پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۰۶:۱۶

كار، ارگان سازمان فداييان خلق ايران (اكثريت)

پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۰۶:۱۶

حال و روز بازار در آستانه بلندترین شب سال

به گزارش فارس قیمت پیش‌بینی‌ها این است در در روزهای اخیر هر كیلوگرم انار در سطح شهر تهران از 2 هزار تومان آغاز و به 4 هزار و 500 تومان هم می‌رسد و البته پیش‌بینی فعالان بازار این است كه قیمت این كالا ممكن است در یكی دو روز منتهی به شب یلدا گرانتر هم شود.

مردم در حالی به استقبال شب یلدا می‌روند که قیمت انواع خشکبار افزایش صددرصدی داشته و قیمت هر کیلوگرم هندوانه از مرز ۴ هزار تومان عبور می‌کند. یلدا نخستین شب زمستان است که براساس رسوم قدیم ایرانیان در این شب مردم در کنار هم جمع شده و با میوه و خشکبار خاصی که ویژه شب یلدا است آن را جشن می‌گیرند. از جمله‌ میوه‌هایی که در این شب میهمان خانه‌ها می‌شود، با وجود این فصل می‌توان به هندوانه و انار اشاره کرد. از دیرباز برخی ایرانیان می‌گفتند اگر در شب یلدا هندوانه خورده نشود، شگون ندارد و از این‌روست که فقیر و غنی حتی اگر میوه‌ دیگری نخرند اقدام به خرید هندوانه در این شب خاص می‌کنند.
درسال جاری و در یک هفته مانده به شب یلدا قیمت هر کیلوگرم هندوانه در میدان بزرگ تره‌بار ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۳۰۰ تومان فروخته می‌شود و این در حالی است که قیمت این محصول مناسبتی در سطح شهر تهران بین ۳ تا ۴ هزار تومان و بسته به نقاط مختلف شهر عرضه می‌شود. مراجعه به میادین میوه و تره‌بار حکایت از آن دارد که در میادین محلی هندوانه عرضه نمی‌شود و دلیلی که عرضه‌کنندگان در این باره اعلام می‌کنند قیمت بالای آن است، چرا که آنها می‌گویند قیمت مصوب برای هر کیلوگرم هندوانه ۷۵۰ تومان اعلام شده است که با این وضع نمی‌توان هندوانه در میادین میوه و تره‌بار عرضه کرد.

به گزارش فارس قیمت پیش‌بینی‌ها این است در در روزهای اخیر هر کیلوگرم انار در سطح شهر تهران از ۲ هزار تومان آغاز و به ۴ هزار و ۵۰۰ تومان هم می‌رسد و البته پیش‌بینی فعالان بازار این است که قیمت این کالا ممکن است در یکی دو روز منتهی به شب یلدا گرانتر هم شود.

همچنین انار در میادین میوه و تره‌بار به قیمت هزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار تومان عرضه می‌شود.
حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار تهران پیشتر در پاسخ به سوال فارس درباره افزایش قیمت هندوانه پیشنهاد داده بود مردم در شب یلدا از خیر خوردن هندوانه بگذرند و به جای هندوانه نارنگی بخورند.
در عین حال قیمت میوه‌های تولید داخل در این روزها مناسب است، قیمت انگور شاه‌دودی و انواع انگور دیگر در سطح شهر تهران بین هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار تومان عرضه می شود.
پرتقال تامسون شمال به قیمت هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۴۰۰ تومان، کیوی هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۵۰۰ تومان و نارنگی هزار و ۱۰۰ تا هزار و ۴۰۰ تومان عرضه می‌شود.

اما بازار شوک‌آور خشکبار

استفاده خشکبار در نخستین شب زمستان از جمله علاقه‌مندی‌های ایرانیان در این شب است. اما به زعم یکی از فعالان بازار قیمت انواع خشکبار نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته افزایش صد درصدی داشته است. پسته فندوقی هر کیلوگرم ۲۴ هزار تومان، پسته اکبری ۳۸ هزار تومان، پسته کله‌قوچی ۳۸ هزار تومان است.
وضع تخمه‌ها هم البته بهتر از پسته نیست. تخمه محمودی ۱۱ هزار تومان، تخمه کدو ۱۲ هزار تومان، مغز گردو ۳۶ هزار تومان، تخم کدو گوشتی۱۲ هزار تومان، تخم کدوی مشهدی ۱۱ هزار تومان، تخمه ژاپنی ۱۲ هزار تومان، تخمه آفتابگردان ۷ هزار و ۶۰۰ تومان است.
قیمت دیگر اقلام آجیل هم بدین‌ترتیب اعلام می‌شود: کشمش سبز ۱۲ هزار تومان، آجیل شیرین مخلوط ۳۰ هزار تومان، مغز فندوق بوداده ۲۸ هزار تومان، مغز پسته خام ۵۲ هزار تومان، آجیل شیرین مغز ۳۶ هزار تومان، آجیل شور مغز ۳۶ هزار تومان، آجیل شور ۳۰ هزار تومان، مغز بادام ۳۲ هزار تومان، بادام کاغذی ۲۴ هزار تومان و بادام هندی ۴۴ هزار تومان عرضه می‌شود.

تبعیت قیمت داخلی آجیل از نرخ‌های صادراتی آن

در این خصوص مجید‌رضا حریری عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: دلیل افزایش قیمت آجیل افزایش نرخ صادرات آن است، چرا که در برخی کالاها نظیر پسته افزایش قیمت صادراتی باعث می‌شود تا قیمت‌های داخلی نیز افزایش پیدا کند. وی در واکنش به این سوال که در قسمت خشکبار چه کالاهایی وارداتی است، پاسخ می‌دهد: بادام هندی و بادام به صورت وارداتی در بازار توزیع می‌شود، از طرف دیگر مغز تخم کدو نیز وارداتی از کشور چین است، اما گردوی وارداتی کیفیت مناسبی ندارد لذا در مصارف خانگی از آن استفاده نمی‌شود و فقط در صنایع غذایی کاربرد دارد.

وی اضافه می‌کند: بخش عمده‌ای از بادامی که به بادام امریکایی معروف است، در داخل تولید می‌شود و بخش دیگر نیز از چین وارد کشور می‌شود. عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران توضیح می‌دهد: وقتی نرخ رسمی تورم را بانک مرکزی ۲۶,۱اعلام می‌کند به معنای آن است که ما با پدیده گرانی مواجه هستیم نه با گرانفروشی. عامل گرانفروشی یک واحد صنفی است، لذا قابل پیگیری است اما عامل گرانی یک سیاست‌گذار است که باید بدین موضوع رسیدگی شود.

 افزایش ۵۰درصدی ماهی شب یلدا

از جمله غذایی که در شب یلدا مورد استفاده خانواده‌های ایرانی قرار می‌گیرد سبزی‌ پلو با ماهی است که به زعم یکی از خرده‌فروشان ماهی در روزهای منتهی به شب یلدا قیمت ماهی تا ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. این خرده‌فروش ماهی در غرب تهران هر کیلوگرم ماهی قزل‌آلا را ۹ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان اعلام و اضافه می‌کند قیمت ماهی بچه‌شیر ۱۷ هزار تومان، ماهی شیر ۹ هزار و ۵۰۰ تومان، کفال ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان، سفید دریایی ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان، شوریده ۱۳هزار تومان، سنگ‌سر ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار تومان، حلوا ۱۳ هزار تومان و میگوی پاک نشده منجمد بین ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار تومان عرضه می‌شود.

قیمت هر کیلوگرم مرغ بسته‌بندی شده در میادین میوه و تره‌بار ۴ هزار و ۳۸۰ تومان و در سطح شهر تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود و همچنین قیمت هر کیلوگرم ران مرغ پاک شده بدون چربی ۵ هزار و ۱۰۰ تومان، مغز ران با پوست ۶ هزار و ۵۰۰ پوست، مغز ران بدون پوست ۷ هزار و ۵۰۰ تومان و سینه مرغ بدون پوست ۶ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود. بنابراین گزارش قیمت تخم‌مرغ در بسته‌بندی‌های ۶ عدد هزار و ۶۵۰ تومان‌، بسته‌بندی‌های ۹ عددی ۲ هزار و ۲۰۰ تومان، بسته‌بندی ۱۲ عددی ۲ هزار و ۷۰۰ تومان و بسته‌بندی ۱۵ عددی ۳ هزار و ۲۰۰ تومان عرضه می‌شود.

به نظر می‌رسد در ایام باقیمانده تا نخستین شب زمستان لازم است تا تمهیدات مناسب برای کنترل بازار از سوی مسئولان و همچنین جلوگیری از عرضه نامرغوب محصولات در میادین میوه و تره‌بار در دستور کار قرار گیرد.

منبع: دنیای اقتصاد

تاریخ انتشار : ۲۹ آذر, ۱۳۹۱ ۸:۰۷ ق٫ظ
لینک کوتاه
مطالب بیشتر

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سخن روز

آغاز جنگ و حماسه مقاومت خرمشهر:‌ مصاحبه نشریه کار با اکبر دوستدار

خبر حمله عراق را در واقع ما با مشاهده بمباران اهواز و آبادان دریافت کردیم. هواپیماهای عراقی در همان ساعات اول، بسیاری از شهرهای خوزستان و جمعاً ده شهر کشور را بمباران کردند. البته هدف مقدم و اصلی آنها تسخیر برق آسای خرمشهر توسط نیروی زمینی بود که در نزدیکی مرز عراق قرار داشت. از قرار و طبق نقشه جنگی صدام، آبادان، اهواز، دزفول و سوسنگرد اهداف بعدی آنان بودند. ۱۲ لشکر زرهی عراق با همه تجهیزات بسوی خرمشهر سرازیر شده بودند.

مطالعه »
یادداشت

جنبش زن زندگی آزادی، به مثابه جنبش علیه سلطه و استبداد

یک سال از روزهایی که زنان به اعتراض به قتل حکومتی مهسا “ژینا” روسری های خود را بعنوان نماد و  سمبل اقتدار جمهوری اسلامی به آتش کشیده و با شعار “زن، زندگی، آزادی” همبستگی عمیق جهانیان را بخود جلب کردند،  گذشت. جنبشی که در یک سال گذشته شاهدش بودیم، یکباره آغاز نشده و پیش زمینه های آن به سال های سال قبل به  خصوص بعد از انقلاب ۵۷ بر میگردد.

مطالعه »
آخرین مطالب

آیا تانکهای آبرامز امریکایی می‌توانند وضعیت را در اوکرائین تغییر دهند؟

با احتساب تانکهای فرسوده قدیمی «ت-۷۲» یا «ت-۶۴» که ساخت آن به دوران اتحاد شوروی برمیگردد وبا در نظرگرفتن تانکهای مهدوم شده، مارک شاسیلان اینگونه برآورد میکند که «اوکراین ۶۰۰ تا ۷۰۰ از ۱۰۰۰ فقره تانکهایی که در آغاز شروع جنگ در اختیار داشت را از دست داده است.»

زنی که سپهرش به فراخنای ایران است.

چه شگفت انگیزسرزمینی است! ایران زمین که مهرش و عشق به آزادیش چنان با جان عجین گردیده که استبدادحاکم شده برآن هرگز قادر نیست طولانی مدت دوام بیاورد ودر هراس از خروش و بر آمد مردم نباشد.

پناهندگان افغانستانی؛ غایبان سیاست «ما»

در فضای گشوده برای سخن گفتن از تبعیض اما، کمترین توجه‌ها جلب یکی از عمیق‌ترین اَشکال تبعیض در ایران شد: تبعیض علیه پناهندگان افغانستانی. از قضا همزمانی هجوم دوباره‌ی طالبان به افغانستان پس از توافق با آمریکا، و آوارگی دوباره‌ی آن مردم رنج کشیده با آغاز جنبش «زن، زندگی، آزادی» می‌توانست زمینه‌ای برای همدلی و هم‌صدایی با پناهجویان افغانستانی باشد…

مقوله تفسیر: از دگم های مذهبی تا روشنگری انسانی…

متد و روش های علوم تجربی برای توضیح پدیده هاست، ولی هنر تفسیر در علوم انسانی، شرایط و امکانات و کوشش در راه فهمیدن متون است. هرمنوتیک یا تفسیر به عنوان علم معنی در علوم انسانی خود را با تولیدات فکری انسان مشغول میکند.

آن‌ها هم…(یادی از رفیق غلام‌حسین بیگی)

چشم‌هایش را باز کرد و نگاه کرد به مردم. ذرات آب را که باد با خود از فواره وسط میدان روی صورتش می‌نشاند حس کرد. نمی‌دانست سروصدای آدم‌ها و ماشین از خواب بیدارش کرده است یا دردی که گرسنگی ول کرده بود توی شکمش، اما مطمئن بود که یک کدام از این‌ها بوده.

یادداشت

جنبش زن زندگی آزادی، به مثابه جنبش علیه سلطه و استبداد

یک سال از روزهایی که زنان به اعتراض به قتل حکومتی مهسا “ژینا” روسری های خود را بعنوان نماد و  سمبل اقتدار جمهوری اسلامی به آتش کشیده و با شعار “زن، زندگی، آزادی” همبستگی عمیق جهانیان را بخود جلب کردند،  گذشت. جنبشی که در یک سال گذشته شاهدش بودیم، یکباره آغاز نشده و پیش زمینه های آن به سال های سال قبل به  خصوص بعد از انقلاب ۵۷ بر میگردد.

مطالعه »
بیانیه ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
پيام ها

شادباش به‌مناسبت هشتادودومین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران

پیوند نزدیک سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) و حزب تودۀ ایران را آرمان‌های مشترک صلح، آزادی، عدالت اجتماعی، مردم‌سالاری (دمکراسی) و سوسیالیسم برقرار کرده‌است. هم‌سویی در مبارزه برای تحقق این آرمان‌ها و مبارزه برای گذر از شرایط اسف‌بار و بحران‌زدۀ کنونی زیر سیطرۀ حکومت ولایی جمهوری اسلامی و مبارزه برای استقرار حکومتی بر پایۀ مردم‌سالاری (دمکراسی)، آزادی و عدالت اجتماعی در کشور این پیوند را استحکام می‌بخشد.

مطالعه »
بیانیه ها

در سالگرد قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی: ایران به پیش از جنبش تنیده در جان مردم و میهن برنمی‌گردد!

جنبش «زن‌ زندگی، آزادی»، در بطن جامعه حضور دارد و مطالبات بنیادین آن در حال تکوین است. خواست استقرار جمهوری مبتنی بر جدایی دین از حکومت، بر پایهٔ ارزش‌های جهان‌شمول حقوق بشر و با تأکید ویژه بر آزادی، مردم‌سالاری (دموکراسی) و عدالت اجتماعی، به‌یمن مبارزهٔ مردم ایران تحقق خواهد یافت!

مطالعه »
برنامه و اساسنامه
برنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
اساسنامه
اساسنامه سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
بولتن کارگری
شبکه های اجتماعی سازمان
آخرین مطالب

آیا تانکهای آبرامز امریکایی می‌توانند وضعیت را در اوکرائین تغییر دهند؟

زنی که سپهرش به فراخنای ایران است.

پناهندگان افغانستانی؛ غایبان سیاست «ما»

مقوله تفسیر: از دگم های مذهبی تا روشنگری انسانی…

آن‌ها هم…(یادی از رفیق غلام‌حسین بیگی)

سلحشوری های بی پایان شوالیه ای به نام بیژن اشتری!