پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۱

پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۱

دختر تهیدست
دختری خرد، بمهمانی رفت، در صف دخترکی چند، خزید، آن یک افکند بر ابروی گره، وین یکی جامه بیکسوی کشید، این یکی، وصلهٔ زانوش نمود، وان، به پیراهن تنگش خندید
۲۴ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: پروین اعتصامی
نویسنده: پروین اعتصامی
نامه سرگشاده به دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد: همکاری با ایران را به توقف اعدام‌های مواد مخدر مشروط کنید!
ایران یکی از کشورهای عمده ترانزیت مواد‌ مخدر به اروپاست و برای محدود کردن ورود مواد مخدر از طریق مرزهای ایران به اروپا، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم...
۲۳ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمان حقوق بشر ایران
نویسنده: سازمان حقوق بشر ایران
پروندۀ شنیداری نشست سوم فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت
نشست سوم فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت روز یکشنبه ۱۳ خرداد ١۴٠۳ (۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی) در تالار مجازی در سامانۀ Zoom برگزار شد. دستور نشست بحث...
۲۳ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه سازمان‌دهی تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت
نویسنده: گروه سازمان‌دهی تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت
حاتم اوزدمیر؛ شهروند ترکیه محکوم به اعدام در ایران-  بدون دادرسی بی‌طرفانه و خدمات کنسولی
حاتم اوزدمیر، شهروند کشور ترکیه و عضو حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) که در حال حاضر در زندان مرکزی ارومیه در حبس به سر می‌برد، بار دیگر از سوی...
۲۳ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمان حقوق بشر ایران
نویسنده: سازمان حقوق بشر ایران
کودکان کار: کودکانی که کودکی را در نبرد با فقر از دست میدهند
دوازده  ژوئن، روز جهانی منع کار کودکان است؛ کودکانی که کودکی‌های‌شان در سر چهار‌راه‌ها یا در کارگاه‌های زیرزمینی از بین می‌رود و هیچ فرصتی برای کودکی کردن ندارند‌..
۲۳ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)
بیایید به تعهدات خود عمل کنیم: به کار کودکان پایان دهیم!
اگر چه در طول زمان پیشرفت زیادی در کاهش کار کودکان حاصل شده، ولی در سال‌های اخیر شاهد معکوس شدن روندهای جهانی در همین رابطه بوده‌ ایم
۲۲ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: سازمان بین‌المللی کار
نویسنده: سازمان بین‌المللی کار
نگر به لاله و طبعِ بهارِ رنگ‌پذیر ...
نگر به لاله و طبعِ بهارِ رنگ‌پذیر، یکی به رنگِ عقیق و دگر به بویِ عبیر، چو جعد زلف بتان شاخ‌های بید و خَوید، یکی همه زره است و دگر...
۲۲ خرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: عنصری بلخی
نویسنده: عنصری بلخی

حسین شریعتمداری زبان گویای آیت الله خامنه ای؛ رد طرح آشتی ملی به نیابت از رهبری

مدیرمسئول روزنامه کیهان، زبان گویای رهبر جمهوری اسلامی و سخنگوی اوست. او تنها کسی است که بدون ترس، عالی ترین مقامات نظام جمهوری اسلامی و حتی مقربان بیت رهبری را نیز به موقع انجام کار خطا،به زعم خودش، سرزنش کرده است

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، طرح برخی از چهره های معتدل جناح راست را که به دنبال راه برون رفتی از وضعیت کنونی می گشتند، رد کرد. این چهره ها طرحی را پیشنهاد کرده بودند که از آن با عناوین “شورای برون رفت از شرایط کنونی”، “شورای حکمیت”، “شورای حل اختلاف” و یا “طرح وحدت ملی” و “طرح آشتی ملی” یاد می شد. شریعتمداری چهره های شاخص جناح راست را متهم کرده است که ناخواسته “قصد ادامه کودتای مخملی نافرجام” را دارند. شریعتمداری در لفافه از این افراد پرسیده است که شما چه کاره هستید که چنین طرحی را ارائه می کنید و به صراحت اعلام کرده که نه تنها امکان هیچ گونه سازشی در قبال چهره های شاخص جنبش سبز – یعنی موسوی، کروبی و خاتمی – وجود ندارد، بلکه آنان باید در دستگاه قضایی محاکمه و مجازات شوند.

اشاره شریعتمداری به سه چهره شاخصی بر می گردد که در طول دو ماه گذشته پیشنهاداتی را برای برون رفت از وضعیت کنونی و با هدف نوعی مصالحه عنوان کرده بودند. اولین نفر آیت الله مهدوی کنی، دبیر جامعه روحانیت مبارز تهران بود که پیشنهاد میانجیگیری را مطرح کرد. آخرین فرد نیز حبیب الله عسگراولادی، چهره شاخص جناح راست سنتی و دبیرکل سابق حزب موتلفه اسلامی بود. عسگراولادی که عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز هست، فاش کرد که “به همراه تعدادی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه ای با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی” به طرحی برای برون رفت از وضعیت فعلی رسیده اند. هاشمی رفسنجانی پیشتر و در اجلاس خبرگان نیز از تدوین چنین طرحی خبر داده بود. عسگراولادی اما مهمترین نکته طرح را به صورت تلویحی فاش کرد و آن این است که آیت الله خامنه ای پای پیش بگذارد و به نوعی از سران اصلاح طلب دلجویی کند: “ما میخواهیم این افراد تنها با نظام و ولایت آشتی کنند و نه اینکه گروه های مخالف چهره یکدیگر را ببوسند… به این نتیجه رسیدیم تنها در این باره یک نفر میتواند صحبت کند و آن نیز مقام معظم رهبری است.”

رهبر جمهوری اسلامی ایران، نه تنها این طرح را قاطعانه رد کرده، بلکه پیشنهادکنندگان آن را نیز به آرامی نواخته است و از آنان خواسته که از دخالت در این موضوع بپرهیزند. وظیفه اعلام رد این پیشنهاد بر عهده حسین شریعتمداری گذاشته شده است که نماینده آیت الله خامنه ای در روزنامه کیهان است. حسین شریعتمداری در پاسخ به پیشنهادکنندگان طرح شورای برون رفت از شرایط کنونی، آنان را به “ادامه کودتای مخملی نافرجام” متهم کرده و مدعی شده که افرادی نظیر آیت الله مهدوی کنی و حبیب الله عسگراولادی “همان ساز بد صدای سران جنبش سبز را با نوای به ظاهر خوشایند دیگری می نوازند!” شریعتمداری در یادداشت شدیداللحنی که منتشر کرده، افزوده: “چرا نباید صدور حکم دراین باره به مرجع قانونی آن یعنی دستگاه قضایی سپرده شود؟! اگر سران فتنه و دیگر عوامل وابسته به آنها گناهکار نیستند، که دستگاه قضایی کشور حکم بر برائت آنان صادر می کند و اگر گناهکارند – که هستند و جنایات فراوانی مرتکب شده اند – باز هم مجازات مجرمان وظیفه دستگاه قضایی است نه فلان شورا.”

مدیرمسئول روزنامه کیهان، زبان گویای رهبر جمهوری اسلامی و سخنگوی اوست. او تنها کسی است که بدون ترس، عالی ترین مقامات نظام جمهوری اسلامی و حتی مقربان بیت رهبری را نیز به موقع انجام کار خطا،به زعم خودش، سرزنش کرده است. این اتفاق حتی در مورد شخص احمدی نژاد نیز افتاده و او نیز مصون از توبیخ شریعتمداری نبوده است. هنگامی که احمدی نژاد، عوضعلی کردان را به عنوان وزیر پیشنهادی کشور به مجلس معرفی کرد، در دفاع از او مدعی شد که رهبر جمهوری اسلامی با انتخاب کردان موافق بوده است: “ویژگیها و سوابق را برای ایشان گفتم. ایشان نیز موافقت کردند و فرمودند بروید برای رأی آوری آنها تلاش کنید.”

حسین شریعتمداری بلافاصله در صدد تکذیب نقل قول احمدی نژاد از آیت الله خامنه ای برآمد و آن را “مخدوش و غیرواقعی” اعلام نمود. او اعلام کرد که “اطلاع دقیق و موثق” از اظهارنظر رهبر جمهوری اسلامی دارد و سپس همانند فردی که آنچنان به رهبر نزدیک است که معنی و تفسیر درست لغات و عبارات مورد استفاده او را می داند، افزود:”معمولا حضرت آقا در اینگونه موارد، سه نوع نظر میدهند.”موافقت”،”مخالفت” و یا “مخالفتی ندارم”. و بدیهی است که این سه نوع نظر کاملا با یکدیگر متفاوت بوده و هر یک مفهوم خاص و جداگانه ای دارند.”

یک روزنامه نگار برجسته ایرانی درباره نقش شریعتمداری به عنوان سخنگوی رهبر جمهوری اسلامی چنین می گوید:”موضوع بسیار ساده است. معمولا چهره های سرشناس که روزنامه ای در اختیار دارند، از توان نویسنده ای حرفه ای نیز جهت ابراز آرا و عقاید خود استفاده می کنند. به عنوان مثال یکی از اتهامات محمد قوچانی، سردبیر روزنامه اعتماد ملی که هم اکنون در زندان به سر می برد این است که بیانیه ها و نامه های مهدی کروبی را انشا کرده است. یا به عنوان مثال مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی همچنان موثق ترین منبع درباره اعلام نظرات هاشمی رفسنجانی است. رهبر جمهوری اسلامی نیز تریبون اختصاصی خودش را دارد و آن روزنامه کیهان است و حسین شریعتمداری نظریاتی که آیت الله خامنه ای به هر دلیل صلاح نمی داند و یا حتی در شان خود نمی داند که به صراحت اعلام کند را منعکس می کند.”

شریعتمداری و روزنامه او نه تنها جسارتی مثال زدنی در انتقاد از چهره های قدرتمند و سرشناس نظام دارد که از مصونیتی پولادین نیز در این زمینه برخوردار است. یکشنبه ۱۹ مهرماه پس از گذشت بیش از ۱۰ سال او در دادگاهی حاضر شد تا به شکایات متعددی که صالح نیکبخت، یکی از وکلای شاکیان، تعداد آنها را بیش از ۴۰ مورد می دانست، پاسخ دهد. نکته جالب این بود که به گفته آقای نیکبخت “حتی به شکایت دادستان کل کشور از شریعتمداری که ۹ سال پیش طرح شده نیز تا کنون رسیدگی نشده بود.” اصلاح طلبان تاکنون بارها و بارها درباره پشتوانه گرم و استوار حسین شریعتمداری برای ایراد اتهامات و حمله به گروه ها و اشخاص مختلف سخن گفته اند. اما اذعان به قدرت شریعتمداری تنها مختص آنان نیست. عوضعلی کردان در نامه ای خطاب به شریعتمداری از او با عنوان “فردی که از همه امور مطلع است” و “این اجازه را همواره برای خود قائل است تا دیگران را به هر اتهامی منتسب کند” نام می برد.

شریعتمداری ابایی از این که نزدیکی خود را به رهبر جمهوری اسلامی ایران نشان دهد، ندارد. روزنامه کیهان تنها روزنامه ای است که می تواند حتی به صراحت از مراجع تقلید نیز انتقاد کند و در عین حال موضوعات مورد انتقاد مراجع تقلید را پوشش ندهد. در حالی که مراجع تقلید سنتی همچون آیت الله صافی گلپایگانی و جوادی آملی از سپرده شدن کار اجرایی و وزارت زنان انتقاد کرده اند، چنین موضوعی در روزنامه کیهان بازتابی نداشته است. این در حالی است که عصمت باروتی، همسر حسین شریعتمداری، خود یکی از معاونین زنی بود که در دولت قبلی احمدی نژاد به کار گرفته شد. بدین ترتیب می توان چنین برداشت کرد که رهبر جمهوری اسلامی مخالفتی با تصدی پست های اجرایی توسط زنان ندارد و گرنه شریعتمداری به آن واکنش نشان می داد. حتی سخنگوی شورای نگهبان که اعضای آن منصوب آیت الله خامنه ای هستند نیز پیش از انتخابات اخیر ریاست جمهوری اعلام کرد که ممانعتی در ریاست جمهوری زنان نمی بیند.

با واکنش شدیدی که حسین شریعتمداری نسبت به رد تلاش هایی برای آشتی ولایت و سران اصلاحات نشان داده، می توان پیش بینی کرد که آیت الله خامنه ای به دنبال فرصتی مناسب جهت محاکمه این افراد می گردد. شریعتمداری در یادداشت خود تاکید می کند که اگر “درایت برخاسته از نگاه ملکوتی رهبرمعظم انقلاب نبود، سران اصلاحات که او از آنان با عنوان سران فتنه نام می برد، پیروز شده بودند. یک تحلیلگر مسایل ایران در این باره می گوید: رهبر جمهوری اسلامی ممکن است کتاب ماکیاولی را نخوانده باشد، اما دقیقا بر اساس توصیه او عمل می کند: “در میانه جنگ، عطوفت نسبت به دشمن تنها موجب باختن می شود.”

تاریخ انتشار : ۳۰ مهر, ۱۳۸۸ ۸:۰۵ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آن‌چه در هفته ۱۳ – ۲۰ خرداد گذشت

در ایران شعله تنوری به‌نام انتخابات روشن شده است. در یک چشم به‌هم زدن هشتاد نفر خود را نامزد جایگاه نفر دوم حکومت کردند. زان میان آقای احمدی‌نژاد و تنی چند از دستیارانش. و، هشت ماه است که اسرائیل به کشتار فلسطینیان می‌تازد. اسرائیل نتانیاهو در این هشت ماه با فلسطینیان و غزه آن کرده است که روزی، ۷۹ سال پیشتر؛ امریکا با هیروشیما و ناکازاکی کرد.

مطالعه »
یادداشت

انتخابات ۸ تیر و اعتلای نقش جبهه اصلاحات

انتخابات ۸ تیر در حساس ترین لحظات از عمر ۸۰ ساله خاورمیانه برگذار می شود و نتیجه آن قطعا نه فقط بر جایگاه ایران و بر سرنوشت مردم، که بر اوضاع منطقه و جهان، تاثیر گذار است. جای تاسف بسیار است که در این لحظات حساس جای زخم های به جا مانده بر قلب و روح بخش عمده ای از شهروندان ایران چنان عمیق، و جای تمایل حاکمیت به درمان این زخم ها چنان خالی است که بیگمان در ۸ تیر یکی از بی رمق ترین انتخابات ها در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد شد.

مطالعه »
بیانیه ها

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در روز ۸ تیر ۱۴۰۳ مردم درپی تغییرات بنیادین، حکومت درپی تداوم استبداد!

اگر اندیشۀ راهنمای حکومت منافع مردم و کشور می‌بود، انتخابات ۸ تیر می توانست گامی بسیار بزرگ در جهت کاهش چشمگیر نارضایی‌ها و نومیدی‌ها در جامعه باشد؛ در چنین حالتی می‌توانست شرایط موجود برای غلبه بر بحران‌های اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و تنش‌های چندین دهساله مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

دختر تهیدست

نامه سرگشاده به دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد: همکاری با ایران را به توقف اعدام‌های مواد مخدر مشروط کنید!

پروندۀ شنیداری نشست سوم فرایند تدوین اصول و محورهای حداقلی برای حکومت

حاتم اوزدمیر؛ شهروند ترکیه محکوم به اعدام در ایران-  بدون دادرسی بی‌طرفانه و خدمات کنسولی

کودکان کار: کودکانی که کودکی را در نبرد با فقر از دست میدهند

بیایید به تعهدات خود عمل کنیم: به کار کودکان پایان دهیم!