شبکه مخفی‌

هنگامی که در اخبار موردی در رابطه با کشف یک شبکه مربوط با پورنوگرافی کودکان اعلام میشود، احتمال اینکه این خبرمرتبط با یک شبکه مخفی‌ باشد، زیاد است. شبکه ای که به عبارتی نسخه مخفی‌ جهان وب-World Wide Web- (شبکه جهانی‌ که از طریق اینترنت به هم متصلند) به حساب میاید.جایی‌ که در آن کاربران میتوانند بطور ناشناس به وب گردی بپردازند.و دقیفاهمین نکته استفاده ازامکان را برای بزهکاران، از جمله برای اشا عه دهندگان پورنوگرافی، جالب ساخته است.به علاوه بسیاری از معاملات مواد مخدر و سلاح نیز در این شبکه اتفاق می افتد.

نبود اعتماد

تصور غالبی  که در مورد استفاده از این امکان وجود دارد بی‌ اعتمادی است.اما آیا این نظر درستی‌ است؟

جیمی بارلت یک روزنامه نگار،پژوهشگر و مدیر مرکز مطالعات تحلیلی شبکه های اجتماعی در دانشگاه سا سکس در انگلیس تحقیقاتی در این رابطه انجام داد. تحقیقاتی گسترده که جنبه های مختلف این موضوع، از خرید و فروش مواد مخدر گرفته تا مصاحبه با برنامه نویسان،ناسیونالیست های افراطی و خریداران پورنو گرافی کودکان را در بر می گیرد. نتایج این مطالعه در قالب کتابی به نام شبکه مخفی "Dark Net" ارائه گردیده.

کتاب شبکه مخفی‌ تصویر کاملی در رابطه با این موضوع به دست می‌دهد. اینکه البته شبکه مخفی‌ موارد بسیاری را شامل میشود که نمی‌تواند قابل تأیید باشد.اما استفاده از این شبکه صرفاً شامل مورد غیر قانونی و غیر اخلاقی نمی‌شود.شبکه مخفی جایی است برای رشد خلاقیت های چشمگیر. بخش عمده سایت‌های موجود در این شبکه بطور عجیبی‌ انطباقی و نو آورانه هستند. یک نمونه جالب سایت جاده ابریشم “SilkRoad”می‌باشد که با توقیف پلیس فدرال آمریکا به جاه ابریشم ۲ و سپس  جاه ابریشم ۳تبدیل شد. سایتی پر طرفدار برای خریداران و فروشندگان مواد مخدر.

اما کوته نگری میباشد اگر تصور شود که این صرفا سایتی است برای بزهکاران. به گفته نویسنده کتاب “سایت جاده ابریشم یکی ازمنعطف ترین، پویا‌ترین و کاربر پسندترین بازار اینترنتی است که من تا به حال دیده‌ا‌م”.از اینکه این بازار اینترنتی چگونه عمل می‌کند، بسیاری از شرکتها ی فعال در به اصطلاح "اینتر نت معمولی" میتواند چیزها بیاموزند. میتوان با نگاهی دیگر به شبکه مخفی نگریست.جایی‌ که در آن بسیاری از مصرف کنندگان و صاحبان سایت‌ها با هم همکاری می‌کند تا کلاه برداران اینترنتی را افشا کنند.به علاوه رمز گذاری غالبا از سطح بالایی برخوردار است.

اوباش اینترنتی

اما در عین حال نویسنده کتاب چشمش را بروی جنبه سیاه شبکه مخفی‌ نمی بندد.برای مثال یک استفاده کننده سابقه دار پورنوگرافی کودکان را به نمایش میکشد. به هم چنین توجه دارد به انگیزه های نژاد پرستانه  و یا مورد دختری که توسط سایت‌های بی‌ اشتها یی مورد حملات تبلیغاتی قرار گرفته بود. اینکه در این کتاب به این افراد اجازه صحبت داده میشود و امکان ارائه انگیزه‌های استفاده از شبکه مخفی‌ فراهم می‌کند، موجب جذابیت این کتاب گردیده است.در این کتاب بخشی از کاربران شبکه مخفی‌ دارای چهره می شوند. هر چند که ممکن است تصاویر این چهره‌ها در نظر اول حزن انگیز، عجیب یا تند به نظر برسد. اما به استثنای پورنوگرافی کودکان در باقی‌ موارد افراد مورد صحبت شکل‌هایی‌ از همدلی را در خواننده ایجاد می کنند. بگفته نویسنده قابل توجه بود که وی تعداد معدودی افراد غیر عادی را در این سفر تجربه کرده است.

بخشی از کتاب در واقع در باره شبکه مخفی‌ نمی‌باشد، جایی‌ که فرد بطور ناشناس میتواند وب گردی کرده و از طریق شبکه تور(Tor-netwerk)به اینترنت دسترسی‌ داشته باشد. بلکه بطور مثال بە نحو گسترده در باره آزار و اذیت اینترنتی سخن می‌گوید. و نشان می‌دهد که این روند مزاحمت تا چه حد پیش میرود، و حتی در مواردی پای صحبت خود مزاحمان می نشیند. کتاب نشان می‌دهد که در شبکه مخفی‌ افراد چگونه زندگی‌ را بر دیگران تنگ کرده و در شبکه‌های اجتماعی معروف همچون توییتر و فیسبوک برای دیگران مزاحمت ایجاد می کنند.

تقریبا همه مطالب مندرج در کتاب قابل توجه هستند.نویسنده جنبه‌های مختلف شبکه مخفی‌ را به تصویر می کشد. از جنبه های سیاه و مخرب گرفته تا جنبه های خلاقانه و سازنده. از اینکه برنامه نویسان مرتبا کارهای قابل توجهی‌ ارائه می‌دهند، به مانند نرم افزارهای مناسب برای استفاده از بیت‌کوین )یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه «پول بی پشتوانه» یا پول حکومتی است(.سیستم مالی که به کمک آن دیگر احتیاجی به بانک مرکزی نخواهد بود. کاری که از جنبه تکنیکی قابل توجه می باشد. به هم چنین جنبه انسانی‌ شبکه مخفی نشان داده میشود جایی که برای بسیاری معادل است با یک دنیای "آزاد و قدرتمند".بسیاری از ایده‌آلیست‌ها در این رابطه در این چارچوب مشغول به کارند تا بقول خودشان دنیای بهتری را بسازند.

 

http://www.amazon.com/The-Dark-Net-Digital-Underworld/dp/1612194893

http://www.kennislink.nl/publicaties/dark-net-wereld-van-macht-en-vrijheid

بخش: 

افزودن نظر جدید