مذاهب وزارت اطلاعات دستگیر و به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. سارا یوسف پور و مهشید نجفی از اعضای این جمعیت به دفتر پیگیریهای وزارت اطلاعات احضار شدند. همچنین منازل فریبا جلیلیان، فاطمه زندی، اشرف زندی و حسن سلطانعلی از اعضای این جمعیت توسط مامورین اداره اطلاعات مورد بازرسی قرار گرفت. (جمعیت آل یاسین ۳۰/۱۱/۸۷)
۱۶۳ ـ اداره اطلاعات اصفهان نیمه شب به سالن اجتماعات دراویش نعمت اللهی گنابادی حمله کرده و با چند دستگاه بولدوزر اقدام به تخریب این بنای ۲۰۰۰ متری کردند. این سالن در جوار مقبره درویش ناصر علی در تخت فولاد اصفهان قرار داشت. چند تن از دراویش بنامهای علی تیموری، محمد حسنپور، حسن مومن، کشاورز و آرمان توسط مامورین امنیتی بازداشت شدند. نیروهای مهاجم دولتی حدود ۱۸۰ نفر بودند. (میزان نیوز ۳۰/۱۱/۸۷)

اخبار فعالان جنبش زنان
۱۶۴ ـ پروین اردلان، جلوه جواهری، ناهید کشاورز و مریم حسین خواه از اعضای کمپین یک میلیون امضاء بدلیل فعالیت در دو سایت “زنستان” و “تغییر برای برابری” به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام در شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران محاکمه شدند. (تغییر برای برابری ۸/۱۱/۸۷)
۱۶۵ ـ نفیسه آزاد، بیگرد ابراهیمی و یک نفر دیگر از اعضای کمپین یک میلیون امضاء در منطقه کوهستان توچال تهران، هنگام جمع آوری امضاء و گفتگو با مردم توسط پلیس کوهستان بازداشت و پس از چند ساعت به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند. (تغییر برای برابری ۱۱/۱۱/۸۷)
۱۶۶ ـ عالیه اقدام دوست فعال جنبش زنان و از بازداشت شدگان تجمع ۲۲ خرداد ۸۵ در تهران، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و با تائید دادگاه تجدید نظر به ۳ سال حبس محکوم شد. این فعال جنبش زنان توسط مامورین امنیتی بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل گردید. (کانون زنان ایرانی ۱۳/۱۱/۸۷)
۱۶۷ ـ مهر چهره مشرفی عضو کمیته مادران کمپین یک میلیون امضاء و همسرش عباس جوادی دوست که از اول آذر ماه در بازداشت بسر می برند، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع برای تبانی علیه نظام در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران هر کدام به ۲ سال زندان محکوم شدند. اجرای حکم آنها برای مدت پنج سال به تعلیق افتاد. (تغییر برای برابری ۱۴/۱۱/۸۷)
۱۶۸ ـ سه تن از ماموران دادسرای ویژه امنیت دادگاه عمومی و انقلاب تهران منزل نفیسه آزاد، آیدا سعادت و الناز انصاری را مورد تفتیش قرار دادند. ماموران امنیتی تعداد زیادی فیلم، کتاب، دفترچه های یاداشت شخصی و جزوه های کاری و کامپیوتر را ضبط کرده و با خود بردند. الناز انصاری و وحید ملکی همسر نفیسه آزاد مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفتند. (تغییر برای برای ۱۵/۱۱/۸۷)
۱۶۹ ـ نفیسه آزاد، دانشجو و عضو کمپین یک میلیون امضاء که به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام در تاریخ ۱۱ بهمن در منطقه کوهستانی توچال در حین جمع آوری امضاء بازداشت شده بود با قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد گردید. (تغییر برای برای ۱۵/۱۱/۸۷)
۱۷۰ ـ نسرین ستوده وکیل دادگستری، فعال جنبش زنان و از بازداشت شدگان ۲۳ خرداد ۸۷، جهت بازجویی به شعبه اول دادیاری امنیت تهران احضار شد. همچنین جلوه جواهری عضو کمپین یک میلیون امضاء و از بازداشت شدگان ۲۳ خرداد سال جاری به اتهام تجمع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی و تمرد در برابر پلیس در دادیاری شعبه یکم امنیت دادگاه انقلاب مورد بازجویی قرار گرفت و قرار کفالت ۵۰ میلیونی تومانی برای جلوه جواهری صادر شد.
(تغییر برای برابری ۲۱/۱۱/۸۷)
۱۷۱ ـ نسرین ستوده وکیل فعالان حقوق زنان و از بازداشت شدگان ۲۳ خرداد سال ۸۷ در مقابل گالری راه ابریشم در تهران به اتهام اخلال در نظم و تمرد در برابر پلیس در شعبه یکم دادیاری ویژه امنیت دادگاه انقلاب مورد بازجویی قرار گرفت. قرار وجه التزام یک میلیون تومانی با قید حضور در حوزه قضایی تهران برای این فعال حقوق زنان صادر شد. (تغییر برای برابری ۲۶/۱۱/۸۷)

اخبار کارگری
۱۷۲ ـ محمود بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان گفت: ۴۰۰ هزار معلم حق التدریسی مدت ۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. وی افزود: به جامعه فرهنگیان وعده های بزرگ می دهند در حالی که تمام این وعده ها فقط روی کاغذ نوشته می شوند و به آنها عمل نمی شود. (ایلنا ۱/۱۱/۸۷)
۱۷۳ ـ بر اساس کار مطالعاتی اتاق بازرگانی و صنایع معادن ایران، ظرف چند ماه گذشته ۱۹۵ هزار نفر در کشور بیکار شده اند. (اعتماد ملی ۱/۱۱/۸۷)
۱۷۴ ـ مهدی زمانی نوری دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان ساوه اعلام کرد: شرکت ایران تفال تعطیل و ۱۶ کارگر شاغل در این شرکت با سابقه کاری ۱۶ تا ۲۴ سال از کار اخراج شدند. کارگران میگویند: کارفرما می گوید سود واردات از چین بیشتر از سود تولید می باشد. (ایلنا ۲/۱۱/۸۷)
۱۷۵ ـ پدرام نصر اللهی و برهان سعیدی از فعالان کارگری عضو شورای زنان سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. (موکریان نیوز ۳/۱۱/۸۷)
۱۷۶ ـ بدستور استانداری استان مرکزی، نیروهای شاغل در شهرداری ساوه که پس از سال ۸۰ آغاز به کار کرده اند، از کار اخراج شدند. (تابناک ۳/۱۱/۸۷)
۱۷۷ ـ ۲۱ نفر از کارگران شرکت لاستیک البرز از کار اخراج شدند. (آژانس ایران خبر ۳/۱۱/۸۷)
۱۷۸ ـ کارکنان قراردادی و پیمانکاری بیمارستان ولی عصر خرمشهر مدت ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. (مهر ۴/۱۱/۸۷)
۱۷۹ ـ مهدی زمان نوری دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان ساوه گفت: واحدهای صنعتی تولیدی و خدماتی هنکل پاکوش، زردپود، فابیس، جهان رو، مقره سازی ایران، رادیاتور آرمکو، صنعتی بوتان و شهرداری ساوه از واحدهائی هستند که تعدادی از کارگران خود را از کار اخراج کرده اند. کارگران اخراجی در مقابل دفتر نماینده ساوه در مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زده اند. نامبرده افزود: برخی از این واحدها به محض اخراجی کارگران به آنان پیشنهاد می کنند که با شرکت های پیمانکاری قرارداد بسته و ادامه کار دهند. (ایلنا ۵/۱۱/۸۷)
۱۸۰ ـ حدود ۳۸۰ نفر از کارگران کارخانه نازنخ قزوین مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. همچنین بن کالای سال گذشته کارگران پرداخت نشده است. این کارگران روز گذشته از قزوین به تهران آمده و شب گذشته را در خیابان به صبح رساندند. کارگران برای اعتراض در مقابل نهاد ریاست جمهوری دست به تجمع زدند. (ایلنا ۶/۱۱/۸۷)
۱۸۱ ـ هاشمی رئیس شورای اسلامی کار مجتمع دخانیات مازندران اعلام کرد: ۳۶۰ نفر از کارگران فصلی این کارخانه از سال ۱۳۵۱ مشغول بکار هستند، به لحاظ فصلی بودن این کارگران، سابقه کار آنها به ۲۰ الی ۲۱ سال نرسیده و در زمان بیکاری هیچ گونه مزایایی به آنها تعلق نمی گیرد. وی خاطر نشان ساخت: کارگرانی وجود دارند که به علت کهولت سن قادر به ادامه کار نیستند. (ایلنا ۶/۱۱/۸۷)
۱۸۲ ـ عباس وطن پرور دبیر شورای هماهنگی کارفرمایان کشور گفت: با توجه به بدنه سنگین دولت و تعیین دستوری حداقل دستمزد در پایان هر سال، ما نمی توانیم دستمزدی براساس واقعیت ها داشته باشیم وی افزود: امروز خط فقر در شهرها ۷۸۰ هزار تومان است و حقوق پایه ۲۲۰ هزار، هیچ تعادلی بین این دو رقم وجود ندارد و در واقع انجام این هماهنگی غیر ممکن است. (مهر ۷/۱۱/۸۷)
۱۸۳ ـ حسین باقریان دبیر اجرایی خانه کارگر شهریار گفت: حسینعلی ایمانی کارگر شرکت “ماسه ساز کورا” توسط پنج نفر از عوامل کارفرما با گاز اشک آور مورد حمله و ضرب و شتم شدید قرار گرفت. وی افزود: کتک زدن کارگران در این واحد مسبوق به سابقه است. کارگران این کارخانه بارها با مراجعه به خانه کارگر شهریار از نداشتن امنیت جانی اظهار نگرانی کرده اند. (ایلنا ۷/۱۱/۸۷)
۱۸۴ ـ حدود ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت زغال سنگ البرز شرقی در اعتراض به کمی دستمزد و عدم دریافت حقوق ماه گذشته در مقابل فرمانداری شهرود دست به تجمع زدند. (ایران خبر ۷/۱۱/۸۷)
۱۸۵ ـ سعید مدنی جامعه شناس اعلام کرد: بر اساس آمار رسمی سال ۱۳۸۵ حدود یک ونیم میلیون کودک زیر ۱۸ سال مشغول بکار هستند. با در نظر گرفتن بیش از ۳ میلیون کودک در سنین مدرسه که در مدرسه ها حضور ندارند، می شود گفت که این آمار فقط نیمی از اینها را تحت پوشش قرار داده است. حدود ۱۸۵۰۰ نفر از کودکان شاغل در دایره سنی ۱۰ تا ۱۴ سال هستند. (دویچه وله ۸/۱۱/۸۷)
۱۸۶ ـ عید علی کریمی دبیر اجرائی خانه کارگر قزوین گفت: ۷۰ نفر از کارگران شرکت تیزرو، (تولید کننده موتورسیکلت) و ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت نساجی مطهری با ۱۲ سال سابقه از کار اخراج شدند. (ایلنا ۹/۱۱/۸۷)
۱۸۷ ـ ۳۶۰ کارگر شرکت سیامکو صنعت همدان برای اعتراض در مقابل خانه کارگر همدان تجمع کردند. این کارگران ۶ ماه حقوق از سال ۸۱ طلبکار هستند. به رغم پیگیری و مراجعه کارگران به مسئولان کشوری و استانی هنوز هیچ اقدامی در جهت رفع مشکلات کارگران این شرکت انجام نگرفته است. (ایلنا ۹/۱۱/۸۷)
۱۸۸ ـ ۳۰ نفر از کارگران ریسندگی پردیس کرج مدت ۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند، کارگران برای اعتراض در مقابل درب اصلی دیوان عدالت اداری تجمع کردند. (فرهنگ آشتی ۹/۱۱/۸۷)
۱۸۹ ـ هادی رضازاده دبیر اجرائی خانه کارگر ورامین گفت: قرارداد کار بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران قراردادی کارخانه قند ورامین تمدید نشده است. کارگران برای اعتراض در مقابل فرمانداری ورامین دست به تجمع زدند. واردات بی رویه عمده ترین مشکل تولید کنندگان داخلی است. (ایلنا ۱۱/۱۱/۸۷)
۱۹۰ ـ علی طالبی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قم اعلام کرد: ۵۰۰ کارگر شرکتهای ایران ترمه و تهران پتو مدت یک سال است که حقوق دریافت نکرده اند. وی افزود ۷ سال پیش ۲۰۰۰ کارگر در این واحدهای تولیدی مشغول بکار بودند ولی براثر واردات بی رویه، این واحدها دچار مشکل شده و اقدام به اخراج کارگران نمودند. (ایلنا ۱۲/۱۱/۸۷)
۱۹۱ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: ۳۲۰ کارگر شرکت نارنج مدت ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. کارگران برای اعتراض در مقابل کارخانه دست به تجمع زدند. (ایلنا ۱۲/۱۱/۸۷)
۱۹۲ ـ جمعی از کارگران و کارفرمایان کفاش در اعتراض به واردات بی رویه، کفش های چینی، در مقابل دفتر اتحادیه کفاشان دست دوز و مغازه های فروشندگان و توزیع کنندگان کفش های چینی تجمع کردند. در حال حاضر ۲۰۰هزار کفاش در ۵۰هزار کارگاه کفاشی مشغول بکار هستند. در سال های اخیر واردات بی رویه کفش های چینی باعث بیکاری هزاران کارگر و تبدیل هزارها کارگاه به انبار کفش های وارداتی شده است. (ایلنا ۱۳/۱۱/۸۷)
۱۹۳ ـ عید علی کریمی دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین اعلام کرد: کارگران شرکتهای فرنخ و مه نخ مدت ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. حدود ۳۰۰نفر از کارگران برای اعتراض جاده بین المللی قزوین را بستند. (ایلنا ۱۳/۱۱/۸۷)
۱۹۴ ـ سعید مصطفی نژاد دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان مهاباد گفت: ۵۴ نفر از کارگران شرکت شیلر، مدت ۱۳ ماه است که حقوق دریافت نکرد اند. در چند روز گذشته ۱۵ نفر از کارگران این شرکت از کار اخراج شدند. (ایلنا ۱۳/۱۱/۸۷)
۱۹۵ ـ بهزاد سهرابی عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکیلات کارگری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. منزل نامبرده توسط مامورین امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت، مامورین کامپیوتر و لوازم شخصی وی را نیز با خود بردند. (کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکیلات کارگری ۱۳/۱۱/۸۷)
۱۹۶ ـ ۱۰۰ نفر از کارگران نساجی خامنه تبریز مدت ۱۹ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. این کارگران برای اعتراض در مقابل استانداری تجمع کردند. (ایلنا ۱۳/۱۱/۸۷)
۱۹۷ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کارگر استان کردستان گفت: کارگران شاغل در پروژه ساخت جاده سقز ـ بوکان مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. ۱۵ نفر از کارگران این شرکت از کار اخراج شدند. (ایلنا ۱۴/۱۱/۸۷)
۱۹۸ ـ علی راستگو دبیر اجرایی خانه کارگر استان فارس گفت: ۱۰۰ کارگر کارخانه آزمایش مرودشت از کار اخراج شدند. وی افزود: حق بیمه ۱۵۰۰ کارگر این شرکت مدت ۴ ماه است که پرداخت نشده است. کارگران اخراجی مدت ۲ ماه است که حقوق نگرفته اند. (ایلنا ۱۴/۱۱/۸۷)
۱۹۹ ـ هادی ساداتی رئیس انجمن صنفی اسکلت بتنی قائم شهر اعلام کرد: هادی نجار کارگر ۲۶ ساله ساختمانی بر اثر سقوط از ارتفاع ۱۵ متری جان خود را از دست داد. وی افزود: در سال جاری ۴۰ نفر از کارگران ساختمانی در مازندران، حین انجام کار بر اثر نبود امکانات ایمنی جان خود را از دست داده اند. (ایلنا ۱۴/۱۱/۸۷)
۲۰۰ ـ اقبال رضایی دبیر اجرایی خانه کارگر استان کردستان گفت: ۸۰ کارگر شاغل در سد ذوب ریز سماء، تولید کننده گونی، مدت ۵ ماه است که حقوق نگرفته اند. (ایلنا ۱۴/۱۱/۸۷)
۲۰۱ ـ قادر بدری عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگران نقاش ساختمانی تهران و حومه گفت: بیش از ۵۰۰۰۰ نقاش ساختمانی از مزایای بیمه محروم هستند. این کارگران بدلیل کار با مواد شیمیائی در معرض انواع بیماری های پوستی و ریوی نیز قرار دارند. ۲۰ درصد کارگران در صنعت ساختمان سازی و صنایع وابسته اشتغال دارند. بیمه مهمترین خواسته کارگران این صنف است. (ایلنا ۱۷/۱۱/۸۷)
۲۰۲ ـ حسین اکبری بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه ۱۹ تهران گفت: یک کارگر ۱۹ ساله بنام امین به علت نبود امکانات ایمنی براثر سقوط از ارتفاع ۱۵ متری کشته شد. (ایسنا ۱۸/۱۱/۸۷)
۲۰۳ ـ مجتمع کشت و صنعت شمال تولید کننده “روغن غنچه” تعطیل شد و ۱۲۰۰ کارگر شاغل در این شرکت از کار بیکار شدند. (ایلنا ۲۰/۱۱/۸۷)
۲۰۴ ـ کارگران کارخانه سرب و روی زنجان در اعتراض به دریافت نکردن چند ماه حقوق در مقابل دفتر شرکت توسعه معادن روی در زنجان تجمع کردند. (ایسنا ۲۰/۱۱/۸۷)
۲۰۵ ـ حدود ۷۵۰ کارگر کارخانه لوله سازی اهواز مدت ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. ۲۰۰ نفر از کارگران برای اعتراض در مقابل استانداری خوزستان در اهواز دست به تجمع زدند. این کارخانه دولتی است و به سازمان تامین اجتماعی تعلق دارد. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۲۱/۱۱/۸۷)
۲۰۶ ـ قاسم عابدی معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: حدود ۱۴۲۳۲ نفر از کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی مازندران مطالبات معوقه دارند که این مطالبات شامل حقوق و پاداش خدمات آنهاست. مطالبات این افراد از سال ۸۶ پرداخت نشده و به صورت معوقه باقی مانده است. (ایلنا ۲۳/۱۱/۸۷)
۲۰۷ ـ حسین طاهرزاده دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان اعلام کرد: ۶۰کارگر کارخانه چرم اعظم مدت ۳ ماه است که حقوق نگرفته اند. (ایلنا ۲۵/۱۱/۸۷)
۲۰۸ ـ ۳۵ نفر از پرستاران زن بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی (بیمارستان خمینی) به اتهام عدم رعایت حجاب و عدم اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی در آستانه اخراج هستند. بیمارستان مذکور وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد. پرستاران در هسته گزینش مرکزی مورد بازجوئی قرار گرفته اند. نیروهای بسیجی و اطلاعاتی عضو گردانهای عاشورا و الزهرا، جایگزین پرستاران اخراجی خواهند شد. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۸/۱۱/۸۷)

قتل مردم توسط نیروهای انتظامی و امنیتی
۲۰۹ ـ سرهنگ ابراهیم کریمی معاون هماهنگ کننده فرماندهی مرزبانی نیروی انتظامی گفت: طی ماه ۹ ماه گذشته ۱۲۰ نفر از “اشرار” توسط پلیس مرزبانی کشته شده اند. (اعتماد ۳/۱۱/۸۷)
۲۱۰ ـ اکبر. م ۲۶ ساله اهل روستای کوز هراش از توابع شهرستان سلماس بر اثر تیراندازی نیروی انتظامی کشته شد. (فعالان حقوق بشر در ایران ۳/۱۱/۸۷)

صدور حکم قطع اعضای بدن
۲۱۱ ـ مجید به جرم پاشیدن اسید به چشم آمنه ۲۹ ساله در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی و با تائید شعبه ۳۳ دیوانعالی کشور محکوم به کور شدن با اسید شد. پرونده برای اجرا به شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد. (اعتماد ۱۵/۱۱/۸۷)

محکومین به سنگسار
۲۱۲ ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه گفت: برای یکی از پرونده هائی که حکم سنگسار آن صادر شده بود، تقاضای عفو شده که در کمیسیون عفو این موضوع مطرح است. دو پرونده محکوم به سنگسار اصفهان نیز در بخش نظارتی قوه قضائیه است. شاید بتوان برای آنها نیز تقاضای عفو کرد. (ایسنا ۸/۱۱/۸۷)

زندانیان سیاسی عقیدتی محکوم به اعدام
۲۱۳ ـ احسان فتاحیان ۲۷ ساله فرزند عزت اهل کرمانشاه به اتهام “محاربه” از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون فعال در کردستان در شعبه چهار دادگاه تجدید نظر استان کردستان محکوم به اعدام شد. وی در دادگاه بدوی به ۱۰ سال زندان و تبعید به شهر رامهرمز واقع در استان خوزستان محکوم شده بود. نامبرده ۹ ماه پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و در زندان مرکزی سنندج بسر می برد. و ی فاقد وکیل مدافع است و از حق ملاقات با خانواده محروم است. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۴/۱۱/۸۷)
۲۱۴ ـ حافظ صلاح الدین گهرامی فرزند مولوی عبدالکریم و مولوی خلیل زرد کوهی از بازداشت شدگان ۲۷ خرداد سال جاری به اتهام وابستگی به “گروه جندالله” در دادگاه انقلاب زاهدان محکوم به اعدام شدند. (دیده بان حقوق بشر بلوچستان ۲۲/۱۱/۸۷)
۲۱۵ ـ علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد: سه نفر از متهمین پرونده انفجار حسینیه شهدا رهپویان وصال شیراز به حکم دادگاه انقلاب محکوم به اعدام در ملاء عام شده اند. (فارس ۲۴/۱۱/۸۷)
۲۱۶ ـ شورش مهدی خانی به اتهام عضویت در یک گروه مذهبی و بمب گذاری در شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی سنندج و با تائید دادگاه تجدید نظر استان، محکوم به اعدام شد. حکم صادره به شعبه ۴ اجرای احکام فرستاده شده است. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۸/۱۱/۸۷)
۲۱۷ ـ حبیب الله لطیفی دانشجوی دانشگاه آزاد ایلام به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزسیون کرد در دادگاه انقلاب سنندج و با تائید شعبه چهار دادگاه تجدید نظر استان کردستان محکوم به اعدام شد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۹/۱۱/۸۷)

محکومین به اعدام
۲۱۸ ـ کاظم ۲۸ ساله به اتهام قتل سعید ۴۹ ساله و مهدی از سوی شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس و با تایید شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. (اعتماد ۲/۱۱/۸۷)
۲۱۹ ـ اسماعیل ۲۹ ساله به اتهام قتل شهرام ۳۰ساله از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی و با تایید شعبه ۷۱ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. (ایسکانیور ۲/۱۱/۸۷)
۲۲۰ ـ مرجان به اتهام پاشیدن اسید که منجر به قتل مهدی. ج می شود از سوی شعبه ۵ دادگاه کیفری استان رضوی به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۴/۱۱/۸۷)
۲۲۱ ـ سحر ۱۸ ساله به اتهام قتل همسرش داریوش ۳۰ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد. (اعتماد ۶/۱۱/۸۷)
۲۲۲ ـ ایرج به اتهام قتل محمد تقی ۴۱ ساله (شوهر خواهرش) از سوی شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (اعتماد ملی ۶/۱۱/۸۷)
۲۲۳ ـ حمید به اتهام قتل فرهاد ۴۰ ساله از سوی دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۶/۱۱/۸۷)
۲۲۴ ـ حمید به اتهام قتل سعید. ح ۳۹ ساله از سوی ۱۰۱ دادگاه عمومی جزایی شهرستان سپیدان به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۷/۱۰/۸۷)
۲۲۵ ـ دو جوان به اتهام تجاوز به یک دختر به حکم شعبه ۵ دادگاه کیفری استان خراسان رضوی محکوم به اعدام شدند. (قدس ۸/۱۱/۸۷)
۲۲۶ ـ ابراهیم به اتهام قتل روح الله از سوی شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی به اعدام محکوم شد. (اعتماد ۹/۱۱/۸۷)
۲۲۷ ـ وحید ۲۰ ساله به جرم قتل محسن ۲۲ ساله در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی تردست محکوم به اعدام شد. (ایسکانیوز ۹/۱۱/۸۷)
۲۲۸ ـ شاهرخ به جرم قتل حامد ۲۲ ساله در دادگاه کیفری استان فارس و با تائید شعبه ۴۰ دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. (اعتماد ۱۰/۱۱/۸۷)
۲۲۹ ـ حسین به جرم قتل علی ۶۵ ساله به حکم دادگاه کیفری استان تهران و با تائید دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. (اعتماد ۱۴/۱۱/۸۷)
۲۳۰ ـ وحید ۲۱ ساله به جرم قتل محمود ۶۱ ساله در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی محکوم به اعدام شد. (ایران ۱۶/۱۱/۸۷)
۲۳۱ ـ حبیب ۲۵ ساله به جرم تجاوز به عنف در شعبه ۷۲ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید هیئت عمومی دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. (اعتماد ۱۰/۱۱/۸۷)
۲۳۲ ـ محمد مصطفایی و حسن آقاخانی وکلای مدافع بهمن سلیمیان طی نامه ای به رئیس قوه قضائیه در خواست توقف حکم اعدام موکل خود و اعاده دادرسی نمودند. در این نامه آمده است: بهمن در سن ۱۵ سالگی در یک اقدام جنون آمیز (طبق نظریه پزشکان پزشکی قانونی وی دارای ناراحتی روحی و روانی بوده است) اقدام به قتل مادر بزرگ خود می نماید و اکنون پس از تحمل ۱۲ سال زندان حکم اعدام نامبرده به شعبه اجرای احکام فرستاده شده است. (کمیته گزارشگران حقوق بشر ۱۴/۱۱/۸۷)
۲۳۳ ـ مجید به جرم قتل غلامرضا مردانی آذر ۸۰ ساله در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی و با تایید دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شد. (ایران ۱۹/۱۱/۸۷)
۲۳۴ ـ سرور تبعه عراق به جرم قتل آزاد در شعبه ۱۱۵۶ دادگاه عمومی ـ جزایی بعثت به حکم دادرس حبیبی محکوم به اعدام شد. (ایران ۲۰/ ۱۱/۸۷)
۲۳۵ ـ پژمان به اتهام قتل جواد به حکم شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس به ریاست قاضی رضائیان و با تایید دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شد. (اعتماد ۲۱/۱۱/۸۷)
۲۳۶ ـ شهاب ۲۴ ساله به اتهام قتل یک جوان ۲۲ ساله از سوی دادگاه کیفری خراسان شمالی محکوم به اعدام شد. (ایسکانیوز ۲۲/۱۱/۸۷)
۲۳۷ ـ پارسا به جرم قتل مادرزنش کبری ۶۰ ساله در شعبه پنجم دادگاه کیفری فارس به ریاست قاضی رضائیان محکوم به اعدام شد. (مردم سالاری ۲۴/۱۱/۸۷)
۲۳۸ ـ بهزاد به جرم قتل مهناز ۲۷ ساله و محبوبه ۱۲ ساله در شعبه ۱۲ دادگاه کیفری استان گیلان به ریاست قاضی مصطفی لسانی و با تایید شعبه ۳۳ دیوانعالی کشور به ۳ بار اعدام محکوم شد. (قدس ۲۴/۱۱/۸۷)
۲۳۹ ـ محمد ۴۳ ساله به اتهام قتل علی. ق در شعبه ۷۱ دادگاه کبفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی به اعدام محکوم شد. (ایسکانیوز ۲۴/۱۱/۸۷)
۲۴۰ ـ وحید – چ به جرم قتل رضا- ف در شعبه پنجم دادگاه کیفری استان فارس با ریاست قاضی رضائیان و با تائید شعبه ۳۰ دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شد. (ایسکانیوز ۲۷/۱۱/۸۷)
۲۴۱ ـ محمد و برکت به اتهام قتل علی در شعبه ۷۱ داگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی نورالله عزیز محمدی به اعدام محکوم شدند. (ایسکانیوز ۲۸/۱۰/۸۷)
۲۴۲ ـ پوریا که در زمان وقوع جرم ۱۸ ساله بوده به اتهام قتل علی که از سوی شعبه ۱۱۸۸ دادگاه اطفال به اعدام محکوم شده بود پس از اعتراض وکلای وی از سوی دیوان عالی کشور حکم وی نقض و برای رسیدگی مجدد به دادگاه اطفال ارسال می شود که بطور مجدد محکوم به اعدام گردید که حکم صادره از سوی دیوان عالی کشور تایید و جهت اجرای به شعبه اجرای احکام ارسال شد. (ایران ۲۹/۱۰/۸۷)
۲۴۳ ـ رحیم احمدی کمال آبادی به جرم قتل رضا در شعبه پنجم دادگاه کیفری استان فارس و با تنفیذ رئیس قوه قضائیه محکوم به اعدام شد. نامبرده در مرداد ۸۴ در زمان ارتکاب جرم ۱۵ ساله بوده است. محمد مصطفایی وکیل داوطلب این پرونده اعلام کرد: موکل من قرار است بدون اطلاع من اعدام شود؟ وی طی نامه ای از رئیس قوه قضائیه در خواست توقف حکم اعدام رحیم احمدی کمال آبادی را کرده است. (اعتماد ملی ۲۹/۱۱/۸۷)
۲۴۴ ـ غلامحسین رئیسی مسئول کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استان فارس اعلام کرد: زر بی بی خواجه تبعه افغانستان به جرم قتل همسرش در دادگاه محکوم به اعدام شده است. وی در زمان ارتکاب جرم ۱۵ ساله بوده است. پرونده نامبرده الان در بخش اجرای احکام است. وی افزود امین کار اندیش به جرم قتل در دادگاه بدوی محکوم به اعدام شد. نامبرده در زمان ارتکاب جرم ۱۷ ساله بوده است. (روز آنلاین ۳۰/۱۱/۸۷)

احکام اجرا شده اعدام توسط دادگاه ها
۲۴۵ ـ مجتبی. ر به اتهام قتل غلامرضا قدیمی و مجید حلیمی، همچنین فرد دیگری به نام “م. ح. آ” ۲۴ ساله به اتهام قتل جمال قریشی ۱۸ ساله به حکم دادگاه کیفری جهرم و با تایید شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور در میدان چمران شهرستان جهرم در ملاءعام به دار آویخته شدند. لازم به توضیح است که خبر اعدام در ملاءعام بعدا توسط مسئولین شهر جهرم تکذیب شد. (کیهان ۲۴/۱۰/۸۷)
۲۴۶ ـ به گزارش روابط عمومی دادگستری اراک، چهار نفر با مشخصات ع-ن ۳۵ ساله، م-ع ۴۸ ساله، م-الف ۲۵ ساله و الف- آ ۲۴ ساله به جرم قاچاق مواد مخدر با تائید دیوانعالی کشور در زندان مرکزی اراک بدار آویخته شدند. (سایت دادگستری مرکزی و خبرنامه امیرکبیر ۳۰/۱۰/۸۷)
۲۴۷ ـ قضاوتی، دادستان عمومی و انقلاب یزد اعلام کرد: ۶ زندانی به جرم قاچاق مواد مخدر، سرقت مسلحانه و زنای به عنف در زندان مرکزی یزد به دار آویخته شدند. ح-ر به جرم سرقت به حکم شعبه اول دادگاه انقلاب محکوم به اعدام شده بود. الف-ص به جرم زنای به عنف به حکم دادگاه کیفری استان و با تائید دیوانعالی کشور محکوم به اعدام شده بود. الف-ب به جرم تجاوز به یک دختر خردسال در دادگاه کیفری استان محکوم به اعدام شده بود. سه نفر هم به جرم قاچاق مواد مخدر محکوم به اعدام شده بودند. قضاوتی گفت: با قاطعیت دستگاه قضائی و دست توانای قانون این ۶ نفر به دار آویخته شدند. (ایسنا و یزد فردا ۱/۱۱/۸۷)
۲۴۸ ـ جان محمد- م ۴۱ ساله و رضا- م ۳۴ ساله به جرم قاچاق مواد مخدر به حکم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان در زندان مرکزی اصفهان به دار آویخته شدند. (فارس ۱/۱۱/۸۷)
۲۴۹ ـ غلام به جرم قاچاق مواد مخدر به حکم شعبه اول دادگاه انقلاب کرج، به ریاست قاضی موسی آصف الحسینی و با تائید دیوانعالی کشور در زندان قزل حصار به دار آویخته شد. (ایران ۲/۱۱/۸۷)
۲۵۰ ـ صفرعلی ۳۰ ساله به جرم قتل حمید به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۳۷ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (۳/۱۱/۸۷)
۲۵۱ ـ فیروز ۲۷ ساله به جرم قتل علی جواهری به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۳۳ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (اعتماد ملی ۳/۱۱/۸۷)
۲۵۲ ـ بهروز ۴۲ ساله به جرم قتل اکبر ۲۱ ساله به حکم شعبه ۱۶۰۱ دادگاه جنایی تهران و با تایید شعبه ۱۹ دیوانعالی کشور پس از تحمل ۱۷ سال زندان در زندان اوین به دار آویخته شد. (اعتماد ۳/۱۱/۸۷)
۲۵۳ ـ یدالله ۳۵ ساله به جرم قتل زن عمویش نجمه ۷۲ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان و با تائید شعبه ۱۱ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران ۳/۱۱/۸۷)
۲۵۴ ـ اردلان ۴۰ ساله به جرم قتل بختیار ۶۰ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان و با تائید شعبه ۴۲ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران ۳/۱۱/۸۷)
۲۵۵ ـ علی ۳۳ ساله به جرم قتل علی اصلانی ۴۰ ساله به حکم شعبه ۷۱ کیفری استان تهران و با تایید شعبه ۱۱ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران ۳/۱۱/۸۷)
۲۵۶ ـ رضا ۳۵ ساله به جرم قتل همسرش زینب ۲۴ ساله، قربانعلی ۵۵ ساله پدر زینب و معصومه ۵۰ ساله مادر زینب، به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تائیدیه شعبه ۳۳ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران ۳/۱۱/۸۷)
۲۵۷ ـ ملا گل حسن تبعه افغانستان ۲۱ ساله به جرم قتل فخرالدین، به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. وی در زمان ارتکاب جرم ۱۷ ساله بوده است. (ایران ۳/۱۱/۸۷)
۲۵۸ ـ وسیم ۲۱ ساله به جرم قتل میثم ۲۵ ساله، به حکم شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۲۸ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران ۳/۱۱/۸۷)
۲۵۹ ـ آرش ۳۰ ساله به جرم قتل یک پلیس بنام حسینعلی طریقی ۳۱ ساله به حکم شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و با تائید شعبه ۲۳ دیوانعالی کشور در زندان اوین به دار آویخته شد. (ایران ۳/۱۱/۸۷)
۲۶۰ ـ محمد مصطفایی وکیلی که چند سال است وکالت بدون اجرت کودکان محکوم به اعدام را بر عهده دارد، اعلام کرد: من شنیدم برای هر کسی که اعدامش می کنند مبلغی را به اجرای احکام می دهند. یعنی کسانی که مجری حکم هستند گویا ۱۵۰ هزار تومان برای اجرای حکم می گیرند و فکر می کنم اگر این مطلب درست باشد، این می تواند یک انگیزه بالایی باشد برای کسانی که گروه گروه مجرمین را اعدام می کنند، بدون اینکه کسی پاسخگوی این مسئله باشد. مضافا به این که من اطلاع دارم اصلا وکلای آنها را هم دعوت نمی کنند. (دویچه وله ۴/۱۱/۸۷)
۲۶۱ ـ حسن امجدی، امین دستجردی، آرش گلپریان و حمید فاضلی از اهالی همدان به اتهام آدم ربائی و تجاوز به عنف پس از تحمل ۵ سال حبس به حکم قوه قضائیه در زندان مرکزی سنندج به دار آویخته شدند. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۶/۱۱/۸۷)
۲۶۲ ـ حسن- الف ۲۸ ساله به جرم قتل به حکم قوه قضائیه در زندان شهرستان کازرون واقع در استان فارس بدار آویخته شد. (ایسکانیوز ۸/۱۱/۸۷)
۲۶۳ ـ چهار جوان به جرم تجاوز به یک نوجوان ۱۶ ساله به حکم شعبه پنجم دادگاه کیفری استان خراسان رضوی و با تائید دیوان عالی کشور در زندان مرکزی مشهد بدار آویخته شدند. (قدس ۹/۱۱/۸۷)
۲۶۴ ـ میر علم سیدی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بجنورد اعلام کرد: ۶ نفر به اتهام های فروش مواد مخدر، تجاوز به عنف، شرب خمر، ایراد ضرب و جرح با چاقو، آدم ربائی و سرقت به عنف به حکم دادگاه در زندان مرکزی بجنورد به دار آویخته شدند. (ایرنا ۹/۱۱/۸۷)
۲۶۵ ـ احمد عابد ابراهیمی ۳۴ ساله به جرم قتل نجمه ۲۹ ساله به حکم شعبه ۱۷ دادگاه کیفری اصفهان و با تائید شعبه ۱۶ دیوانعالی کشور در زندان مرکزی اصفهان بدار آویخته شد. همچنین رضا عادلی ۲۱ ساله به حکم شعبه ۱۷ دادگاه کیفری استان اصفهان و با تائید دیوانعالی کشور در زندان مرکزی اصفهان بدار آویخته شد. (اعتماد ۱۰/۱۱/۸۷)
۲۶۶ ـ هشت مرد و یک زن به جرم قتل، به حکم شعبات دادگاه کیفری استان تهران و با تائید دیوانعالی کشور در زندان اوین تهران به دار آویخته شدند. (جمهوری اسلامی ۱۰/۱۱/۸۷)
۲۶۷ ـ یک مرد به اتهام قتل همسر ۱۹ ساله خود که از سوی دادگاه کیفری استان فارس و با تایید شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بود در محوطه زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شد. (ایران ۱۲/۱۱/۸۷)
۲۶۸ ـ جوان ۲۹ ساله که به اتهام قتل یک مرد ۵۰ ساله که پدر دختر مورد علاقه اش بود از سوی شعبه ۱۲۲ دادگاه عمومی ـ جزایی شیراز و با تایید دیوان عالی کشور محکوم به اعدام شده بود در محوطه زندان آباد شیراز به دار آویخته شد. (ایران ۱۲/۱۱/۸۷)
۲۶۹ ـ حشمت ۲۹ ساله به جرم قتل دو برادر بنامهای جواد ۲۵ ساله و محمد ۴۰ ساله به حکم دادگاه کیفری کازرون و با تایید دیوانعالی کشور در زندان کازرون به دار آویخته شد. (ایران ۱۲/۱۱/۸۷)
۲۷۰ ـ یک مرد به جرم خرید و فروش مواد مخدر به حکم دادگاه کیفری بجنورد و با تائید دیوانعالی کشور در زندان بجنورد به دار آویخته شد. (اعتماد ۱۴/۱۱/۸۷)
۲۷۱ ـ معصومه قله چهی ۳۲ ساله، به جرم قتل همسرش محمد، پس از تحمل ۱۲ سال حبس به دستور قوه قضائیه در زندان رفسنجان به دار آویخته شد. این دختر دانشجو را به اجبار به عقد پسر عموی مادرش درآورده بودند. نامبرده به صورت غیر عمد در یک درگیری مرتکب قتل شده بود. (روز آنلاین ۱۴/۱۱/۸۷)
۲۷۲ ـ هیوا محمدی ۲۸ ساله به جرم قتل به حکم قوه قضائیه در زندان مرکزی سنندج به دار آویخته شد. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۱۵/۱۱/۸۷)
۲۷۳ ـ الف ـ ی به جرم قتل امرالله م ـ ی به حکم دادگستری بوشهر و با تائید دیوانعالی کشور در زندان مرکزی بوشهر به دار آویخته شد. (کیهان ۲۹/۱۱/۸۷)
۲۷۴ ـ حمید بابائی ۳۵ ساله، محمد گرگی ۲۵ ساله، امید نوری ۲۷ ساله، یاسین جعفری ۲۷ ساله و عباسعلی قاسمی ۳۰ ساله به اتهام قاچاق مواد مخدر به حکم قوه قضائیه و تنفیذ رئیس قوه قضائیه در زندان دستگرد اصفهان به دار آویخته شدند. (فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران ۲۹/۱۱/۸۷)
۲۷۵ ـ رحمت صادقی دانشجوی دانشگاه آزاد سنندج به جرم قتل پس از تحمل ۴ سال حبس به حکم قوه قضائیه در زندان مرکزی سنندج به دار آویخته شد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۹/۱۱/۸۷)

اخبار اجتماعی
۲۷۶ ـ هاشمی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در همایش “محیط زیست، صنعت و خودرو” اعلام کرد: “از بس که قانون ضعیف است ما در تهران زمین گیر هستیم آلودگی دارد از سرو کول ما بالا می رود. ۳,۶۰۰,۰۰۰ دستگاه ماشین در شهر تهران داریم در حالی که ظرفیت عبور ما ۵۰۰ هزار دستگاه است.” وی گفت: “ظرفیت پارکینگ هایی که در تهران وجود دارد یک سوم نیاز تهران است اما همین پارکینگ ها هم همیشه ۵۰ درصد شان خالی است. کسی ماشین خود را در پارکینگ پارک نمی کند. خود روئی وجود دارد که ۴ میلیون تومان قیمت آن است و ۱۶ میلیون تومان جریمه دارد.” هاشمی افزود: “امروز می خواهم حرف های دلم را بزنم و بگویم مشکل کجاست، باید فکری کرد، این سمینار ها و همایش ها و صحبت ها به خدا قسم راه به جایی نخواهد برد. کشور دارد به حالت انفجار می رسد، آلودگی هوا بیداد می کند، همکاران راهنمایی و رانندگی سرکار نمی روند، جای تعارف نیست.” (ایلنا ۱/۱۱/۸۷)
۲۷۷ ـ بر اساس آمارهای غیر رسمی، اکنون بیش از یک میلیون کودک خیابانی در کشور وجود دارد که روزهای خود را در معرض آسیبهای اجتماعی بسیار می گذرانند. بر اساس آمارها، بیشتر کودکان خیابانی، نه از آموزش خوبی بهره برده اند و نه در امنیت مطلوبی هستند. آنها مورد تجاوز قرار می گیرند. در معرض آسیبهای اجتماعی هستند. کودکان خیابانی به علت شرایط ویژه خود در معرض تجاوز، قتل، تن فروشی، اعتیاد و ایدز قرار دارند. به گفته مسئولان، تا کنون بیش از ۲۰۰۰۰ کودک خیابانی در شهر تهران خمع آوری و سازماندهی شده اند. این پدیده اجتماعی متاثر از فقر و مهاجرت های بی رویه خانواده ها به شهرهای بزرگ است. (ایلنا ۲/۱۱/۸۷)
۲۷۸ ـ محمد هادی حیدرزاده مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست در هفته هوای پاک اعلام کرد: آلودگی هوا در تهران به وضعیت بحرانی رسیده است و اعداد روزهای سالم با استانداردها بسیار فاصله دارند. شفیع پور استاد دانشگاه گفت: از زمان تدوین بیانیه تهران هوای پاک در سال ۷۲، ۱۵ سال گذشته است و ما اکنون به مرحله بحران رسیده ایم. ۸۹ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به منابع متحرک است و سالانه ۴۰۰۰ مرگ زود هنگام در تهران بدلیل آلودگی هوا داریم. وی افزود: روزانه بالغ بر ۸۰۰ گرم جرم انواع آلاینده ها، سهم هر شهروند تهرانی است که وارد ریه می شود. یوسف رشیدی مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: امسال تا به امروز ۵۸ روز آلودگی هوا از حد استاندارد بیشتر بوده است. وی خاطر نشان ساخت: اثر هیدروکربن ها از ازت و گوگرد بیشتر است و به همان راحتی که جذب می شوند، دفع نمی شوند و اثبات شده که بنزین موجب افزایش سرطان خون می شود. اگر از بنزین بدون سرب استفاده شود، ۴۰ درصد از آلودگی هوا کاسته می شود. وحید نوروزی مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودرو گفت: سالانه ۲۷۰۰۰ نفر جان خود را بر اثر حوادث ترافیکی از دست می دهند وی افزود: باید بر اساس آمار، ۱۵۰۰,۰۰۰ خود روی فرسوده تا پایان سال از رده خارج می شد اما چرا توان انجام این کار را نداریم. (ایلنا ۲/۱۱/۸۷)
۲۷۹ ـ بر اساس آمار و ارقام رسمی منتشر شده توسط سازمان بهشت زهرا، طی ۲۱ ماه گذشته ۴۸ شهروند تهرانی بر اثر سوء تغذیه جان خود را از دست داده اند. دکتر واعظ مهدوی معاون سابق وزارت رفاه گفت: بر اساس مستندات بانک مرکزی که در بولتن ماه گذشته خود آمار خط فقر کشور را ارائه داده بود و یکی از نمایندگان مجلس تصریح کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده، ظرف یک سال گذشته چهار میلیون نفر به زیر خط فقر سقوط کرده اند. (سرمایه ۲/۱۱/۸۷)
۲۸۰ ـ یکی از زلزله زدگان شهر بم، در مقابل نهاد ریاست جمهوری، پس از پاشیدن بنزین بر لباسهایش خود را به آتش کشید. فرد آتش گرفته هنگام کمک سربازان مستقر در نهاد ریاست جمهوری می گفت: بگذارید من بمیرم، در زلزله بم فرزندانم روی دستانم مردند و کسی به داد ما نرسید. فردی که خود را به آتش کشید، چند بار برای رسیدگی به خواسته هایش به نهاد ریاست جمهوری مراجعه کرده بود که بدلیل بی نتیجه بودن مراجعات دست به این اقدام زد. (ایلنا ۹/۱۱/۸۷)
۲۸۱ ـ انوشیروان محسنی بندپی، مخبر کمیسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: طبق آمار رسمی مرکز فوریت های پزشکی کشور، مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای تهران از سال ۸۴ تا۸۶ را هر ماه بطور مستقیم ۱۴۰۰ نفر و ۱۶۰۰۰ نفر در سال اعلام کرد. همچنین بر اساس آمار و ارقام سازمان بهشت زهرا در ۹ ماه سال جاری از بین ۳۷۲۸۸ متوفی تهرانی تنها ۱۴ نفر بر اثر مرگ طبیعی مرده اند. بیش از ۹۸ درصد متوفیان به بیماری های مختلف قلبی عروقی و سرطان مبتلا بودند. نتایج تطبیقی مرکز آمار اورژانس تهران نشان میدهد، در ۹ ماه سال جاری ۶۲۴۹ شهروند تهرانی دچار ایست قلبی شده اند. (اعتماد ۱۰/۱۱/۸۷)
۲۸۲ ـ اسدالله جولائی مدیر عامل ستاد دیه کشور گفت: در ۳۰ سال گذشته بر اثر حوادث رانندگی قریب به ۸۰۰۰۰۰ نفر کشته و ۴۳۰۰۰۰ نفر مصدوم و مجروح شده اند. وی خسارت و تلفات حوادث رانندگی را چند برابر کشته های جنگ ۸ ساله عراق و ایران اعلام کرد. (سایت سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور ۱۳/۱۱/۸۷)
۲۸۳ ـ ثریا عزیز پناه مدیر عامل “کانون مشارکت برای پاکسازی مین” گفت: “یک دختر ایلامی که براثر برخورد با مین دچار قطع عضو شده بود، به علت فشار روانی و مشکلات اجتماعی خودکشی کرد.” وی افزود: “در طول سالهای پس از جنگ هیچ نوع حمایت روانی و اجتماعی از مصدومان مین صورت نمی گیرد. دختران و زنان پس از قطع عضو ناشی از مین، خانه نشین شده و با مشکلات بسیار دست به گریبان می شوند. دختران و زنانی که بر اثر اصابت با مین دچار نقص عضو شده اند، یا امید به ازدواج را از دست می دهند و یا از سوی همسرانشان ترک می شوند که این باعث منزوی شده آنها می شود.” (ایلنا ۱۹/۱۱/۸۷)
۲۸۴ ـ سید احمد قشمی رئیس سازمان ثبت و احوال استان تهران از رشد ۱۴۲ در صدی جمعیت تهران از اسفند ماه سال ۵۷ تا دی ماه سال ۱۳۸۷ خبر داد. وی افزود: همزمان با پیروزی انقلاب جمعیت استان تهران ۵۶۵۶۳۲۲ بوده است اما تا پایان دی ماه سال جاری جمعیت پایتخت کشور به ۱۳۶۵۸۷۴۵ نفر رسیده است. رشد سریع جمعیت وضعیت زیست محیطی تهران را با بحران مواجه کرده است. (مهر ۱۹/۱۱/۸۷)
۲۸۵ ـ رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: وزارت آموزش و پرورش به بهانه کسری اعتبارات هزینه ایاب و ذهاب، سرویس دهی به دانش آموزان معلول را قطع کرده و با عث شده که که دانش آموزان معلول از تحصیل محروم شوند. در حال حاضر بیش از ۹۲ هزار دانش آموز معلول در کشور مشغول درس خواندن هستند. لازم به یادآوری است که ۷۰۰ دانش آموز با نیازهای ویژه از سرویس مدرسه استفاده می کنند. بدنبال انتشار این خبر پس از یک هفته انیسه جوادی رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان تهران اعلام کرد: معاون مالی وزیر آموزش و پرورش موافقت کرده که هزینه ایاب و ذهاب دانش آموزان معلول را پرداخت کند. (مهر ۲۲/۱۱/۸۷)
۲۸۶ ـ مدیر کل سازمان آسیب های اجتماعی شهر تهران گفته است در ۶ ماهه سال جاری ۲۵۰۰ کودک کار و خیابان جمع آوری و به سازمان بهزیستی تحویل داده اند. نادر طالبی از مسئولان جمعیت دفاع از حقوق کودکان کار می گوید به گفته بهزیستی نزدیک به ۷۰۰ هزار کودک کار در ایران وجود دارند. وی افزود: کودکان، کار انتخاب نکرده اند. شکم گرسنه و نیازهای اقتصادی موجب شده که به خیابان بیایند. این بچه ها به سختی به دیگران اعتماد می کنند و مشکلات خود را به آسانی بیان نمی کنند. مثلا هیچ وقت در برخورد اول نمی گویند که صاحب کارم به من تجاوز می کند. اینها در محیطی کار کرده اند پر از ترس و تهدید و کتک و فحاشی و تجاوز و سایر آسیب هاست. (دویچه وله ۲۴/۱۱/۸۷)
۲۸۷ ـ شفیع طه زاده ۲۷ ساله سرباز وظیفه بر اثر انفجار یک مین در پاسگاه کانی شیخان مهاباد یکی از چشمانش را از دست داد و هر دو دستش قطع شد. (کانون دانشجویان مدافع حقوق بشر کردستان ۲۷/۱۱/۸۷)
۲۸۸ ـ سلیم تنها از اهالی روستای “میرآباد” از توابع شهرستان بانه بر اثر انفجار مین یک پای خود را از دست داد. نامبرده متاهل و دارای چند فرزند می باشد. (سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ۲۸/۱۱/۸۷)
۲۸۹ ـ محمد کلاهدوزانی مقدم ۴۷ ساله پدر ۳ فرزند به علت بیکاری و فقر در مقابل مجلس شورای اسلامی با ریختن بنزین خود را به آتش کشید. وی بر اثر شدت سوختگی در بیمارستان مطهری تهران در گذشت. نامبرده به دلیل مشکلات مالی کلیه همسرش را نیز فروخته بود. در تاریخ های ۲۵/۹/۸۷ و ۷/۱۰/۸۷ و ۵/۱۱/۸۷ به ترتیب با کوثری، کاتوزیان و فدائی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ملاقات داشته است. (پارلمان نیوز ۲۶/۱۱/۸۷)
۲۹۰ ـ حجت الله فرزاد جانباز شیمایی از اهالی خرم آباد که برای پیگیری مشکلات خود به همراه همسرش به بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران مراجعه کرده بود، در مقابل این سازمان با بنزین خود را به آتش کشید. وی بر اثر شدت سوختگی در بیمارستان مطهری تهران در گذشت. (عصر ایران ۳۰/۱۱/۸۷)

“فعالین ایرانی دفاع از حقوق بشر در اروپا و امریکای شمالی”
انجمن فعالان حقوق بشر در ایران ـ کانادا: FaalanHRC@yahoo. ca
انجمن مدافعین حقوق بشرو دمکراسی در ایران – فرانسه: siterahaei@yahoo. com
اتحادیه برای دمکراسی در ایران ـ ایتالیا: updi@libero. it
اتحاد برای دفاع ازحقوق بشر در ایران – واشنگتن – آمریکا: adhri1@yahoo. com
کانون دفاع از حقوق بشر در ایران – آلمان: info@bashariyat. de
شبکه فعالان حقوق بشر ایرانی در آلمان: shafaei@azadegy. de
کانون دفاع ازدمکراسی در ایران- هلند: HRIRNL@gmail. com
کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – سوئد: info@komitedefa. org
کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – کالیفرنیا – آمریکا: defendhriran_ca@yahoo. com
کمیته نوران (کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – نروژ): komitenoran@yahoo. no
سازمان ایرانیان غرب کانادا – ونکور – کانادا: yebarak@yahoo. ca
کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین: kupg_iran@yahoo. de
فعالین ایرانی حقوق بشر- سوئیس: mnrecht@hotmail. com
فعالان دفاع از حقوق بشر Irantestimony: info@irantestimony. com

تاریخ انتشار : ۱ اسفند, ۱۳۸۷ ۱۱:۵۲ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

انتخابات ۸ درصدی!

اخباردور دوم انتخابات مجلس: روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال جاری, نتیجه انتخابات دور دوم مجلس در تهران اعلام گردید نماینده اول کلان شهر تهران با کسب ۲۶۹/۴۳  رای از حدود ۸ میلیون نفر واجدین شرایط رای دادن, یعنی با رای فقط ۲ درصد از مردم تهران به مجلس راه یافت. البته با احتساب ۵ درصد آرا باطله, مشارکت مردم تهران کمتر از  ۳ درصد بوده است.

مطالعه »
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

بسیار ساده انگارانه است که تصور کنیم با سقوط پرواز حامل رئیسی و مرگ او جمهوری اسلامی نیز سقوط خواهد کرد و ساده انگارانه تر آنکه تصور شود در چنین شرایطی رقبای جمهوری اسلامی حتی در منطقه و جهان نیز چنین انتظاری را خواهند داشت.

روز بعد از رئیسی…

سید ابراهیم رئیسی اگرچه به دلیل نقش تبهکارانه‌اش در اعدام‌های ۶۷ و  از تیغ گذراندن  چندین هزار زندانی سیاسی در مدت زمانی کوتاه همواره از سوی جامعه سیاسی ایران به عنوان چهره‌ای منفور قلمداد می‌شده، اما پس از برگمارده شدن در انتخاباتی بسیار محدود و گزینشی به عنوان رئیس جمهور نیز هیچگاه  بمثابه رئیس جمهوری محبوب ، کارآمد و تاثیرگذار از سوی کلیت جامعه مورد ارزش گذاری قرار نگرفت.

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

خانواده اندام از ترس دستگیری از بردن دخترشان به بیمارستان یا مراکز درمانی برای برداشتن گلوله ها اجتناب کردند. مادر دالیا تمام ۲۵ ساچمه را از بدن دخترش در خانه خارج کرد. خانواده اندام از ترس دستگیری دختر نوجوان خود، او را به خانه یکی از بستگان نزدیک خود منتقل کردند. بعد از حدود دو هفته که وضعیت جسمانی او بهتر شد، به خانه خودشان بازگشتند.

برتری طلبی برهنه هندو!

این زشت ترین انتخابات از زمان استقلال بوده است. برتری طلبی آشکار هندو حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) ۱۷۰ میلیون شهروند مسلمان هند را علنا تحریم و از حق رای محروم کرده است. حزب در قدرت سال‌های اخیر را صرف سرکوب رسانه‌های منتقد و اپوزیسیون سیاسی کرده است تا یک پروژه اساساً ضد دموکراتیک و تبعیض گرایانه را پیش ببرد.

یادداشت

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

“من انها را نمی بخشم. چرا باید انها را ببخشم وقتی که هنوزهم نمی خواهند حقیقت را بگویند؟ و مشکل در انست که آنها حتی از ما بخشش هم نمیخواهند، از کسانیکه عزیزانشان را از دست داده اند. آنها بخشش را از دولت طلب میکنند، انها هیچ زخمی به دولت نزده اند، آنها چه کرده اند، ظلم به ما روا شده است.”

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
پيام ها

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

روز جهانی کارگر بر کارگران، زحمت‌کشان و پیکارگران راه سوسیالیسم خجسته و پیروز!

تدوام و استمرار مبارزۀ شما تکیه‌گاه و نقطه امید نیروهای چپ و عدالت‌خواه و دیگر نیروهای آزادی‌خواه برابری‌طلب ایران و جهان برای ساختن ایران و جهانی بهتر است؛ جهانی که در آن هیچ انسانی اسیر ولع سیری‌ناپذیر سرمایه و شرایط تحمیلی غول‌های بازار سرمایه نباشد، جهانی که  نظام غارتگر اقتصادی و اجتماعی و حاکمان مستبد دیگر قادر نباشند برای کسب سود و قدرت زندگی انسان‌ها را در جنگ و خونریزی بیهوده تباه کنند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

پس از حادثه و مرگ رئیس جمهور!

روز بعد از رئیسی…

آیا مرگ رئیسی برای قربانیان فاجعه ملی یک بستار و ختم می‌آورد؟

چگونه زندانیان سیاسی ایران به سوی خودکشی سوق داده می شوند؟

برتری طلبی برهنه هندو!

گرگهایِ وال استریت رژیم…