پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۶

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۶

افزایش شایعات درباره سلامت رهبری؛ نگرانی از حوادث پیش بینی نشده رو به فزونی ست

شایعاتی درباره حاد شدن وضعیت سلامت رهبر جمهوری اسلامی ایران در چند روز گذشته بر روی اینترنت منتشر شده است. خبر کسالت آیت الله خامنه ای در ابتدا توسط سایت "پیک نت" منتشر شد و به فاصله کوتاهی پس از آن توسط "مایکل لدین" مشاور سابق شورای امنیت ملی آمریکا و پژوهشگر درباره مسایل ایران تایید شد

سایت پیک نت که گفته می شود وابسته به حزب توده ایران است، در خبری که روز ۲۱ مهرماه متشر کرد از “احضار سه پزشک” در “شنبه شب گذشته” به بیت رهبری خبر می دهد. به ادعای پیک نت “کار معاینه نزدیک به یکساعت بطول انجامیده و متعاقب آن، هر سه پزشک توصیه کرده اند تمام ملاقات های حکومتی بیمار قطع شود و تنها اهل خانه برای امور شخصی و خانوادگی با وی در تماس باشند.” پیک نت نام سه پزشک معالج آیت الله خامنه ای را به ترتیب “دکتر نقی علیمرادی، دکتر حسین آل شمس و پرفسور شهاب الدین مراغه ای” اعلام کرده است. جستجوهای خبرنگار جرس برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این سه تن نتیجه ای نداشت و جالب آن که نام آن ها در دایرکتوری پزشکان ایرانی نیز موجود نیست. به هر حال شایعه کسالت رهبر جمهوری اسلامی ایران آنقدر داغ بود که حتی در بازار تهران نیز پیچیده شود. پس از آن بود که مایکل لدین یکی از مخالفان سرسخت حکومت ایران و از نظریه پردازان سرشناس جریان فکری نو محافظه کاران در آمریکا در سایت خبری تحلیلی “pajamasMEDIA” خبر کسالت رهبری جمهوری اسلامی ایران را تایید کرد و حتی مدعی شد که او به کما فرو رفته است. لدین با اشاره به این که شایعه کسالت آیت الله خامنه ای از روز یکشنبه در اینترنت منتشر شده است، ادعا کرد که او خبرش را از منبعی موثق که “در جایی قرار دارد که این چیزها را می داند” به دست آورده است. لدین در دی ماه سال ۸۵ هم ادعا کرده بود که رهبر جمهوری اسلامی فوت کرده است. اما او این بار با اشاره به خبر غلطی که در آن موقع داده بود، تاکید می کند که منبع خبرش این بار “عالی” و قابل اعتماد است. بنا به ادعای لدین “بعدازظهر روز دوشنبه گذشته حوالی ساعت ۱۴:۱۵ به وقت تهران غش می کند و به کلینیک مخصوصش منتقل می شود. از آن هنگام به غیر از پسر و دکترهای او کس دیگری اجازه نزدیک شدن به او را نداشته است.” لدین در ادامه اضافه می کند که از روز دوشنبه تا وقتی که او این خبر را نوشته، “بیش از ۲۴ ساعت است که آیت الله خامنه ای در کما فرورفته است.” گفتنی است لدین که پیش از این مشاور شورای امنیت ملی آمریکا بوده، از جمله مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی است که در دولت بوش حتی طرح تجزیه ایران را نیز پیشنهاد کرده بود. او همچنین پیشنهاد کرده بود که از طریق آشوب های قومی می توان جمهوری اسلامی را ازهم فروپاشاند.

به گزارش خبرنگار جرس شایعات درباره سلامت جسمانی رهبر جمهوری اسلامی ایران، بیش از ۱۵ سال است که شنیده می شود، این شایعات عموما حکایت از آن دارد که آیت الله خامنه ای از نوعی بیماری سرطان رنج می برد، اما درباره نوع این سرطان ادعاهای مختلفی منتشر شده است، برخی آن را سرطان لنفاوی و برخی سرطان پروستات، سرطان ریه و یا هر دو ذکر کرده اند. به هر حال هیج خبر موثقی درباره این که اصلا رهبر جمهوری اسلامی مبتلا به چنین بیماری هایی باشد در دست نیست.

در دی ماه سال ۱۳۸۵ نیز اخباری در سایت های اینترنتی منتشر شد که که آیت الله خامنه ای فوت کرده است. این شایعات زمانی قوت گرفت که بر خلاف روال معمول، رهبر جمهوری اسلامی از حضور در مراسم روز عید قربان خودداری کرد . این همان زمانی است که مایکل لدین نیز خبر از فوت رهبر جمهوری اسلامی داد. نکته جالب در آن سال اما این بود که برای اولین بار به طور رسمی این خبر از سوی منابع متعدد رژیم تکذیب شد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در آن زمان و در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت که “رهبر ایران در صحت و سلامت است” و افزود “ما برای او آرزوی طول عمر داریم.” محمد جواد ظریف، نماینده وقت ایران در سازمان ملل نیز به خبرگزاری ها گفت که این خبر نادرست است. در همان زمان خبرگزاری فارس نیز در گزارشی تحلیلی با اشاره به انتشار شایعه بیماری سرطان رهبر جمهوری اسلامی توضیح داد: “آیت الله خامنه ای مدتی است دچار سرماخوردگی نسبتاً شدید شدهاند که آثار آن در صدای ایشان در آخرین دیدار نیز نمایان بود و به همین خاطر مقداری از برنامه های ایشان با توصیه پزشکان کاسته شد.”

واقعیت این است که بر خلاف جوامع دارای فضای خبری باز، هیچ اطلاعات دقیق پزشکی درباره رهبران جوامع بسته در دسترس نیست. شاه سابق ایران سالها خبر سرطان خود را پنهان می کرد و گفته می شود حتی همسر او و یا سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) نیز تا مدتها از آن اطلاع نداشتند. اخبار مختلفی درباره سلامتی کیم جونگ ایل دیکتاتور کره شمالی به کرات منتشر می شود و درباره فیدل کاسترو نیز سالها شایعه بستری شدن او در بیمارستان شنیده می شد تا آن که بالاخره این اخبار تایید شد و او قدرت را در کوبا به برادرش تفویض کرد. آیت الله خامنه ای که به تازگی هفتادمین سال تولد خود را پشت سر گذاشته به هر حال در سنی است که احتمال کسالت در آن بیشتر است.

اطلاعات محدود درباره وضعیت پزشکی رهبر جمهوری اسلامی ایران در نامه ای که اخیرا از سوی دکتر “پیام فاضل” خطاب به او منتشر شد، قابل یافتن است. پدر پیام یعنی دکتر “هوشنگ فاضل” دندانپزشک معتمد آیت الله خامنه ای است. او پیش از این مدتی نیز سرپرست وزارت بهداشت و درمان بوده است. همچنین عموی پیام یعنی دکتر “ایرج فاضل” نیز از دیگر مشاوران پزشکی رهبر جمهوری اسلامی لست. او کسی است که پس از حادثه سوء قصد به آیت الله خامنه ای جان او را از مرگ حتمی نجات داد. دکتر ایرج فاضل نیز مدتی وزیر بهداشت بوده است. او هم اکنون از منتقدان عملکرد رژیم در وقایع پس از انتخابات به شمار می رود و حتی با صدور اطلاعیه شدیداللحنی به اوضاع پیش آمده اعتراض کرد و خواستار آزادی زندانیان و توقف روند سرکوب شد. بنابراین دور از ذهن نیست که دیگر از جمله پزشکان نزدیک به آیت الله خامنه ای نباشد. آنچنان که دکتر پیام فاضل در نامه سرگشاده خود نوشته، رهبر جمهوری اسلامی از زمان مجروح شدن در ابتدای دهه شصت تاکنون از دندان های مصنوعی استفاده می کند.

همزمان با انتشار شایعات مجدد درباره کسالت رهبر جمهوری اسلامی به نظر می رسد که کمتر کسی از این وضعیت خشنود است. حتی گروه های مخالف رژیم جمهوری اسلامی نیز نگران حوادث پیش بینی نشده ای هستند که در صورت فوت آیت الله خامنه ای گریبانگیر ایران خواهد شد. بحران جانشینی در چنین وضعیت بغرنجی احتمال آن را دارد که وضعیت داخلی کشور را دستخوش بی ثباتی کند و موقعیت منطقه ای این کشور را نیز با خطر مواجه سازد. همچنین برخی نگران آن هستند که در این صورت قدرت به طور کامل و آشکارا در اختیار سپاه قرار بگیرد. در کنار این نگرانی ها برخی صاحبنظران نیز تاکید کردند که جنبش سبز ذاتا آرزوی مرگ هیچ کسی را ندارد. محسن مخملباف اخیرا در بیانیه ای که در واکنش به صدور حکم اعدام برای برخی از متهمان حوادث پس از انتخابات صادر شده بود نوشته است: ” ما امیدواریم روح گاندی و ماندلا که از خصایل جنبش سبز است بر همه ایران، حتی ایران استبدادی سایه بیندازد.”

تاریخ انتشار : ۲۳ مهر, ۱۳۸۸ ۹:۵۱ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار بازداشت‌شده، باید علنی برگزار شود!

بازداشت وکیفر خواست علیه الهه محمدی و نیلوفر حامدی فاقد وجهه قانونی است. کیفر خواست مملو از اتهاماتی است که هیچگونه پیوند و ارتباطی با موضوع پوشش اعتراضات ندارد. اگرپوشش خبری این دو، حتی نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام بوده باشد، بازداشت نه ماهه آنان فاقد هرگونه دلیل حقوقی است، زیرا که قانونگذار برای این گونه جرائم، حداکثر یک ماه بازداشت موقت و قابل تمدید برای یک ماه دیگر درنظر گرفته است

مطالعه »
یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
آخرین مطالب

در باب اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی ایران…

همانطوری که در دوران قرون وسطی و قبل از انقلاب علمی صنعتی، فلسفی و اجتماعی رنسانس در اروپا، کلیسای کاتولیلک به عنوان قدرت بلامنازع حاکمه اقتصادی و سیاسی بوده و میدان داری میکرد، روحانیت اسلام، خصوصا اسلام شیعه طی چند صد سال اخیردر ایران نیر پرچمدار ایدئولوژی اسلامی بوده و همزمان با همگامی و پشتیبانی از قدرتمداری پادشاهان دوران خویش، با هدف استقرار حاکمیت قدرتمداری اسلامی با پادشاهان زمان خویش در حال رقابت بودند.

یاد رفیق ما جابر فرجاد گرامی باد!

شورای سردبیری نشریه کار درگذشت رفیق جابر فرجاد را به تمامی بازماندگان و بویژه رفقای فدایی او تسلیت میگوید و یاد رفیق جابر را گرامی و زنده می‌دارد.

بازگشت

درسال گشت خاموشی محمود اعتمادزاده (م. ا. به آذین)، دگراندیشی فرهیخته و چهرهٔ برجستهٔ ادبیات معاصر ایران، نگارشی از او پیش کشتان. امید آنکه در مسیر یادهای پُر فراز و نشیب زندگی او، تصویری ماندگار در اندیشه بجا گذارد. (شهلا اعتماد زاده)

یادداشت

از زندان به پارلمان؟ چرا در ایران امکان ندارد!

کان آتالای که اولین نامزد حزب کارگران ترکیه در منطقه زلزله زده هاتای بود به عنوان نماینده پارلمان انتخاب می شود و بر طبق قوانین ترکیه پس از نهایی شدن نتایج انتخابات از زندان آزاد خواهد شد تا به خدمت در پارلمان بپردازد.

مطالعه »
بیانیه ها

حمله به مرزبانی سراوان و ترور مرزبانان را محکوم مى‌کنیم!

ما از مرزبانان جان‌باختهٔ میهن یاد می‌کنیم. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن هم‌دردى با خانواده‌هاى جان‌باختگان و مردم ایران این اقدام تروریستى را شدیداً محکوم مى‌کند.

مطالعه »
پيام ها

حمله به مرزبانی سراوان و ترور مرزبانان را محکوم مى‌کنیم!

ما از مرزبانان جان‌باختهٔ میهن یاد می‌کنیم. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن هم‌دردى با خانواده‌هاى جان‌باختگان و مردم ایران این اقدام تروریستى را شدیداً محکوم مى‌کند.

مطالعه »
بیانیه ها

حمله به مرزبانی سراوان و ترور مرزبانان را محکوم مى‌کنیم!

ما از مرزبانان جان‌باختهٔ میهن یاد می‌کنیم. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) ضمن هم‌دردى با خانواده‌هاى جان‌باختگان و مردم ایران این اقدام تروریستى را شدیداً محکوم مى‌کند.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

در باب اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی ایران…

یاد رفیق ما جابر فرجاد گرامی باد!

بررسی سند سیاسی ارائه شده به کنگره سوم حزب چپ!

دوازدهمین جلسه دادگاه استیناف حمید نوری در استکهلم برگزار شد!

متنفرم از جنگ…