نیکولا سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه به یک سال زندان محکوم شد

 نیکولا سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه به یک سال زندان محکوم شد

نیکولا سارکوزی رئیس جمهور سابق این کشور به یک سال زندان محکوم شد. مبارزات انتخاباتی رئیس جمهور سابق فرانسه تقریباً دو برابر مجاز هزینه کرده بود. یک دادگاه, سارکوزی را به دلیل استفاده از بودجه غیرقانونی در مبارزات انتخاباتی محکوم کرد. نیکولا سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه به دلیل تأمین مالی غیرقانونی کمپین به یک سال زندان محکوم شد. دادگاه پاریس تاکید کرد که این حکم به شکل حبس خانگی، همراه با نظارت پا بند الکترونیکی است. این اتهامات به مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ برمی گردد. "قاضی این جلسه در پاریس گفت: "او به عنوان یک نامزد نتوانست هزینه ها را کنترل کند."

سارکوزی این اتهامات را رد می کند

سارکوزی از پذیرش حکم خودداری کرد. به گفته وکیلش تیری هرتزوگ, او می خواهد نسبت به این رای دادگاه اعتراض نماید. دادستان عمومی، خواستار یک سال حبس از جمله شش ماه حبس مشروط شده است. ۱۳ متهم دیگر نیز با وی مجرم شناخته شدند. دادستان ها استدلال کردند که سارکوزی ۶۶ ساله هفته ها قبل از انتخابات ۲۰۱۲ می دانست که بودجه کمپین در حال نزدیک شدن به سقف تعیین شده است، اما او هشدار مشاوران مالی خود را نادیده گرفت. در فرانسه، هزینه های تبلیغات انتخاباتی به منظور ایجاد برابری و فرصت های مساوی بین نامزدهای انتخاباتی, محدود می شود. سقف مجاز در آن زمان ۲۲.۵ میلیون یورو بود.

گفته می شود کمپین انتخاباتی سارکوزی در سال ۲۰۱۲ بیش از۴۰ میلیون یورو هزینه داشته است, تقریباً دو برابر بیشتر از حد مجاز. به گفته محققان, این مورد توسط فاکتورهای دروغین شرکت Bygmalion پنهان شده است. گفته می شود به منظور سرپوش گذاشتن بر هزینه های اضافی، هزینه های سیستم فاکتورهای ساختگی از حزب او UMP  که از آن پس به جمهوری خواه تغییر نام داده است، مخفی شده است. به گفته رسانه ها سارکوزی متهم به ایجاد سیستم حساب های ساختگی نیست. اما گفته می شود که او هشدار حسابداران را نادیده گرفته است. اما سارکوزی اتهامات خود را در ارتباط با شرکت بیگمالیون را رد کرده است.

تامین پول کمپین اتخاباتی از لیبی

نیکولا سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه در چارچوب تحقیقات قضایی تحت بازداشت پلیس قرار گرفت. این درباره ادعاهایی است که می گوید بودجه کمپین انتخاباتی سارکوزی در سال ۲۰۰۷ باید از لیبی تامین می شد. این مطلب را فرد مطلع آژانس مطبوعاتی آلمان روز سه شنبه در پاریس تایید کرد. نخست وزیر ادوارد فیلیپ در مصاحبه ای از اظهار نظر در مورد دادگستری خودداری کرد. فیلیپ که از اردوگاه محافظه کاران آمده است، به کانال تلویزیونی BFMTV گفت، او گاهاً "روابط سختی" با سارکوزی داشت. مدتی است که ادعاهایی درباره ارتباط با لیبی مطرح شده است.

سالهاست که اتهامات مربوط به تامین مالی لیبی مطرح است. در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری قبلی در سال ۲۰۱۶/۲۰۱۷, سارکوزی ادعاها را در این زمینه رد کرده بود. سارکوزی از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۷رئیس جمهور بود. یک تاجر به پرتال خبری"Mediapart"در یک مصاحبه گفته بود که در پایان سال ۲۰۰۶ یا اوایل سال ۲۰۰۷ چندین چمدان پول اهدا شده توسط رژیم لیبی,در مجموع پنج میلیون یورو را به وزارت کشور فرانسه آورده است. سارکوزی در آن زمان وزیر کشور بود. دادگستری فرانسه سال هاست که با ادعاهای مربوط به اهداء چندین ملیون یورو از طرف معمر قذافی حاکم وقت لیبی به مبارزات انتخاباتی سارکوزی برخورد می کند. در آوریل ۲۰۱۳، دادستان عمومی پاریس تحقیقات خود را آغاز کرد. 

 

جمعه ۹ مهرماه ۱۴۰۰- ۱ اکتبر ۲۰۲۱

 

منبع: 
Die Zeit

افزودن نظر جدید