پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۵

پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۳۵

چرایی پروژه‌ی میرباقری‌هراسی!
ای کاش رسالت پروژه‌ی میرباقری‌هراسی، مقدمه‌ی ضدحمله به آن بود. اما نیست و عملاً ترمزی‌ست در برابر پیشرفت و دعوت به آهسته بیا و آهسته برو که گربه شاخت نزند.
۴ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: بهزاد کریمی
نویسنده: بهزاد کریمی
نامه‌ای به اپوزیسیون، جهت یادآوری وظایف فراموش شده!
کاش می‌شد دوباره مثل آن روزها به یاد مردم بیفتیم و به آن‌ها سر بزنیم و مثل آن روزها صمیمانه پای درد دلشان بنشینیم و ببینیم که چه دل خونی...
۴ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زری
نویسنده: زری
مشخصات حکومت- قانون
اگر قوانین را تنها وسیله‌ای برای برقراری نظم در جامعه فرض کنیم،حاكمیت قانون به مفهوم برقراری نظم و انضباط اجتماعی خواهد. در این روی‌کرد قانون تنظیم‌کنندۀ روابط حاکمیت و شهروندان...
۳ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: مناف عماری
نویسنده: مناف عماری
تایتانیک
چیستی و سرشت فلسفی قصه‌ی تایتانیک امری فراتر از عاشقانه‌های آن است. جوهره‌ی فلسفی فیلم‌نامه، داستانِ شکستِ پنداره‌ی لگام زدن بر انگاره‌های فردی‌ست ...
۳ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: پهلوان
نویسنده: پهلوان
آقای رئیس جمهور اندکی آرام، به کجا چنین شتابان
آقای رئیس جمهور به رای ۲۷ در صدی‌تان غره نشوید. مردم در این ۴ دهه آموخته‌اند که نباید به وعده‌های حکمرانان اعتماد کرد. همان ۲۷ درصد رای‌دهنده، دیده‌بان حرف و...
۲ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: زهره تنکابنی
نویسنده: زهره تنکابنی
در گرامی‌داشت احمد شاملو
بیست و چهار سال از خاموشی شاعر بزرگ آزادی و انسان، احمد شاملو، می‌گذرد اما جان خروشان او در تار و پود شعرهای پُرشور و امیدآفرین و اندیشه‌ی ارجمند و...
۲ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: کانون نویسندگان ایران
نویسنده: کانون نویسندگان ایران
آن‌ها نمی‌توانند همهٔ ما را بکشند و ما نمی‌توانیم همهٔ آن‌ها را بکشیم...
نتانیاهو کاخ سفید را نادیده می‌گیرد، زیرا انجام این کار هیچ هزینه‌ای ندارد. در سال ۱۹۸۲ رونالد ریگان، مناخیم بگین، نخست‌وزیر اسرائیل را پس و کشتار فسطینیان در پی تهاجم...
۱ مرداد, ۱۴۰۳
نویسنده: نیکلاس کریستوف - برگردان: گودرز اقتداری
نویسنده: نیکلاس کریستوف - برگردان: گودرز اقتداری

افشای” زندان مخوف افسریه”؛ کهریزکی مخوف تر در تاریکخانه کودتا

یکی از مخوف ترین بازداشتگاههای تحت اختیار سپاه "بازداشتگاه افسریه" است که در شرق تهران و در محدوده قصرفیروزه و اراضی تحت کنترل سپاه قرار دارد. این بازداشتگاه که رسما به دور از نظارت قوه قضاییه ایران فعالیت می کند، جزو امنیتی ترین و مخوف ترین بازداشتگاههای اختصاصی کشور بشمار می رود

گزارش ویژه خبرنگاران سبز

گزارش ویژه خبرنگاران سبز: یکشنبه ۶ تیــرماه ۱۳۸۹ – پس از کودتای ۲۲ خرداد ۸۸ و استقرار فضای امنیتی و سرکوب در سراسر کشور بویژه تهران، علاوه بر زندانها و بازداشتگاههای رسمی، تعداد زیادی از فضاهای نظامی و انتظامی و نیز بسیاری از فضاهای غیر نظامی به بازداشتگاههای مخوفی مبدل شدند تا قابلیت حبس و سرکوب هزاران نفر را بطور همزمان داشته باشند. در همین حال رشد و بروز گسترده اعتراض های آرام مردمی در قالب جنبش سبز، واکنش شدید و مستبدانه رهبر حکومت دینی و دیگر عوامل سرکوبگر او را به دنبال آورد و باعث گردید بازداشتگاههای آشکار و نهان تحت اختیار بسیج و سپاه، به دور از هرگونه کنترل قانونی اداره شوند و صدها تن از فرزندان بی پناه این آب و خاک که عموما گمنام هستند زیر شدید ترین شکنجه های جسمی و روحی قرار گیرند.

بر اساس اخبار دریافتی و موثق ، هم اکنون حدود ۲۰۰ تن از بازداشتی های این زندان، نیروهایی از سپاه و بسیج هستند که در سرکوب های خیابانی و رویدادهای پس از کودتای انتخاباتی در تهران یا برخی شهرستانها از دستورات مقامات نظام در برخورد با معترضان سرپیچی کرده و در حال حاضر از کمترین حقوق انسانی هم محرومند.

یکی از مخوف ترین بازداشتگاههای تحت اختیار سپاه ” بازداشتگاه افسریه” است که در شرق تهران و در محدوده قصرفیروزه و اراضی تحت کنترل سپاه قرار دارد. این بازداشتگاه که رسما به دور از نظارت قوه قضاییه ایران فعالیت می کند، جزء امنیتی ترین و مخوف ترین بازداشتگاههای اختصاصی کشور بشمار می رود و همواره سعی کرده اند نامی از آن برده نشود و فعالیت های آن مورد بحث قرار نگیرد. بنابر این آگاهی از رویدادهای این بازداشتگاه نیز به سختی قابل دسترسی است و حتی ورود و خروج به بخش های ویژه درون بازداشتگاه نیز، جز برای افراد ویژه و شناخته شده میسر نیست. بر اساس اخبار دریافتی و موثق، هم اکنون حدود ۲۰۰ تن از بازداشتی های این زندان، نیروهایی از سپاه و بسیج هستند که در سرکوب های خیابانی و رویدادهای پس از کودتای انتخاباتی در تهران یا برخی شهرستانها از دستورات مقامات نظام در برخورد با معترضان سرپیچی کرده و در حال حاضر از کمترین حقوق انسانی هم محرومند. استفاده از مرخصی و ملاقات با خانواده برای بازداشت شدگان ویژه این زندان اکیدا ممنوع است و حتی ارتباط تلفنی زندانیان جز در موارد خاص و تحت کنترل دقیق با بیرون از زندان میسر نیست.

اما فراتر از آن ، در برخی بندهای انفرادی این بازداشتگاه افرادی هستند که حدود ۱۰ ماه است حق ملاقات و حتی ارتباط با دیگر زندانیان را ندارند و در مورد تعدادی از دیگر بازداشتی ها این محدودیت شامل محرومیت از هواخوری هم می شود که عملا زندانیان را مبتلا به بیماریهای حاد جسمی وروحی کرده و بر اساس این گزارش ، درگذشت حداقل ۲ نفر از بازداشتی ها به دلیل فشارهای عصبی کشنده نیز تایید شده است. رده بندی حفاظتی در این بازداشتگاه بسیار بالاست و جز تعدادی افراد ویژه کسی امکان دسترسی و ملاقات یا بازجویی از زندانیان و آمارگیری و آگاهی از وضعیت آنها را ندارند.

در حال حاضر ۷ تن از بازداشت شدگان بندهای ویژه زندان مخوف افسریه، افرادی هستند که شاهد حداقل دو مورد قتل عام جمعی از بازداشت شدگان جوان و معترض پس از انتخابات بوده اند که این رویداد در ماههای خرداد و تیر سال گذشته و در منطقه بیابانی بین تهران و قم و بیرون از محوطه کهریزک صورت پذیرفته است.

نکته ای که موضوع بازداشتگاه افسریه را بسیار مهم می سازد اطلاعات نهفته در دل بازداشتی هایی است که در آنجا به بند کشیده اند. بطور مشخص ۳ تن از این افراد به دلیل ارتباط با ستاد مرکزی انتخابات وزارت کشور یا مجریان آن شاهد و ناظر بر تقلب های برنامه ریزی شده ای بوده اند که در پی سرکوبی خونین معترضان بی گناه ، پس از مدتی دچار عذاب وجدان یا … شده و در بین برخی همکاران خویش مشاهدات خود را از نحوه تقلب ها باز گفته اند و اسناد خود را ارائه کرده اند و دقیقا از همان زمان به عنوان نیروهای غیر قابل اعتماد و خطرناک که احتمال زبان باز کردنشان فراوان است به بند کشیده شده و خود و اطلاعاتشان را در بایکوت محض قرار داده اند.

از جمله دیگر بازداشت شدگان در این زندان کسانی هستند که پس از سرکوب های خونین مردم، شاهد وقوع اتفاقاتی از کشتارهای پنهانی بوده اند ولی توان مشارکت در آن فاجعه انسانی را نداشته یا پس از مدتی پشیمان و سرخورده شده اند . اما از آن جهت که احتمالا دستشان به خونی آلوده نشده و معترض به برخی شقاوت های پنهان و دردناک بوده اند ، پس از بازداشت فوری، ارتباط آنها را با جهان خارج قطع کرده و تلاش دارند تا آنها را در قرنطینه ای دائمی قرار دهند. بر اساس برخی اطلاعات، عناصر امنیتی سپااه ضمن تهدید خانواده برخی از این نیروهای دستگیر شده آنان را وادار به خروج از تهران کرده و اخطار داده اند که در صورت بیان هر گونه مطلبی در مورد شخص بازداشتی، او را سر به نیست خواهند کرد.

در حال حاضر ۷ تن از بازداشت شدگان بندهای ویژه زندان مخوف افسریه، افرادی هستند که شاهد حداقل دو مورد قتل عام جمعی از بازداشت شدگان جوان و معترض پس از انتخابات بوده اند که این رویداد در ماههای خرداد و تیر سال گذشته و در منطقه بیابانی بین تهران و قم و بیرون از محوطه کهریزک صورت پذیرفته است. در تایید ارتکاب این جنایات همین بس که برخی مقامات رژیم هم بطور سری سوالاتی را پیرامون آن پرسیده اند اما فرماندهان سپاه به بهانه رفتار خودسرانه! برخی نیروهای بسیج آن را توجیه کرده اند، بنا به گزارش های رسیده پس از این اقدامهای هولناک، تعدادی از قربانیان در همانجا مدفون و تعدادی را نیز مخفیانه در بهشت زهرا به خاک سپرده اند.

این رویدادی است که نظام مستبد شدیدا از افشای آن هراسان است و به هر قیمتی مانع از انتشار آن شده و یکی از دلایل ممانعت از فعالیت کمیته تحقیق نمایندگان- حتی در همین مجلس وابسته به حاکمیت- نیز، جلوگیری از افشای این گونه موضوعات بود.امید که با پیگیری این گزارش کوتاه پرده از بخشی کوچک از وقایع کودتای انتخاباتی و جنایات هولناک آن برداشته شود و بخش عمده ای از رویدادهی پنهان و دردناک صورت پذیرفته در یک سال گذشته که در دل بازداشت شدگان زندان سیاه افسریه حبس شده آشکار گردد.

تاریخ انتشار : ۸ تیر, ۱۳۸۹ ۵:۵۲ ب٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

Comments are closed.

بیانیه‌های هیئت‌ سیاسی‌ـ‌اجرایی

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

ادامه »
سرمقاله

روز جهانی کارگر بر همۀ کارگران، مزد‌بگیران و زحمتکشان مبارک باد!

در یک سالی که گذشت شرایط سخت زندگی کارگران و مزدبگیران ایران سخت‌تر شد. علاوه بر پیامدهای موقتی کردن هر چه بیشتر مشاغل که منجر به فقر هر چه بیشتر طبقۀ کارگر شده، بالا رفتن نرخ تورم ارزش دستمزد کارگران و قدرت خرید آنان را بسیار ناچیز کرده است. در این شرایط، امنیت شغلی و ایمنی کارگران در محل‌های کارشان نیز در معرض خطر دائمی است. بر بستر چنین شرایطی نیروهای کار در سراسر کشور مرتب دست به تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی می‌زنند. در چنین شرایطی اتحاد و همبستگی نیروهای کار با جامعۀ مدنی و دیگر زحمتکشان و تقویت تشکل های مستقل کارگری تنها راه رهایی مزدبگیران است …

مطالعه »
سخن روز و مرور اخبارهفته

آقای رئیس جمهور اندکی آرام، به کجا چنین شتابان

آقای رئیس جمهور به رای ۲۷ در صدی‌تان غره نشوید. مردم در این ۴ دهه آموخته‌اند که نباید به وعده‌های حکمرانان اعتماد کرد. همان ۲۷ درصد رای‌دهنده، دیده‌بان حرف و عمل شما هستند و با دقت و پیگیری، بر مواضع تان نظارت دارند.

مطالعه »
یادداشت

حکم اعدام فعال کارگری، شریفه محمدی نمادی است از سرکوب جنبش صنفی نیرو های کار ایران!

میزان توانایی کارگران برای برگزاری اقدامات مشترک، از جمله اعتصابات و عدم شرکت در امر تولید، مرتبط است با میزان دسترسی آنها به تشکل های صنفی مستقل و امکان ایجاد تشکل های جدید در مراکز کار. ولی در جمهوری اسلامی نه تنها حقوق پایه ای کارگران برای سازمان دهی و داشتن تشکل های مستقل رعایت نمیشود، بلکه فعالان کارگری، از جمله شریفه محمدی، مرتبا سرکوب و محکوم به حبس های طولانی مدت، ضربات شلاق و حتی اعدام میشوند.

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
پيام ها

بدرود رفیق البرز!

رفیق البرز شخصیتی آرام، فروتن و کم‌توقع داشت. بی‌ادعایی، رفتار اعتمادآفرین و لبخند ملایم‌اش آرام‌بخش جمع رفقای‌اش بود. فقدان این انسان نازنین، این رفیق باورمند، این رفیق به‌معنای واقعی رفیق، دردناک است و خسران بزرگی است برای سازمان‌مان، سازمان البرز و ما!

مطالعه »
بیانیه ها

حکم اعدام شریفهٔ محمدی را لغو کنید! شریفهٔ محمدی را آزاد کنید!

ما بر این باوریم که با مبارزهٔ هم‌سوی همهٔ نیروهای مترقّی باورمند به آزادی، برابری، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی در زمینهٔ حکم منفور اعدام نیز می‌توان ارادهٔ حقوق بشری قاطبهٔ مردم را به این نظام جنایت‌کار تحمیل کرد. ما هم‌صدا با همهٔ این مبارزان لغو حکم اعدام شریفهٔ محمدی را خواهانیم و هم‌نوا با همهٔ نیروهای مترقّی ایران اعلام می‌کنیم جای مبارزان راه بهروزی مردم زندان نیست.

مطالعه »
مطالب ویژه
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

چرایی پروژه‌ی میرباقری‌هراسی!

نامه‌ای به اپوزیسیون، جهت یادآوری وظایف فراموش شده!

مشخصات حکومت- قانون

تایتانیک

آقای رئیس جمهور اندکی آرام، به کجا چنین شتابان

در گرامی‌داشت احمد شاملو