یلدای بی پایان قیمتها

شب یلدا با ضیافت میوه‌ها و آجیلش از راه رسید و این همه اما با چاشنی گرانی در سفره‌های طولانی‌ترین شب سال خواهد نشست. قیاس قیمت‌های امسال و سال گذشته نشان از آن دارد كه هندوانه از قیمت 900 تومان به ازای هر كیلو در سال گذشته تا سطح 3000 تومان برای هر كیلو در سال جاری رسیده و انار هم در فاصله دو شب یلدای سال 90 و 91 از حدود 2500 تومان به 4000 تومان افزایش یافته است. قیمت آجیل هم البته مسئله ای است كه نباید از نظر دور داشت.

 

قیمت میوه

هر چند در حال حاضر همه نوع میوه‌ داخلی در بازار عرضه می‌شود اما در این میان تفاوت قیمت‌های جنوب و شمال تهران همچنان وجود دارد كه مغازه‌داران دلیل آن را كیفیت و هزینه بالای اجاره‌ها در شمال شهر عنوان می‌كنند.  افكارنیوز در گزارشی نوشت: «هر یك‌كیلوگرم نارنگی در شمال تهران ۳ هزار تومان در مركز ۲۵۰۰ تومان و در جنوب تهران ۲۳۰۰ تومان، هر یك كیلوگرم انار در شمال تهران ۴۵۰۰ تومان در مركز ۳۵۰۰ تومان و در جنوب تهران۲۵۰۰ تومان، سیبب قرمز در شمال تهران۳ هزار تومان در مركز ۲۵۰۰ تومان و در جنوب ۲۳۰۰ تومان، پرتقال در شمال تهران ۳ هزار تومان در مركز ۲۵۰۰ تومان و در جنوب تهران ۲۳۰۰ تومان و لیمو‌ترش در شمال تهران ۵۵۰۰ تومان در مركز ۴۵۰۰ تومان و در جنوب تهران ۴ هزار تومان عرضه می‌شود.

ایلنا نیز در گزارش خود آورده است: «همچنین هندوانه هر كیلوگرم در شمال تهران ۳۵۰۰ تومان در مركز نیز ۳۵۰۰ تومان و در جنوب تهران ۳ هزار تومان، موز در شمال تهران هر كیلو گرم ۳۵۰۰ تومان در مركز ۳۶۰۰ تومان و در جنوب تهران ۳ هزار تومان و خرمالو كه به نظر می‌رسد گرانترین میوه این فصل باشد در شمال تهران هر كیلو گرم ۵ هزار تومان در مركز تهران ۳۵۰۰ تومان و در جنوب تهران ۲۵۰۰ تومان، انگور در شمال تهران هر كیلو گرم ۴ هزار تومان در مركز ۲۵۰۰ تومان و در جنوب تهران ۲هزار تومان عرضه می‌شود. »

مغازه داران در رابطه با اختلاف چند هزارتومانی بین قیمتهای یك نوع میوه، می‌گویند: قیمت محصولات را كیفیت و سایز آنها تعیین می‌كند و این عامل موجب نوسان چند هزارتومانی قیمتها در نقاط مختلف شهر می‌شود. همچنین مهاجران، رئیس اتحادیه سراسری فروشندگان میوه و تره بار استان تهران نیز با بیان این‌كه قیمت انار و هندوانه تا شب یلدا افزایش چشمگیری خواهد داشت، گفته است: هركیلوگرم هندوانه هم‌اكنون در میدان مركزی میوه و تره بار با قیمت ۱۲۰۰ تومان عرضه می‌شود، البته ممكن است قیمت‌ها تا شب یلدا افزایش یابد و مردم می‌توانند به جای هندوانه نارنگی بخورند!

 

مانع رسیدن طعم شیرین ارزانی

رئیس اتحادیه باغداران تاكید كرد: میوه باید ارزان‌تر از آنچه در بازار مصرف است به دست مردم برسد اما دلالان نمی‌گذارند طعم شیرین ارزانی میوه به كام مصرف‌كنندگان برسد. مجتبی شادلو در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌كه امسال سالی پربار برای محصولات باغی بوده است گفت: كیفیت محصولات باغی و میوه‌ها بسیار بالا است و امروز شاهد تنوع سبد میوه مصرف‌كنندگان هستیم. او افزود: میزان عرضه و تقاضای بازار همیشه تعیین‌كننده قیمت میوه و محصولات باغی بوده لذا امسال به جهت فراوانی تولید، قیمت‌ها پایین و متعادل است كه اگر سیستم بازار مدیریت شود و روش‌های علمی و جدید جایگزین بازار سنتی امروزی شوند، قیمت میوه بسیار پایین‌تر از آنچه اكنون در بازار عرضه می‌شود خواهد بود.

رئیس اتحادیه باغداران اعلام كرد: در حال حاضر واسطه‌ها به اندازه تولید، توزیع، حمل‌ونقل و نگهداری از قیمت محصول سهم می‌برند و نمی‌گذارند كه میوه به قیمت واقعی تولید به دست مصرف‌كننده برسد و مصرف‌كننده شیرینی فراوانی و ارزانی میوه را بچشند. وی علت افزایش قیمت میوه از تولید تا بازار مصرف را نداشتن روش‌های جدید در زمینه بازاررسانی عنوان و اظهار كرد: دست به دست شدن محصولات باعث افزایش چند برابری قیمت آن از قطب تولید تا بازار مصرف شده است.

 

افزایش قیمت میوه طبیعی است

معاون وزیر جهادكشاورزی ضمن توضیح درباره وضع تولید انار برای شب یلدا، گفت: افزایش قیمت محصولات كشاورزی در بازار در مقایسه با افزایش قیمت سایر كالاها، معقول و منطقی بوده است. ناصر توكلی به تازگی در یك نشست خبری، درپاسخ به سوال مهر كه از او درباره وضع تولید انار برای شب یلدا پرسید، گفت: ایران به دلیل داشتن اقلیم چهارگانه در تولید بسیاری از محصولات كشاورزی به‌ویژه میوه دارای رتبه‌های برتر در منطقه و حتی در كل جهان است. وی اعلام كرد:

در سال جاری بیش از 900 هزارتن انار در كشور تولید شده است و هیچ گونه مشكلی در رابطه با تامین بازار برای شب یلدا وجود ندارد. معاون امور تولیدات گیاهی وزارت جهادكشاورزی با بیان این‌كه وظیفه ما تولید محصولات است نه ذخیره‌سازی و تنظیم بازار، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید نسبت به ذخیره‌سازی و تنظیم بازار انواع میوه جات و به‌ویژه انار پاسخگو باشد. وی در رابطه با افزایش قیمت انواع میوه جات در بازار عنوان كرد: افزایش قیمت محصولات كشاورزی در بازار درمقایسه با افزایش قیمت سایر كالاها، معقول و منطقی بوده است.

این مقام مسئول در ادامه در جواب به پرسش دیگر مهر درباره وضع تولید سیب زمینی در كشور اظهارداشت: درسال زراعی 92-91 سطح زیركشت سیب زمینی حدود 9 هزارو 850 هكتار و میزان تولید آن حدود 274 هزارو 800 تن بوده است. وی با اشاره به این‌كه تاكنون بیش از 240 هزارتن سیب زمینی به عراق صادر شده است، گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است در آینده‌ای نزدیك حدود 200 هزارتن سیب زمینی به سوریه صادر كنیم.

 

لبخند پسته‌های خندان

«مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه آجیل و خشكبار كشور» از افزایش قیمت خشكبار در آستانه شب یلدا خبر داد. این طور كه در گزارش خبرگزاری نسیم آمده، وی گفته است: «در حال حاضر قیمت پسته 25 تا 35 هزارتومان و تخمه پنج تا 11 هزار تومان است. » وی همچنین در گفت‌وگو با پانا گفته است: «نرخ‌ آجیل با 10 درصد سود خرده فروشی به دست مصرف‌كننده می‌رسد. احمدی درباره قیمت آجیل با توجه به نزدیكی شب یلدا گفت:

به‌طور كلی آجیل و خشكبار قیمت مصوب ندارد و با نوسانات مختلف از جمله نوسانات ارزی، نسبت عرضه و تقاضا و حتی میزان واردات و صادرات در این بازار اثر گذار است. رئیس اتحادیه خشكبار و آجیل فروشان با اشاره به قیمت آجیل بیان كرد: اكنون قیمت پسته از 25 تا 35 هزار تومان با توجه به نوع آن و درجه مرغوبیت متغیر است همچنین تخمه ژاپنی از 5 تا 11 هزار تومان و انواع تخمه كدو از 6 تا 10 هزار تومان نیز متغیر است. احمدی ادامه داد:

تولید بادام داخلی كفاف بازار داخلی را نمی‌دهد و این نوع از آجیل یا از مبادی قانونی یا به‌ صورت قاچاق وارد می‌شود كه قیمت مشخصی ندارد اما به‌طور كلی در عمده فروشی با 3 درصد سود و 10 درصد به صورت خرده‌فروشی به فروش می‌رسند. وی تصریح كرد:

معمولا قیمت خشكبار و آجیل وارداتی كمتر از آجیل و خشكبار ایرانی است كه البته با نوسانات اخیر بازار دلار بسیاری از واردكنندگان آجیل و خشكبار را وارد نمی‌كنند. احمدی درباره تفاوت آجیل وارداتی و ایرانی گفت: البته تشخیص ایرانی و خارجی بودن درباره آجیل مشكل است ولی برخی از آنها مثل بادام معادل خارجی و ایرانی آن از لحاظ ظاهری متفاوت و قابل تشخیص است.

منبع: 
ملت آنلاین

افزودن نظر جدید