آرژانتین خواستار دستگیری احمد وحیدی وزیر کشور دولت رئیسی شد


۸۵ نفر در حمله بمب گذاری شده در بوینس آیرس در سال ۱۹۹۴ کشته شدند

وزارت امور خارجه آرژانتین روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت: "نامزدی احمد وحیدی برای منصب وزارت در دولت ابراهیم رئیسی، نشان دهنده توهین به دستگاه دادگستری آرژانتین و قربانیان حمله وحشیانه تروریستی به آمیا است". آرژانتین، احمد وحیدی وزیر کشور آینده ایران را مقصرمی داند و این نامزدی را یک توهین توصیف می کند.به گفته مقام‌های آرژانتینی، فرمانده سابق سپاه قدس یکی از "عوامل اصلی" بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴- ۱۳۷۳خورشیدی در مرکز فرهنگی یهودیان آمیا در بوینس آیرس بود که در آن ۸۵ نفر کشته شدند. پس از نامزدی احمد وحیدی به عنوان وزیر کشور جدید، دولت آرژانتین از تصمیم دولت ابراهیم رئیسی در تهران به شدت انتقاد کرد. به گفته بازرسان آرژانتینی،احمد وحیدی فرمانده سابق سپاه قدس یکی از متهمان اصلی حمله  به مرکز جامعه یهودیان آمیا در بوینس آیرس در سال ۱۹۹۴ بود که در آن ۸۵ نفر کشته شدند.

آلبرتو نیسمان، دادستان ویژه تحقیق در مورد این حمله، احمد وحیدی فرمانده وقت سپاه قدس و شش سیاستمدار و مقام دیگر جمهوری اسلامی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری،علی فلاحیان وزیر اطلاعات، علی اکبر ولایتی وزیر خارجه+، و محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران، احمدرضا اصغری دبیر سوم وقت سفارت جمهوری اسلامی در آرژانتین و محسن ربانی رایزن فرهنگی وقت این سفارت و همچنین چند فرد و سازمان لبنانی از جمله به عنوان متهمان این پرونده معرفی شدند را عاملان این حمله معرفی کرده بود. در اوایل سال ۲۰۱۵، نیسمان در آپارتمان خود با شلیک گلوله کشته شد. آرژانتین علیه احمد وحیدی به پلیس بین الملل - اینترپل اعلام خطر نموده و هشدار داده است و خواستار دستگیری و استرداد احمد وحیدی شده است. در این بیانیه آمده است: "دولت آرژانتین بار دیگر از دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهد تا با دادگستری آرژانتین همکاری کامل داشته باشد و اجازه دهد افراد متهم به شرکت در بمب گذاری آمیا که منجر به کشته شدن ۸۵ نفر گردیده بود، توسط دادگاه های صالحه محاکمه شوند." 

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران، روز چهارشنبه ۲۰ مرداد- ۱۱ آگوست، از احمد وحیدی به عنوان وزیر کشور نام برد. تأیید مجلس جمهوری اسلام الزام آور است، اما به گفته ناظران، این امر قطعی تلقی می شود. وحیدی بین سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ وزیر دفاع در دولت محمود احمدی نژاد بود.

جهت یاد آوری:

 +- وزیر خارجه آرژانتین در سال ۲۰۱۹ نیز ضمن احضار سفیر آذربایجان در بوئنوس آیرس، مراتب "نگرانی عمیق" خود از حضور علی اکبر ولایتی در باکو را ابراز کرده و خواستار همکاری دولت آذربایجان با آرژانتین شده بود. وزیر خارجه آرژانتین از دولت آذربایجان خواسته بود تاعلی اکبر ولایتی را به محض ورود به این کشور،"بازداشت" کرده و "تحویل" بوئنوس آیرس دهد.

آرژانتین پیش از این دو بار دیگر یک بار در جریان سفر ولایتی به سنگاپور و مالزی در سال ۲۰۱۶ و یک بار هم دوسال بعد در جریان سفر او به روسیه و چین، خواستار بازداشت و استرداد علی اکبر ولایتی مشاور رهبر جمهوری اسلامی شده بود. این درخواست‌ها اما با پاسخ مثبت این کشورها مواجه نشد.

 

پنجشنبه ۲۱ مرداد ماه ۱۴۰۰- ۱۲ آگوست ۲۰۲۱

 

 

منبع: 
اشپیگل "Spiegel"

افزودن نظر جدید