پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۳

پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۳

توقف ساخت وساز در پارک لاله توسط شورای شهر تهران
این پیروزی حاصل تداوم امید، شجاعت، همدلی و صبوری شما مردم نیک‌اندیش و البته خردمندی برخی از اعضای شورای شهر است.
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: محمد درویش
نویسنده: محمد درویش
کارگرکُشی در معادن: دو کارگر معدن شازند اراک پس از چهار روز هنوز زیر آوار سنگ هستند
متاسفانه در ايران معمولا در جواب ضرورت رعایت مسائل ايمنی گفته می‌شود كه برای رعايت مسائل ايمنی پول نداريم يا اصلا رعايت مسائل ايمنی را یک كار لوكس می‌دانند يا...
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کارگری رادیو زمانه
نویسنده: گروه کارگری رادیو زمانه
چگونه می‌توان از چرخه‌ی خشونت در خاورمیانه رهایی یافت
تجربیاتم به من آموخته است که حتی وقتی گفت‌وگو در جریان است، آدم‌ها به‌ندرت با یکدیگر همدلی دارند یا خواهانِ یافتن وجوه مشترک‌اند. نمایندگانِ هر طرف اغلب تجربیاتِ خود را...
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: گابریله ریفکیند. برگردان: عرفان ثابتی
نویسنده: گابریله ریفکیند. برگردان: عرفان ثابتی
همه کارت‌ها سوختند
وقتی سلطان زنده است, از کدام انتخاب سخن می گویی!؟ در این سرزمین خسته، با تنِ خونین و دردهای بیشمارش، من که را باید انتخاب کنم!
۳۱ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: رحمان- ا 
نویسنده: رحمان- ا 
آه... ماندانا!
فروردین ۱۳۶۱ بود که از کمیتۀ مشترک به بند ۲۴۳ زنان اوین منتقل شدم. دخترکی شیرین ومخملین نظرم را جلب کرد. شاید ۲۲ سال داشت. نرم ومخملین بود، با صلابت....
۳۰ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زهره تنکابنی
نویسنده: زهره تنکابنی
شوق وزیدن 
در قعر نومیدی … به تداوم ناگزیر زیستن می اندیشم، به تماشای شکوفه های شکوفنده، در باغ بهاری،. که پایان تمامی زمستان ها را،. اعلام می کند...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: مسعود دلیجانی
نویسنده: مسعود دلیجانی
جنایات جمهوری اسلامی علیه هموطنان بهایی را محکوم میکنیم
نظام جمهوری اسلامی سالهاست با گفتمان خودی-غیر خودی، شیعه-سنی، انقلابی-غیر انقلابی و مشابه آن، با پر رنگ کردن اختلافات قومی و مذهبی ملت ایران را چند بخش کرده و کوشش...
۲۹ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور
نویسنده: سازمانهای جبهه ملی ایران خارج کشور

دانشجویان آمریکایی در اعتراض به ادامه نسل کشی فلسطینیان توسط اسرائیل دانشگاه ها را به تصرف خود در آوردند!

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

با شروع عملیات طوفان القصی توسط رزمندگان فلسطین در هفتم اکتبر پاییز گذشته و واکنش سبعانه و خشن ارتش اسرائیل در تنبیه دسته جمعی ساکنان نوار غزه مخالفت و اعتراض نیروهای مترقی از چهار گوشه جهان برعلیه دولت اسرائیل و پشتیبان آن آمریکا را برانگیخته است. از بدو درگیری فلسطنیان با نیروهای ارتش اسراییل و در ادامه جنبش جهانی بر علیه سیاست های نسل کشی فلسطینیان توسط دولت صیهونیست اسرائیل، دانشجویان دانشگاه های مختلف آمریکا همراه با نیروهای مترقی حمایت خود را از خواسته های بر حق فلسطین در سطح خیابان ها و میادین شهرهای آمریکا شروع کردند که همچنان ادامه دارد.

نخستین اعتراضات دانشجویی با آغاز عملیات نظامی و بمباران غزه، بدنبال حمایت ۳۳ گروه دانشجویی دانشگاه هاروارد در هماهنگی با دیگر فعالین دانشجویی دانشگاه های دیگر شکل گرفت. دو کمیته “همبستگی هاروارد با فلسطین” و گروه “دانشجویان فارغ التحصیل هاروارد برای فلسطین” فعالیت های ضد جنگ خود را سازمان دادند. در همبستگی با مبارزات مردم فلسطین سایر دانشگاه های امریکا از جورج واشنگتن، پرینستون، براون، کرنل، کلمبیا، یل، پنسیلوانیا، تگزاس به جمع دانشجویان معترض پیوستند. این اعتراضات از بدو جنگ غزه در بسیاری از دانشگاه ها ادامه داشته و دارد.

بدنبال این اعتراضات گسترده در چند دانشگاه امریکایی در پاییز سال گذشته روسای سه دانشگاه هاروارد، ام ای تی و پنسیلوانیا به جلسه استماع و بازجویی کنگره احضار شدند و سرانجام تحت بازجویی فاشیستی آنها روسای دانشگاه های پنسیلونیا و هاروارد مجبور به استعفا شدند.

پیگیری مبارزه مردم فلسطین برای احقاق حقوق خود و مقاومت آنان در برابر سیاست نسل کشی اسرائیل، افکار جهانی را از آنچه در غزه می گذرد آگاه کرده است. جنبش کنونی دانشجویان با حمایت بخش هایی از جامعه صلح‌دوست یهودیان نفوذ بیشتری یافته و بر اتهام یهودستیزی که دولت بایدن و مسئولین کنگره از آن استفاده میکنند، فائق آمده است.

تاریخ مبارزاتی دانشجویان دانشگاه های امریکا سنت دیرینه دارد. در اوج جنگ ویتنام در سال های دهه شصت و هفتاد میلادی جنبش دانشجویی گسترده، روشنفکران، فعالین مدنی و مخالفان جنگ توانست با حمایت وسیع مردم دولت حاکمه وقت را به خاتمه جنگ وا دارد.

دانشجویان مبارز امریکایی در دفاع از مردم فلسطین بعد از یک دوره طولانی خاموشی که سابقه اش تا مبارزات ضدجنگ ویتنام بر میگردد، بار دیگر به صحنه سیاست باز گشته‌اند و نسل جدید آنان که عمدتا ایده های ضد سرمایه داری را تبلیغ مینمایند خواهان خواسته های مشخصی است که با امیال و برنامۀ سیاست مداران و صاحبان ثروت در این کشور سازگاری ندارد.

در هفته های اخیر با ابتکار دانشجویان کلمبیا و بدنبال آن دانشگاه ییل در همبستگی با آوارگان فلسطینی مستقر در چادرهای امداد رسانی، به برپایی سمبولیک چادرهای مشابهی در محوطه دانشگاه های خود دست زدند و فعالیت های اعتراضی خود را به مرحله دیگری ارتقاء دادند. این عمل دانشجویان مورد حمایت و پشتیبانی اساتید دانشگاه قرار گرفت و بسیاری از آنها با برگزاری صفوف مجزا حمایت خود را از خواسته های دانشجویان ابراز داشتند. همبستگی اساتید دانشگاه ها با برپایی تحصن های دانشجویی در محوطه دانشگاه در اعتراض به سیاست نسل کشی اسرائیل خشم گروه های یهودی تبار طرفدار اسرائیل را برانگیخت و با ایجاد تشنج و درگیری با دانشجویان معترض و ادعاهای دروغین مدعی “یهودی سیتزی” تشکل های دانشجویی شدند و به نمایندگان کنگره امریکا شکایت کردند.

تجربه تلخ مبارزاتی دانشجویان امریکا زمامداران و صاحبان صنایع نظامی امریکا و دولت مداران و سیاست ورزان کمپانی های نفتی – نظامی را به تکاپو انداخته و به نمایندگی از آنان مایک جانسون رئیس کنگره امریکا از حزب جمهوریخواه همراه با تنی چند از نمایندگان پرو پا قرص طرفدار دولت اسراۀِیل راهی نیویورک شدند.

نماینده سرمایه داران امریکایی در کنگره به نمایندگی از طرف دولت در یک سخنرانی در مقر تحصن دانشجویان کلمبیا برای آنان خط ونشان کشید و دانشجویان را تهدید به مداخله نظامی توسط نیروهای ضد شورش نمود. پیرو لشکرکشی نیروهای گارد ملی بنا به درخواست شخصیت های جمهوریخواه و تنی چند از دمکرات ها موج خشونت و درگیری بین تظاهرکنندگان و نیروهای نظامی بالا گرفت و تعدادی از دانشجویان از دانشگاه های مختلف دستگیر و تحت نظارت پلیس درامدند . یورش پلیس ضد شورش به تجمعات دانشجویی سر فصل نوینی را در تاریخ سیاسی و اجتماعی جامعه امریکا رقم می زند.

انتخابات ریاست جمهوری امریکا در چند ماه آینده سیاست مداران دو جناح امریکا را به واکنش واداشته است. نسل جدید دانشجویان امریکایی بدرستی از سیاست های رژیم صیهونیستی اسرائیل و حامیان امریکایی آن و شرکت های تسلیحاتی که از تغذیه ماشین جنگی اسرائیل نفع می‌برند آگاه است. از همین رو در ادامه اعتراضات خود بر علیه جنگ خواسته های مشخصی را هم سر لوحه برنامه خود قرارداده است:

  • پایان دادن فوری جنگ غزه و توقف کشتار فلسطینیان.
  • توقف سرمایه گذاری دانشگاه در شرکت و بنیادهای اسرائیلی و یا انها که از اسرائیل حمایت می کنند.
  • قطع هر گونه ارتباط مالی و رانتیری با اسرائیل و شفافیت مالی دانشگاه.
  • بخشودگی کامل دانشجویان معترض از تمام عواقب فعالیت های آنان.

بر طبق آخرین گزارش ها دانشجویان بیش از ۶۵ دانشگاه ایالات متحده در تحصن در محوطه دانشگاه ها شرکت دارند و در تعدادی از این کمپ ها دانشگاه ها به برخی خواسته های دانشجویان نیز تسلیم شده اند. واقعیت اما انست که خواسته دانشجویان از ملاحظات محلی و صنفی فرا تر رفته و به خواسته های سیاسی برای اعمال فشار برای تمکین دولت مرکزی به خواست آتش بس فوری و پایدار ارتقاء یافته است.

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا ضمن اعلام حمایت کامل از مبارزه دانشجویان و استادان در تمامی دانشگاه های آمریکایی شرکت کننده در این جنبش، به مقاومت نسل نوین دانشجویی درود میفرستد و برای ایشان در شکستن فضای تاریک تحمیل شده و تا موفقیت نهایی پیروزی آرزو می‌کند.

سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت)-حوزه آمریکا

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ برابر با اول مه ۲۰۲۴

تاریخ انتشار : ۱۳ اردیبهشت, ۱۴۰۳ ۷:۵۸ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

2 Comments

  1. رضا کاویانی گفت:

    گزارش بسیار جالبی از یک واقعه تاریخی از مبارزات دانشجویان دانشگاه های آمریکا ست که به واقع، در سکوت مانده بودند و این، سر بر آوردن قدرتمند دانشجویان، بسار شیرین و غرور آفرین است و بی شک به مبارزات عدالت خواهان ملل مختلف، از جمله به مبارزات مردم تحت ستم حکومت مرتجع جمهوری اسلامی ، پیوند خواهد خورد . درود

  2. ملیحه گفت:

    بیانیه خوبی است. کاش همینجا از دانشجویان عدالتخواه ایرانی، از چپ و راست دعوت میشد تا به این مبارزه جهانی بپیوندند.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

استقلال و کارایی قوه قضائیه و حکم قطعی محکومیت حمید نوری

حمید نوری شگنجه گر محکوم به حبس ابد، در یک معامله سیاسی بین حکومت جمهوری اسلامی و دولت سوئد، آزاد و به ایران برگشته و مورد استقبال مقامات رژیم قرار گرفت. این اولین معامله سیاسی بین حکومت ها و دولت ها نبوده و نخواهد بود…

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

آزادی حمید نوری لکهٔ ننگی بر دامن مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر است!

این نخستین بار نیست که مدعیان دروغین دفاع از حقوق بشر، با پشت کردن به تمام موازین ادعایی خود دست به اقداماتی این چنینی می‌زنند. این اقدام دولت سوئد ارزش اقدام تاریخی دستگاه قضاییهٔ سوئد را کاهش نمی‌دهد. محاکمه حمید نوری و محکومیت قطعی او نقش استقلال قوه قضائیه مستقل و کارآمد را به نمایش گذاشت و ثابت نمود که قوۀ قضاییه به عنوان شاخک حسی جامعه برای استقرار حاکمیت قانون، آلت دست دولت‌ها نخواهد شد. اسناد مکتوب این محاکمه، محکومیت حمید نوری و رد استیناف او از سوی دستگاه قضایی سوئد، سند ننگی است تاریخی بر پیشانی جمهوری اسلامی به‌مثابه آمر آن جنایات.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

توقف ساخت وساز در پارک لاله توسط شورای شهر تهران

کارگرکُشی در معادن: دو کارگر معدن شازند اراک پس از چهار روز هنوز زیر آوار سنگ هستند

چگونه می‌توان از چرخه‌ی خشونت در خاورمیانه رهایی یافت

همه کارت‌ها سوختند

آه… ماندانا!

شوق وزیدن