سه شنبه سیاه در بروکسل

شرایط فوق العاده در بروکسل با انفجار بمب در ایستگاه مترو و انجام دو"عملیات انتحاری" در فرودگاه بین المللی زاونتم اعلام شد. در این فاجعه تروریستی 31 نفر کشته و بیش از 270 نفر زخمی شدند

تروريسم کور و خشن این بار از میان شهروندان(زن، مرد، پیر، جوان و ...) ساکن بلژیک در بروکسل قربانى گرفت. فرودگاه بين المللى بروکسل و نیز ایستگاه مترو "مالبک" در نزدیکی مراکز مربوط به اتحادیه اروپا هدف تروریست ها قرار گرفتند. در فرودگاه زاونتم عملیات تروریست ها بصورت انجام دو عملیات انتحاری بوده است. دو نفر از تروریست ها با چمدان های حاوی مواد منفجره خودشان را در میان مردم عادی که عازم سفر بودند منفجر کردند.

وسایل ارتباط جمعی بلژیکی از 14 كشته در فرودگاه بین المللی بروکسل و 17 کشته و تعدادی زیادی زخمی در متروی بروکسل خبر داده اند. در حال حاضر در هر دو عملیات تروزیست ها 31 نفر کشته و در حدود 270 نفر زخمی شدند. ایستگاه های قطار، مترو و اتوبوس و مراکز مربوط به اتحادیه اروپا موقتا بسته شده اند. صبح سه شنبه ارتباط تلفنی موقتا در مرکز بروکسل بدلایل امنیتی قطع شد که از ساعت چهار بعدازظهر عصر سه شنبه این ارتباط ها دوباره برقرار شد. 
برای حفظ امنیت کارکنان مراکز مربوط به ارگان های اتحادیه اروپا مانند پارلمان، کمیسیون و شورای اروپا موقتا از ساختمان ها تخلیه شده اند در حال حاضر فرودگاه بین المللی زاونتم بسته می باشد و تا جمعه 25 مارس تمام پروازها قطع شده است و برخی پروازها به فرودگاه های دیگر مانند لیژ و ... انتقال یافته اند. چند ساعت بعد از انجام فاجعه تروریستی در بروکسل، پلیس یکسری عملیات شناسائی برای دستگیری افراد نزدیک به دولت اسلامی(داعش) که سابقه و پرونده تروریستی دارند کرد. این عملیات دستگیری و شناسائیی تروریست ها و حامیانشان همچنان ادامه دارد و تاکنون چندین نفر در این ارتباط دستگیر شده اند.

مرکز سازماندهی این عملیات و درست کردن بمب ها در منطقه شهرداری "اسکاربک" بوده است. ارتش در بسیاری از مناطق حساس شهر بروکسل و دیگر شهرهای بلژیک مستقر شدە است. در حدود 450 نفر از نیروهای ارتش برای حفظ امنیت مراکز مختلفی مانند ایستگاه های قظار، مترو و مراکز دولتی و ... بکار گرفته شدند.
بر طبق اعلام مسئولین قضایی-امنیتی و سیاسی دولت بلژیک، بیش از 100 نفر از مسلمان های رادیکال و نتدرو ساکن بلژیک دوره آموزش نظامی را در جنگ سوریه طی کرده اند. همه این افراد ظرف سال گذشته به بلژیک بازگشته اند. آنها دارای پتانسیل عملیاتی برای انجام چنین حرکات جنایتکارانه و کوری هستند. دولت اسلامی داعش اعلام کرد عملیات انتحاری توسط نیروهای این جریان تروریستی در بروکسل انجام شده است. 
امروز چهارشنبه زندگی به روال عادی خود بازگشته است. سه روز عزای عمومی در بلژیک اعلام شده است. برخی از مراکز دولتی و نیز ارگان های وابسته به اتحادیه اروپا تا آخر هفته بسته شدەاند. امروز بروکسل آرامتر از روز تهاجم تروریستی است.

ساعت 12 ظهر روز چهارشنبه یک دقیقه سکوت در بلژیک به یاد و احترام همه شهروندانی که جانشان را در صبح سه شنبه سیاه در بروکسل از دست دادند برگزار شد. 
در مرکز شهر بلژیک درمنطقه "بورس" شهروندانی بلژیکی از هر ملیتی دست در دست هم با گذاشتن دسته های گل بر زمین و انواع دیگر ابتکارات از قربانیان این فاجعه یاد می کنند. کشتن بی رحمانه و خشن شهروندان یک کشور نمی تواند با هیچ منطقی توجیه گردد. 
تروریست ها و بدنبالش جریانات فاشیستی و راسیستی بدنبال تفرقه انداختن و فاصله ایجاد کردن میان طیف های مختلفی که جامعه شهروندی بلژیک را تشکیل می دهند هستند. اما کشته شدگان و زخمی ها از میان طیف ها و ملیت های مختلف ساکن بلژیک هستند و نمی شود گفت که فقط یک طیف از شهروندان مورد هدف تروریست ها بوده اند. همه از این فاجعه تروریستی آسیب دیده اند و باید هم همبستگی و دوستی حفظ شود. در مراکز مختلف بلژیک و مشخصا بروکسل چنین روحیه ای وجود دارد. در مبارزه با تروریسم می بایست به آگاهی دهی، آموزش و تربیت و برابری شانس ها و گفتگو و رواداری میان همه طیف های مختلف تشکیل دهنده کشور بلژیک تکیه کرد. تنها در چنین فضایی است که تروریست ها نخواهند توانست در پیشبرد اهدافشان موفق شوند.
علی صمد

 

افزودن نظر جدید