جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۴

جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۴

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی
تاریخ مبارزات مردمان در گوشه گوشه جهان همواره تجلی‌گاه نقش هنرمندان در روندهای تاربخی و گذرگاه‌های مهم آن بوده است. در مقاطعی از تاربخ سیر تحولات را با تغییرات شگرف...
۲۸ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
استعارۀ مرغ و پاهایش
نقطه مشترک حکومت‌های غیردمکراتیک، دیکتاتوری و یا تمامیت‌خواه با جریان‌های برانداز، سرنگونی‌طلب و یا انقلابی در این است که برای هر دوی آنها "مرغ یک پا دارد"! برای اصلاح‌طلبان مذهبی...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سعید مقیسەای
نویسنده: سعید مقیسەای
در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک
سرخوردگی از اپوزیسیون، به‌ویژه؛ خارج کشور و سرکوب شدید و شکستن مقاومت مردم و تحمیل اختناق برجامعه که امید به بروز هر جنبش اعتراضی را به یاس تبدیل کرده است،...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: کامران
نویسنده: کامران
محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا
از دولت ایتالیا درخواست می‌نماییم، از مسیرهای ارتباطات دیپلماتیک خود برای درخواست لغو فوری و بدون قید و شرط حکم اعدام شریفه محمدی و آزادی بی‌قید و شرط کلیۀ معترضین...
۲۷ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
نویسنده: سه سندیکای کارگری ایتالیا
پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک
جامعه‌ی معاصر ایرانی‌ به وقت خود بهره‌گیری از «فرصت‌»های درون نظام را آزموده و نتیجه‌ی آزمون خود را که مبین سترونی آن بود، ثبت حافظه‌‌اش کرده است. ارزش روی‌کرد جامعه...
۲۶ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: بهزاد کریمی
نویسنده: بهزاد کریمی
مرگ در «منطقۀ امن»
اسکات اندرسون، معاون هماهنگ کننده «اونراوا»( آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک) گفت در بیمارستان «ناصر» شاهد «بعضی از وحشتناک‌ترین صحنه هایی بودم که در ۹...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: برگردان: پروین همتی
نویسنده: برگردان: پروین همتی
به یاد سیمین بهبهانی، شاعری مبارز و مدافع حقوق زنان!
سیمین بهبهانی، با زبانی صریح و بی‌پرده، از دردها و رنج‌های زنان جامعه‌اش سخن می‌گفت و همواره می‌کوشید که ادبیات و هنرش را برای آشکار کردن دردها ی جامعه و...
۲۵ تیر, ۱۴۰۳
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)
نویسنده: گروه کار زنان سازمان فداییان خلق ایران ( اکثریت)

خواهر محمد داوری: برادر جانبازم از هیچ حقوقی در زندان برخوردار نیست

خواهر محمد داوری که بعد از دو سال سکوت خود را می شکند با تاکید بر بی خبری از وضعیت برادرش می گوید: " در حال حاضر هیچ راه تماسی با وی نداریم به همین علت اطلاعی هم از وضعیتش نداریم. خبر اعتصاب غذا را هم از رسانه ها پیگیر بودیم. خانواده ها نگران هستند. درست نیست بعد از چقدر سفارش و دوندگی آیا یک ملاقات حضوری بدهند یا ندهند؟ مادرم خیلی ناراحت است و یکسره اسم محمد را می آورد و می گوید پسرم جانباز است اما حالا باید در زندان باشد."

در حالیکه پنج روز از پایان اعتصاب دوازده زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین می گذرد اما هنوز بسیاری از خانواده ها اطلاعی از وضعیت عزیزان دربند خود ندارند. خواهر محمد داوری که بعد از دو سال سکوت خود را می شکند با تاکید بر بی خبری از وضعیت برادرش می گوید: ” در حال حاضر هیچ راه تماسی با وی نداریم به همین علت اطلاعی هم از وضعیتش نداریم. خبر اعتصاب غذا را هم از رسانه ها پیگیر بودیم. خانواده ها نگران هستند. درست نیست بعد از چقدر سفارش و دوندگی آیا یک ملاقات حضوری بدهند یا ندهند؟ مادرم خیلی ناراحت است و یکسره اسم محمد را می آورد و می گوید پسرم جانباز است اما حالا باید در زندان باشد.”

لازم به یادآوری است دوازده تن از زندانیان سیاسی در اعتراض به شهادت هدی صابر و هاله سحابی از روز بیست و هشتم خرداد دست به اعتصاب غذا زدند. اما پس از پیامهای متعدد شخصیتهای سیاسی و مذهبی مبنی بر وجوب شکستن اعتصاب و نگرانی گسترده خانواده های مظلوم آنها، این زندانیان با صدور بیانیه ای به اعتصاب خود پایان دادند. در بخشی از این بیانیه آمده است: ” اعتصاب غذای ما یک اقدام جمعی اعتراضی علیه بی تدبیری، کبر و دروغگویی نهادینه شده در بخش هایی از حاکمیت کشور بود. رفتار مسوولان در طی این مدت و در جریان احضار ما به مراجع قضایی نشانه ای روشن از بی مسوولیتی و عدم پاسخگویی و البته نا کارآمدی و ضعف دستگاه قضایی کشور است. جریانات اخیر بار دیگر آزمونی بود تا نشان دهد که جان انسان و حیات یک زندانی تا چه حد در نظر مسوولان و مقامات قضایی و امنیتی بی ارزش و فاقد اهمیت است. بدون شک پایان اعتصاب غذا پایانی بر اعتراض های مدنی نسبت به نقض حقوق بشر و مظالم صورت گرفته نخواهد بود و اعتراض مردم سبز ایران تا دستیابی کامل به حقوق و آزادی های فردی و اجتماعی خود ادامه خواهد داشت…”

بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی،عمادالدین باقی، عماد بهاور، قربان بهزادیان نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض الله عرب سرخی، ابوالفضل قدیانی، محمد جواد مظفر، محمدرضا مقیسه،عبدالله مومنی از اعتصاب کنندگان بودند که بعد از آزادی عمادالدین باقی و مرخصی محمد جواد مظفر، دو زندانی دیگر محسن امین زاده و مهدی کریمیان اقبال به جمع اعتصاب کنندگان پیوستند. این در حالی است که در طی مدت اعتصاب بسیاری از آنان این زندانیان بعلت وخامت وضعیت جسمی به بیمارستان و بهداری منتقل شدند.

محمود داوری، معلم ۳۶ ساله و سردبیر سایت سحام نیوز (ارگان خبری حزب اعتماد ملی)، که از ۱۷ شهریور ماه سال گذشته در بازداشت به سر میبرد، در فاش کردن شکنجه ها و تجاوزهای بازداشتگاه کهریزک نقشی مهم داشت. مهدی کروبی به دنبال بازداشت او فشار برای اعترافات تلویزیونی، در نامهای به دادستان تهران، مسئولیت تمام اسناد و فیلمهایی را که به عنوان مستندات وجود شکنجه و تجاوز جنسی در زندانهای ایران ارائه کرده بود بر عهده گرفت و محمد داوری را تنها فیلمبردار مصاحبهها عنوان کرد و گفت او هیج نقش دیگری در این ماجرا نداشته است.

 

داوری به اتهام “اقدام به تبانی علیه نظام” به پنج سال زندان محکوم شده و در زندان به سر می برد. مادر وی چندی پیش در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل از شکنجه پسرش در زندان خبر داده بود.

داوری که معلم و از مجروحان جنگ ایران و عراق بوده و از ناحیه پا و چشم دچار معلولیت جنگی می باشد، طی ماههای زندان – که هشت ماه آن سلول انفرادی بوده – از داشتن مرخصی نیز محروم بوده است.

متن گفتگوی “جرس” با مدینه داوری خواهر محمد داوری جانباز و یکی از افشاکنندگان جنایات کهریزک در پی می آید:

———————————

 

خانم داوری بعد از پایان اعتصاب غذا اطلاعی از وضعیت برادرتان دارید؟

نخیر متاسفانه نتوانستیم ایشان را ببینیم و در حال حاضر هیچ راه تماسی با وی نداریم به همین علت اطلاعی هم از وضعیتش نداریم. خبر اعتصاب غذا را هم از رسانه ها پیگیر بودیم. اینقدر ناراحت و نگران بودیم و تمام فکرمان پیش محمد بود که نکند برایش اتفاقی بیافتد، این نگرانی ندارد؟ حالا با پیگیری های فراوانی که انجام دادیم قرار است هفته آینده روز دوشنبه برویم تهران تا برادرم را ملاقات کنیم.

آخرین باری که موفق به ملاقات ایشان شدید چه وقت بوده است؟

حدود چهل روز پیش بهمراه مادر رفتیم و او را ملاقات کردیم.

وضعیت جسمی و روحی برادرتان چطور بود؟

وضعیت روحی محمد که خیلی خوب بود اما از نظر جسمی وضعیت خوبی نداشت و با پیگیری هایی که کردیم هفته آینده شاید رسیدگی پزشکی صورت بگیرد. مشکلات جسمی از جمله ناراحتی قلبی و مشکل دندان و لثه دارد که باید رسیدگی شود.

برای مرخصی اقدام کرده اید؟

بله، درخواست که داده ایم اما پاسخی نداده اند حالا هفته آینده ببینیم چه می گویند؟ از آن موقعی که بعد از انتخابات بازداشت شده تا الان نتوانسته از حق مرخصی استفاده کند خوب مادرم هم بسیار نگران و دلتنگ است.

با توجه به دوری مسافت و نگرانی مادرتان تا به حال از مسئولین خواسته اید تا بتوانید تماس تلفنی داشته باشید؟

بعد از انتخابات ۸۸ که محمد را گرفتند و ما مدتی از وی بی خبر بودیم و بعد متوجه شدیم در زندان است از آن موقع حق تماس تلفنی ندارد و حتی خود محمد درخواست داده و ما هم گفتیم اما تاکنون پاسخی نگرفته ایم و اجازه داده نشده است. حالا انشالله مرخصی بدهند تا بتوانیم او را ببنیم و مادرم کمی از دلتنگی هایش کم شود.

 

در پایان هر خواسته یا صحبتی خطاب به مسئولین دارید بفرمایید؟

من هم مانند تمام خانواده های زندانیان سیاسی می خواهم زودتر به این وضعیت رسیدگی کنند و آنها را آزاد کنند. حالا هم که در زندان هستند حق و حقوقی دارند و امیدوارم حداقل یک مرخصی به محمد داده شود و اینطور نباشد که ما این همه پیگیری کنیم اما رسیدگی نشود و جوابی نگیریم. خانواده ها “نگران” هستند. درست نیست بعد از چقدر سفارش و دوندگی آیا یک ملاقات حضوری بدهند یا ندهند؟ مادرم خیلی ناراحت است و یکسره اسم محمد را می آورد و می گوید پسرم جانباز است اما حالا باید در زندان باشد.

 

با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید.

تاریخ انتشار : ۱۲ تیر, ۱۳۹۰ ۲:۱۰ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

مروری بر آن‌چه تا بیست و سوم تیرماه گذشت

نفس چاق نکرده بود آقای پزشکیان که در دفتر شرکت هواپیمایی توسط نیروهای انتظامی بسته شد. گویا عدم رعایت حجاب کارکنان زن این دفتر دلیل این کنش نیروهای انتظامی بود. مساله مهمی نبود! آقای وزیر کشور دولت گفت. فردا باز خواهد شد دفتر.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

نقش تاریخی هنر و هنرمندان در روند تکامل اجتماعی

استعارۀ مرغ و پاهایش

در نقد دیدگاه آقای بهزاد کریمی در مقاله‌ای تحت عنوان بلوع سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دموکراتیک

محکومیت حکم اعدام شریفه محمدی از سوی سه سندیکای کارگری ایتالیا

پرده‌ی آخر نمایش انتخاباتی نظام، بلوغ سیاسی جامعه و انتظار از اپوزیسیون دمکراتیک

مرگ در «منطقۀ امن»