پیام نوروزی انجمن قلم ایران‌(در تبعید)

بهاران خجسته باد

انجمن قلم ایران‌(در تبعید)

به‌مناسبت نوروز 1395

 

فرارسيدن‌ نوروز شکوهمند را با قلبی سرشار از اميد‌ و آرزوی بهروزی و تندرستی و موفقیت به‌همه شهروندان آزاده ایران و منطقه شادباش می‌گوييم.

چون ابر به نوروز رخ لاله بشست

برخیز و به جام باده کن عزم درست

کاین سبزه که امروز تماشاگه توست

فردا همه از خاک تو برخواهد رست

در آغاز هر سال یادی هم باید از خیام کرد. از کسی که یادگاری بزرگ بر جای گذاشته و دقیق‌ترین تقویم جهان و عمیق‌ترین ترانه‌های به‌غایت انسانی و فلسفی را به‌ ما هدیه داده است. خیام به‌‌رویش و به‌‌زندگی دوباره و به‌‌طور کلی به‌‌طبیعت و انسان توجه زیادی داشته و هنگامی که  درباره زندگی می‌سراید، زبانی بی‌اندازه تأثیرگذار دارد.

پیام نمادین طبیعت در بهار، به‌‌همه انسان‌هایی است که در بند جنگ، اعدام، سرکوب، سانسور، جهل، ستم و فقر و رنج گرفتارند و حسرت آزادی را می‌خورند. پیامی نوید بخشی که هر فرد انسان‌ دوستی، همواره چشم به راهِ شنیدن آن است.

در سال‌ گذشته نيز همچون سال‌های پيشين، کانون نويسندگان‌ايران، اهل قلم، روزنامه‌نگاران، هنرمندان، زنان، دانشجویان، اقلیت‌ها، کنشگران سیاسی و اجتماعی، فعالان کارگری و وبلاگ‌نويسان برای به‌‌دست آوردن ابتدايی ‌ترين حقوقِ انسانی خود کوشيدند، اما با غيرانسانی‌ترين و شنیع‌‌ترین برخوردها از سوی نهادهای حکومتی روبرو شدند.

 در پی تشديد سانسور، کتاب‌های بسياری در زمينه‌های گوناگون فرهنگی و ادبی به‌‌آرشیو سانسور سپرده شدند. نقض حقوق بشر با مرگ چند زندانی سياسی در زندان از جمله شاهرخ زمانی، بُعدِ ديگری پيدا کرد. اجرای حکم‌های اعدام فزونی گرفت و هر روز خبر تشکيل دادگاه‌های فعالان اجتماعی، ستون‌هايی از روزنامه‌ها را به خود اختصاص داد.

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه، 20 اسفند 1394، با انتشار گزارشی اعلام کرد که در سال 2015 عیسوی، نزدیک به‌‌هزار نفر در ایران اعدام شده‌اند که نیمی از آنان به‌جرم‌های مربوط به‌مواد مخدر از میان برداشته شده‌اند.

وی روز دوشنبه 24 اسفند ماه نیز، گزارش شفاهی خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را به ‌سی و یکمین نشست رسمی شورای حقوق بشر در ژنو ارائه داد. شهید در گزارش خود، از آمار بالای اعدام به ‌ویژه برای محکومان زیر سن قانونی، ابراز نگرانی کرد.

اعتراض‌های به‌‌حقِ بازنشستگان، کارگران، معلمان، زنان، دانشجويان، پرستاران، هنرمندان و کتابداران، هر کدام به ‌روشی بی‌رحمانه سرکوب و فعالانشان دستگير، دادگاهی و يا از کار اخراج شدند.

آرزومندیم که سال جدید، سال موفقیت و تندرستی و به‌بار نشستن امیدها و تلاش‌ها باشد. امید به‌‌رهایی زندانیان سیاسی و اجتماعی، لغو اعدام، لغو سانسور، امید به‌زدودن فقر، بیکاری و فلاکت از جامعه و...، تا انسان بتواند از یک زندگی آزاد، برابر و آرام برخوردار شود.

انجمن قلم ایران‌(در تبعید)، در آستانه سال نو بر حق آزادی انديشه و بيان که از مهم‌ترين حقوق طبيعی و انسانی است پای می‌فشارد و می‌خواهد هيچ فرد يا جمعی به‌‌دليل بيان انديشه و فعاليت فرهنگی، هنری، تلاش برای آزادی زبان‌های مادری، اجتماعی و سياسی مورد آزار و اذيت قرار نگيرد و زندانی و اعدام نشود. افزون بر اين، انجمن قلم ایران در تبعید خواستار آزادی بی‌قيد و شرط سازمان‌ها و سامانه‌های دموکراتیک فرهنگی، هنری و سیاسی و اجتماعی است.

با این امیدها، انجمن قلم ایران‌(در تبعید)، وظیفۀ خود می‌داند تا در سال نو 1395، گامی فراتر به‌سوی آزادی، شادی و رهايی از قيد و بندهای اختناق، سانسور، جهل و عقب‌ماندگی بردارد تا همگان بتوانند با برخورداری از تمامی حقوق انسانی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در صلح و امنيت، ايامی شاد و فرحبخش و شایسته انسان پربار داشته باشند.

 

انجمن قلم ایران‌(در تبعید)

بیست و ششم اسفند 1394

بخش: 

افزودن نظر جدید